Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Najväčšia svetová kryptomenová burza Binance varuje pred podvodnými skupinami, ktoré zneužívajú jej meno. Ponukou falošných investícií vylákali z ľudí aj tisíce eur.

Slovenskom sa čoraz častejšie šíria podvodné ponuky, ktoré zneužívajú dobré meno spoločnosti Binance. Podvodníci predstierajú, že sú zástupcovia zákazníckeho servisu spoločnosti Binance a snažia sa z ľudí vylákať peniaze cez ponuku falošných investícií alebo podvodných súťaží. Následne im sľubujú nerealisticky vysoké alebo garantované výnosy. „Páchateľov často operujú s pojmy ako umelej inteligencie, ‚machine learning‘ alebo obchodovania pomocou algoritmov. Nezaujatého investora sa im často podarí presvedčiť o svojej erudovanosti. Následne sofistikovane pripravia svoje obete o všetky vložené prostriedky,“ hovorí Daniel Fekete, manažér spoločnosti Binance.

Obete podvodov sú často kontaktované na sociálnych sieťach, cez e-mail alebo telefonicky. Útočníci s pomocou nátlakových techník sa snažia z obetí vylákať citlivé údaje, získať prístup k účtom alebo priamo vylákať peniaze. „Používajú techniky, ktoré poznáme z televízneho nakupovania. Časovo obmedzená ponuka platí len nasledujúcich 10 minút, potom už bude neskoro. Bohužiaľ sa stále nájde mnoho ľudí, ktorí im naletia,“ dopĺňa Fekete.

Ďalšou používanou taktikou je zneužitie strachu obete o vlastné finančné prostriedky. Obete dostanú podvodný e-mail, ktorý sa tvári ako oficiálna správa od spoločnosti Binance. V ňom podvodníci obete informujú, že jej finančné prostriedky alebo celý účet budú zmrazené, ak nepodnikne potrebné kroky, často tlačia na zloženie zálohy slúžiacej k fiktívnemu „odblokovaniu“ prostriedkov. „Ludia by mali byť maximálne ostražití a ak po nich niekto v online prostredí alebo telefonicky požaduje prihlasovacie údaje, heslo alebo číslo kreditnej karty, nikdy by mu ho nemali poskytnúť,“ radí Fekete.

Podľa spoločnosti Binance sú podvody spojené s kryptomenami veľkým problémom nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo. Investigatívne oddelenie spoločnosti minulý rok spolupracovalo na viac ako 47 tisícoch prípadov s orgánmi činnými v trestnom konaní z celého sveta. „Od polície dostávame pomerne veľa žiadostí o spolupráci, je ich aj niekoľko týždenne. Drvivá väčšina sa týka práve rôznych podvodov. Vo väčšine prípadov si vyšetrovatelia vyžiadajú údaje k podozrivým transakciám alebo konkrétnym osobám, ktoré sú podozrivé z nelegálnej činnosti,“ dodáva Fekete.