Športové kamery sú zaujímavé tým, že sú maličké, dobre sa dajú prenášať a zachytávať obraz môžete naozaj v každej situácii. Je jedno, či ste v daždi, v silnom vetre, na bicykli alebo sa potápate, takáto kamera to prežije. Práve za takýchto extrémnych situácii potom vznikajú zábery, s ktorými sa chcete podeliť so svojimi známymi. Problém bol v tom, že takéto kamery stoja dosť veľa, hlavne si najznámejší výrobca v tejto oblasti zapýta za príslušenstvo. Tracer X-treme Remote 2 CAM na to ide trochu inak. V základnej dodávke nájdete kameru s vodeodolným krytom, popruh na prilbu, držiak na bicykel a diaľkové ovládanie s remienkom na ruku. Za to všetko si pýta o niečo menej ako 60 Eur, čo je super cena. Je jasné, že nejaké kompromisy tu musia byť a redakcia touchIT si túto kameru požičala a vyskúšala. Prinášame vám aj zábery z toho, ako vlastne táto kamera nakrúca a fotografuje.

TracerXtreme-2

Pár technických parametrov na úvod: rozlíšenie videa je 1920 × 1080 bodov, 1080p@30fps alebo 720p@60fps. Pre fotografie je to 5-, 8- alebo 12 MPx, snímač je CMOS, pozorovací uhol kamery je 120°. Okrem obrazu kamera ukladá aj zvuk, formát videa je H.264. Súčasťou je aj vstavaný reproduktor, ovládacie tlačidlá sú na hornej a bočnej strane. Kvalitu nahrávaného zvuku však treba brať skôr ako zvuky okolia, nie je to riešenie na nahrávanie prednášok. Kameru je možné prichytiť na akýkoľvek fotostatív alebo držiak pomocou štandardizovaného závitu. Nabíja sa pomocou microUSB portu, ten slúži aj na prenos údajov do počítača. Kapacita batérie je 850 mAh, batériu nie je možné používateľsky vymeniť. V teréne ju môžete len nabiť napr. pomocou power banky. Vode odolný kryt odoláva vode pri ponorení do hĺbky až 60 metrov. Hmotnosť samotnej kamery je 500 gramov a uhlopriečka zadného displeja má 2 palce. Využiť sa dá aj ako kamera do auta, hneď po pripojení externého nabíjania sa totiž spustí nahrávanie obrazu a zvuku.

TracerXtreme-5
TracerXtreme-6
TracerXtreme-7
TracerXtreme-8

Pri nakrúcaní videa si nastavíte hustotou záberov, pre fakt dynamické scény odporúčame 720p@60fps. Ďalej máte na výber 4 stupne bielej (manuálne nastavenie nie podporované), efekty (napr. čb, séphia) a prípadne zaostrenie na tváre.

Význam jednotlivých tlačidiel na kamere sa treba naučiť, pokiaľ je kamera v puzdre, dostupné sú dve tlačidlá na hornej strane, ktorými sa kamera zapína, volí sa režim foto/video, štartuje a zastavuje záber a k dispozícii je možnosť prezretia posledného zaznamenaného záberu. Ak vyberiete kameru z obalu, máte na dosah ďalšie tlačidlá, ktorými si nastavujete prácu. Diaľkové ovládanie na ruku je veľmi jednoduché, dá sa ním realizovať fotografia, video alebo vypnúť kamera, nie je ju možné ale na diaľku zapnúť.

TracerXtreme-9
TracerXtreme

Držiak na bicykel funguje spoľahlivo, dá sa bez nástroja nasadiť na riadidlá a nastaviť smer pohľadu kamery. Kameru rýchlo nasadíte na držiak a aj ju dáte dole, krádeži držiaku ale zabrániť nemožno. Držiak na prilbu sme počas testu nepoužili. Plne nabitá batéria počas nášho testu vydržala na 1 hodinu a 35 minút. Kontinuálny záber kamera rozdeľuje na zhruba polhodinové úseky samostatných video súborov, ktoré na sebe presne nadväzujú.

Nižšie vidíte fotografie, ktoré sme s touto kamerou realizovali, použili sme pritom rozlíšenie 5 MPx a predvolené režimy fotografovania.

SUNP0019 SUNP0015

SUNP0016 SUNP0028

SUNP0020 SUNP0021

SUNP0032 SUNP0029

A máme pre vás aj video na prvý dotyk spojené s ukážkou ako video z tejto kamery vlastne vyzerá. Tak nech sa páči, pozrite si ho:

Kameru zapožičal: AGEM Computers

Cena: 57,28 Eur

Link na predajcu: http://www.agem.sk/produkt/tracer-x-treme-remote-2-cam-29398577.html

Link na výrobcu: http://www.tracer.pl/cs/product/kamera-tracer-x-treme-remote-2

7.5 Veľmi dobré
  • Cena 10
  • Kvalita videa 7
  • Kvalita fotografií 6
  • Kvalita zvuku 4
  • Výbava 9
  • Pomer Výkon/Cena 9

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.