Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Organizácia ICANN a správca národnej domény .sk, spoločnosť SK-NIC, a.s. oznámila úspešnú inštaláciu a spustenie zrkadlového koreňového serveru L na Slovensku.

Správca národnej domény .sk sa tak pridáva k posilňovaniu internetovej infraštruktúry.

„Verím, že táto aktivita napomôže bezpečnosti a stabilite internetu.“ povedal k tomu riaditeľ SK-NIC, a.s. Peter Bíro. „Implementačný proces prebehol hladko a do budúcna sme pripravení uskutočniť ďalšiu podobnú činnosť.“

Koreňový server L (angl. L-root server) je jeden z trinástich koreňových menných serverov, ktoré sú základom internetového systému doménových mien (tzv. DNS). Koreňový server L má na starosti organizácia ICANN, globálny správca systému doménových mien.

Prakticky všetky služby poskytované v prostredí internetu pracujú s mennými servermi (DNS) a závisí od nich spoľahlivosť a funkčnosť napr. webových sídiel, e-mailov, elektronických obchodov, elektronického bankovníctva, sociálnych sietí, nástrojov pre on-line komunikáciu alebo aj služieb e-Governmentu.

Zrkadlový koreňový server L v Bratislave tak poslúži nielen používateľom internetu na Slovensku, ale aj používateľom na celom svete, pričom sa jedná iba o druhú inštaláciu tohto koreňového servera v našom regióne (prvý je nainštalovaný v Prahe).

Značky: