Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Štátna akciová spoločnosť Slovensko IT končí. Oznámili to na tlačovej konferencii v priestoroch Slovensko IT v Košiciach minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši spolu so štátnym tajomníkom rezortu Ivanom Ivančinom. IT spoločnosť dosiahla za necelé štyri roky existencie kumulovanú stratu viac ako 7 miliónov eur. Riadené ukončenie jej pôsobenia je už v rukách likvidátora a vážne pochybenia budú riešiť orgány činné v trestnom konaní.

Pre tých, ktorí si nevedia predstaviť, ako by sa dalo lepšie využiť 7 miliónov eur, tak poviem, že za túto sumu sa dá postaviť špičková moderná 20-triedna škola s vlastnou telocvičňou a jedálňou, samozrejme aj s vybavením, alebo 10 nových moderných škôlok,“ povedal na úvod minister investícií Richard Raši.

Obchodná spoločnosť si za celú dobu svojej existencie nevybudovala relevantné technické know-how a ani príslušnú organizačnú štruktúru na to, aby bola pre štát prínosom a generovala zisk. Nemala relevantný plán projektov a bola založená bez akejkoľvek analýzy a stratégie. Potvrdili to aj závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý odhalil 27 veľmi vážnych zistení.

„Jedným z tých najzásadnejších bolo, že spoločnosť od svojho založenia nemala až do septembra 2023 schválený žiaden podnikateľský plán, ktorý je súčasťou riadenia a kontroly firmy. Nemohli teda ani len tušiť, či bude spoločnosť, ohlasovaná s veľkou pompou, vôbec schopná vyplniť medzeru na IT trhu,“ uviedol Raši.

Spoločnosť zamestnávala približne stovku ľudí, ktorí prvých osem mesiacov chodili do práce no nedostávali žiadne zadania. „A za toto ničnerobenie si vyplatili v jednom roku 400-tisíc eur na odmenách. A pritom platy v spoločnosti boli vysoko nadštandardné – finančný riaditeľ Jozef Graňačka,  a niekdajší štátny tajomník MIRRI SR, bral plat 7000 eur a nebol schopný zabezpečiť za dobu svojho pôsobenia v Slovensko IT ani len vedenie účtovníctva, či povinného štátneho výkazníctva. Pre všetky tieto dôvody a ešte mnohé ďalšie, som v tomto týždni podpísal likvidátora, ktorý má v rukách riadené ukončenie spoločnosti. Zároveň informujem, že na základe zistení Najvyššieho kontrolného úradu, ktoré odhalili 27 pochybení, protizákonných konaní a plytvaní prostriedkov štátu a tiež našich interných zistení, podávame trestné oznámenie. Pretože toto nemôže zostať bez povšimnutia,“ oznámil Raši s tým, že konečná kumulovaná strata Slovensko IT dosiahla presne 7 056 976 eur.  

„Slovensko IT bolo od svojho vzniku odsúdené na zánik. Viac ako 80 programátorov chodilo do práce a prvých osem mesiacov tu sedeli bez jedinej objednávky.  A keď si už ministerstvo niečo objednalo, tak jednotlivé zákazky boli vzhľadom na schopnosti spoločnosti vyložene nevhodné a internými zdrojmi nerealizovateľné a viedli tak k vybudovaniu absolútnej závislosti na tretích stranách – subdodávateľoch, čím sa úplne strácal pôvodný dôvod založenia spoločnosti.  Ako príklady uveďme projekty CAMP, ÚVO eForms a Grant Manažment, ktoré buď katastrofálne zlyhali alebo neboli ani objednané. Doteraz na rezorte tento Augiášov chliev čistíme. A čo je horšie,  blokuje sa tak ďalší rozvoj digitalizácie na Slovensku a tieto projekty sú hanbou našej krajiny v rámci EÚ,“ vysvetlil štátny tajomník Ivan Ivančin.

Prišli sme na mnohé, naozaj poburujúce skutočnosti, ktoré sa pod touto strechou odohrávali. Spomeniem napríklad to, že sa tu našla faktúra za barbera za 1 000 eur, ktorý strihal zamestnancov z peňazí daňových poplatníkov. Pripomeniem aj to, že táto firma bola rajom pre dohodárov – vo firme sme ich našli viac ako 90. Manažéri spoločnosti si svojvoľne platili dohodárov na práce na projektoch, na ktoré nemali objednávku. Boli medi nimi aj tzv. mŕtve duše – partnerky iných dohodárov a všeobecne sa verejné zdroje míňali naozaj bezhlavo. Napríklad aj na stroje na cvičenie, či najdrahšie iPhony. A vrchol bol, keď si spoločnosť plná programátorov nechala u súkromnej firmy vytvoriť nový web za 10 000 eur,“ zhrnul niektoré  interné zistenia Ivančin.

Nové vedenie ministerstva poverilo riadením spoločnosti Slovensko IT Tomáša Olexu, ktorý hneď po svojom nástupe dohodol zníženie ročného nájomného z 240-tisíc eur na polovicu. Prvotne mal rezort v pláne štátnu IT firmu zachrániť.

 „Po mojom nástupe som na dennej báze komunikoval s vedením ministerstva investícií. Hľadali sme spôsob, ako nájsť miesto pre Slovensko IT v ekosystéme štátneho IT a ako naplniť tie ciele, ktoré boli s veľkou slávou ohlasované pri jeho vzniku. Bohužiaľ, čím viac informácií sme odkrývali, tým viac sa tento cieľ vzďaľoval. Na základe veľmi presných dát, ktoré sme za tri mesiace po mojom nástupe zozbierali, bolo rozhodnutie ukončiť prevádzku spoločnosti Slovensko IT riadeným spôsobom absolútne nevyhnutné. Dodávam, že zamestnanci tejto spoločnosti majú vyrovnané všetky nároky, ktoré im v zmysle zákonníka práce patria,“ ozrejmil riaditeľ slovensko IT Tomáš Olexa.  

Dnes spoločnosť sídlila v  košickom biznis centre posledný deň, prebehlo aj oficiálne odovzdanie priestorov. Slovensko IT v najbližších týždňoch prejde riadenou likvidáciou.

Štát bude musieť doplatiť  ďalšie milióny eur na úplné ukončenie tejto spoločnosti. Teda na odchody zamestnancov a všetky im zo zákona prislúchajúce peniaze, na všetky nároky, ktoré s rušením spoločnosti súvisia a tiež záväzky v podobe dokončenia projektov tak, aby sa neohrozilo čerpanie eurofondov. Ukončenie tohto slávneho podnikania bude teda štát stáť ďalších 3,9 miliardy eur. Keď to zaokrúhlime, pokus so štátnou IT firmou stál daňových poplatníkov 10 miliónov eur,“ podčiarkol na záver šéf rezortu investícií Richard Raši.

Značky: