Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Pretože nuda nie je súčasťou DNA u Peugeotu, pretože autonómnosť neznamená monotónnosť, a pretože prechod na nové zdroje energií nevymaže 120 rokov automobilovej histórie, odhaľuje táto automobilka štúdiu Peugeot e-Legend. Táto vzrušujúca vízia budúcnosti stelesňuje potešenie z jazdy a má podobu nádherného ikonického vozidla. Táto predstava automobilu výrazne moderného tvaru je oslavou génov a elegancie dedičstva značky Peugeot.

PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT sa predstaví na parížskom autosalóne Mondial de Paris 2018

Peugeot sa vždy aktívne podieľal na rôznych technologických prevratoch. Teraz sa púšťa do prechodu na nové zdroje energií s presvedčením, že technológia a potešenie z jazdy môžu ísť ruka v ruke.

Budúcnosť, ktorú pripravujeme, je taká, ktorá vám umožňuje vybrať si verziu karosérie, typ pohonu alebo riadenia. Pred značku Peugeot sú nové teritóriá, ktoré možno zdokonaliť, a nové výzvy, na ktoré chce odpovedať. Súčasne nás sprevádza prísľub, že v každom z našich vozidiel budú prítomné hodnoty značky: Kvalita bez kompromisov, vycibrený dizajn a inštinktívne riadenie.

Stelesnením tejto vízie je štúdia Peugeot e-Legend, skutočný predmet túžby, ktorý prináša slobodu pohybu a ponúka výber z nekonečnej plejády zážitkov: #UNBORING THE FUTURE.

Získavanie času

V súčasnom prostredí, kde na naše zmysly neustále útočia rôzne vnemy a zo všetkých strán prichádzajú informácie, je pravdepodobne jednou z najcennejších vecí mať čas sám pre seba i čas na odpočinok a upokojenie. Automatizované riadenie vám pomôže tento čas pre seba nájsť a získať vo svojom vozidle nové zážitky.

Peugeot e-Legend ponúka v závislosti od typu cestnej premávky alebo nálady vodiča štyri režimy riadenia.

Dva autonómne režimy:

 • SOFT: uprednostňuje pohodlie cestujúcich. Digitálne zobrazovanie na displejoch s obsahom informácií obmedzeným na nevyhnutné minimum,
 • SHARP: precízne a dynamické nastavenia vozidla. Možnosť maximálneho pripojenia k digitálnym aktivitám (sociálne siete, diár atď.).

V autonómnom režime sa konfigurácie interiéru štúdie PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT prispôsobí:

 • vďaka elektronickej technológii riadenia by wire sa volant zatiahne pod zvukový panel a uvoľní sa priestor pre 49-palcový displej,
 • predné sedadlá sa naklonia,
 • bočné lakťovej opierky sa automaticky roztiahnu a uvoľnia veľký úložný priestor a miesto na indukčné nabíjanie telefónov,
 • hlavné ovládače zostávajú dostupné cez stredovú konzolu zabudovanú v sedadle vodiča.

Posádka sa tak môže venovať svojej obľúbenej záľube. Môže si zahrať videohru alebo sledovať film buď na zakrivenom centrálnom displeji alebo na displejoch zabudovaných do slnečných clôn.

Dva manuálne režimy:

 • LEGEND: režim cruising používa tri ukazovatele z modelu 504 Coupé a vyobrazenie digitálne vytvoreného dreva na jednotlivých obrazovkách,
 • BOOST: dynamické stimulujúce riadenie vďaka výkonnému elektromotoru. Splynutie s vozidlom vďaka premietaniu cesty na jednu veľkú obrazovku.

Prepojenie konektivity a zvuku

Štúdia Peugeot e-Legend ponúka v spolupráci so spoločnosťou SoundHound Inc.®, ktorá je lídrom v oblasti technológií umelej inteligencie, osobného asistenta s hlasovým ovládaním, ktorý je prispôsobený pre automatizované riadenie. Vodič môže jedinou vetou zmeniť režim riadenia vozidla, pustiť svoj obľúbený zoznam skladieb či otvoriť alebo zatvoriť elektricky ovládané dvere vozidla. Systém odpovedá digitalizovaným hlasom Gillesa Vidala (šéfdizajnér značky Peugeot) a obsahuje 17 jazykov! Verzia prispôsobená našim sériovým vozidlám bude vo výrobkoch značky Peugeot k dispozícii do dvoch rokov.

PEUGEOT a FOCAL spoločne pripravili budúcnosť spôsobu počúvania zvuku spájajúcu požiadavky náročnosti a inovácie pre jedinečný zvukový zážitok.

Akustická architektúra FOCAL® zaisťuje bez ohľadu na zdroj optimálne rozptýlenie zvuku. Systém zabudovaný do štúdie Peugeot e-Legend je predobrazom budúcnosti ozvučenia interiéru a ponúka dve úplne nové zvukové funkcie:

 • mapping, umožňuje napríklad posielať pokyny navigácie iba vodičovi, zatiaľ čo ostatní cestujúci môžu počúvať hudbu,
 • zoning, umožňuje úplnú individualizáciu obsahu, vďaka ktorej je každý člen posádky vo svojej zvukovej bubline a vzájomne sa nerušia.

Priamočiare dedičstvo

Štúdia Peugeot e-Legend kombinuje svoje dedičstvo s najmodernejšími technológiami automobilového priemyslu a tým posilňuje DNA značky. Značka Peugeot dokazuje, že maximálne technologické vozidlo môže byť veľmi atraktívne. Voľba tvaru kupé pre autonómne vozidlo s použitím moderných postupov a realistických proporcií je prísľubom silného zážitku z jazdy. Využitie nových elektrických platforiem rozširuje možnosti dizajnérov tým, že odstraňuje technické obmedzenia súvisiace so spaľovacím motorom.

Atletický a zmyselný vzhľad

Štúdia Peugeot e-Legend nadväzuje na dedičstvo značky. Nanovo spracovala hlavné znaky dizajnu vozidla Peugeot 504 Coupé:

 • ľahká, atletická, výrazná a vybrúsená silueta,
 • kabína, zaoblená smerom k zadnej náprave, s veľkými presklenými plochami.

Pri pohľade spredu je vozidlo ľahko identifikovateľné vďaka vizuálnemu podpisu s tromi pazúrmi a dvoma dvojitými modulmi. Pod svetlometmi sa nachádza technická zóna zahŕňajúca všetky funkcie podporných prvkov riadenia. Celá predná maska je zasadená medzi predné blatníky a je pripomienkou predchádzajúcich pochrómovaných nerezových nárazníkov. Je rozdelená čiernym hliníkovým nosníkom na dve časti.

Vzadu sa objavuje typický, veľmi technologicky poňatý vizuálny podpis modelového radu Peugeot s tromi pazúrmi. Tretie brzdové svetlo s multilamelovým systémom, v ktorom sa odráža, je umiestnené v hornej časti zadného okna a tiahne sa po celej jeho šírke.

Pri pohľade zboku upúta najmä predĺženie technickej platformy v spodnej časti a veľká presklená plocha inšpirovaná pomerom plechu a skla na vozidle Peugeot 504 Coupé. Tieto veľké sklenené diely zaplavujú interiér štúdie Peugeot e-Legend svetlom. Oblúky kolies sú vytvarované smerom do karosérie a do predných sú zasadené prieduchy vzduchu. Všetko podtrhuje kovový oblúk kopírujúci bočné okná a ozvláštňujúci zadné zapustené fazetové okno. Na displeji viditeľnom zvonku pod zadným oknom sa pred odchodom objavuje personalizovaný pozdrav a úroveň nabitia. Osobám vonku sa takisto zobrazuje upozornenie, že auto je v autonómnom režime. Dotykové ovládanie dverí je dômyselne ukryté v bočnom zadnom okienku.

Podlhovastá karoséria je nalakovaná v šedom odtieni s jemným tónom champagne. Farba sa podľa vonkajšieho osvetlenia mení od chrómovanej odrážajúcej okolité prostredie až po vzhľad lešteného bronzu. Použitý postup je podobný tomu, ktorý sa používa na fľaštičkách luxusných parfumov.

Rozmery štúdie PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT sú (v mm):

 • dĺžka: 4 650,
 • šírka: 1 930,
 • výška: 1 370,
 • rázvor: 2 690.

Devätnásťpalcové kolesá sú vybavené pneumatikami MICHELIN, pričom ich rozmery vychádzajú z veľkosériovej výroby. Realistické a dôveryhodné.

Vysoké štandardy materiálov

Dizajnéri, vedení cieľom ponúknuť elegantný a presvetlený interiér, sa zamerali na teplé materiály, ktoré vyvažujú chladný vzhľad digitálnych prístrojov.

Nový koncept vracia na scénu zamat. Luxusne spracovaný a na dotyk príjemný hodvábny zamat dômyselne využíva modernú techniku tkania. Materiál je tkaný digitálne a špeciálne pre štúdiu Peugeot e-Legend z lesklej nite pripomínajúce lesk zamatu. Tieto materiály sa používajú aj vo vozidlách Peugeot 3008 a 5008.

Horné časti a otvory dverí vyhotovila partnerská spoločnosť Hervet Manufacturier z tropického dreva Paldau pochádzajúceho z obnoviteľných lesov. Toto exotické drevo pripomína palisandrový alebo ebenový nábytok zo 60. rokov. Tmavé žily tejto odrody podčiarkujú tyrkysovo modrý odtieň použitý na sedadlách a podlahe. Toto moderné stvárnenie dreva pripomína palubnú dosku verzie GT vozidiel Peugeot 3008, 5008 a 508.

Vozidlo je prevoňané vďaka náladovým vôňam, aby bolo vnorenie do príjemného prostredia a personalizácie dokonalé. Firma Ex-Nihilo® vytvorila dva parfumy špeciálne určené pre štúdiu Peugeot e-Legend.

Útulná atmosféra

Základným cieľom bolo, aby sa posádka cítila vo vozidle príjemne, a to bez ohľadu na režim riadenia. K tomu napomáha aj nenápadné usporiadanie vysoko technologických prvkov a ušľachtilých materiálov.

Po celom interiéri sa nachádza digitálny materiál (alebo digitálna interpretácia skutočných materiálov) ponúkajúci dva hlavné typy spracovania: sieť budiaca dojem, že je utkaná z bronzu, a sieť vlákien napodobňujúcich drevo používané ebenistami. Objavuje sa na 16 displejoch rôznych veľkostí. Napríklad na zakrivenom 49″ displeji pod lištou pred posádkou, na 29″ displejoch vo dverách alebo na 12″ displejoch umiestnených v slnečných clonách. Digitálne materiály do kabíny dokonale zapadajú. Centrálna konzola poskytuje prístup k hlavným ovládacím prvkom riadenia pomocou otočného ovládača a šesťpalcového dotykového displeja. Vľavo od volantu je umiestnená lišta s digitálnymi prepínačmi zložená z kontextových a konfigurovateľných ovládačov. Ich funkcia sa mení v závislosti od režimu jazdy.

Dizajn sedadiel v tvare písmena H a vertikálne čalúnenie sa inšpirovali vozidlom Peugeot 504 Coupé. Výsledkom je comfort fit, teda kombinácia pohodlia pri zachovaní stimulujúcej polohy pri riadení, a to vďaka použitiu pien s tvarovou pamäťou. Opierky hlavy majú otvor uprostred a možno ich nastaviť alebo úplne zasunúť do sedadla.

Le PEUGEOT Responsive i-Cockpit® využíva systém PEUGEOT i-Cockpit®,charakteristický prvok vozidiel značky Peugeot. Tvoria ho predovšetkým vyvýšený prístrojový panel s troma budíkmi a mimoriadne kompaktný volant.

Plne elektrický pohon

Štúdia Peugeot e-Legend, ktorá dokonale ladí s realistickou víziou značky týkajúcej sa prechodu na nové zdroje energie, používa plne elektrický pohon. S pomocou 100 KWh batérií dosahuje motor krútiaci moment 800 Nm a výkon 340 kW (462 k), pričom motor poháňa všetky štyri kolesá. Vďaka tomuto úctyhodnému výkonu dokáže vozidlo zrýchliť z 0 na 100 km/h za menej ako 4 sekundy, maximálna rýchlosť je 220 km/h. Dojazd podľa normy WLTP je 600 km, z toho na dojazd do vzdialenosti 500 km stačí 25-minútové rýchle dobitie. Štúdia Peugeot e-Legend podporuje myšlienku nulového technologického obmedzenia, pretože ponúka aj indukčné nabíjanie.

Značky: