Samsung vylepšil televízory pre rok 2020, na slovenský trh prichádzajú aktuálne novinky však až teraz. Prvým z testovaných modelov v našej redakcii je Q80T, ktorý si môžete kúpiť vo veľkostiach od 49 po 85 palcov. My sme testovali 65-palcovú verziu s označením QE65Q80 Séria Q80T (2020), na ktorom sa 4K rozlíšenie už naozaj oplatí. Pozrite sa, čo sme zistili.

Samsung Q80T s vysokou kvalitou obrazu aj pri vysielaní slovenských televízií

Samsung Q80T s vysokou kvalitou obrazu aj pri vysielaní slovenských televízií

Samsung berie televízory ako centrum modernej domácnosti. Nie je to len o sledovaní samotného vysielania, podľa štatistík sa totiž televízor takto používa maximálna 4 hodiny z 24 hodín počas celého dňa. Samsungu ide o to, aby tých zvyšných 20 hodín z televízora nebola nejaká obrovská čierna plocha v strede obývačky, ktorá vám v podstate zavadia. A čím väčšia uhlopriečka, tým by zavadzala viac.

Ako využiť televízor čo najdlhšie?

V Samsungu zvyšnému času povedali nie a začali sa zaoberať tým, ako urobiť televízor tak, aby sa dal používať aj vtedy, keď to nie je zrovna sledovanie TV vysielania, YouTube alebo rôznych streamovacích služieb. Ďalej sa zamysleli nad tým, ako urobiť úvodné pripojenie televízora čo najjednoduchšie a teraz je fakt to extra jednoduché so smartfónom. Možno ste niekedy už pri pripájaní televízora na Wi-Fi zadávali heslo pomocou diaľkového ovládača a tak asi súhlasíte s nami. Toto už viac robiť nechcete, to radšej umyť riady po veľkom nedeľnom obede. Čo tak ešte Samsung konto s menom a heslom či prístupové heslá na ďalšie služby. To je strašná robota.

Áno, existuje možnosť pripojiť k televízoru externú klávesnicu cez USB port, len kde ju zobrať práve vtedy, keď ju potrebujete. Ideálne je teraz všetko urobiť s pripojením cez mobil a aplikáciu SmartThings. Veď televízor je predsa súčasť inteligentnej domácnosti a tak to aj treba urobiť.

Q80T pri umiestnení na stenu

Q80T pri umiestnení na stenu. V tomto prípade sú ale všetky káble vedené dierou v stene na druhú stranu.

My sme inštalovali televízor s pripojením na telefón Samsung Galaxy Note 10+ a bolo to super. Okrem odklikania rôznych súhlasov s kadečím proces inštalácie neotravoval a televízor Q80T si dokonca z cloudu preniesol aj nastavenie televíznych kanálov z nášho „starého“ televízora.

Spojenie s mobilom potom dáva ešte možnosť viac sa pohrať s televízorom a urobiť z neho napr. niečo ako umelecký obraz (tzv. Galéria). Nám sa však ešte viac páčila inteligentná odpočinková plocha Ambient+. Tú si viete nastaviť podľa seba. Nám sa páčila pekná sivá plocha so štruktúrovaným pozadím, na ktorej sú informácie o počasí a čase.

Ambient+ na Samsung Q80T

Ambient+ na Samsung Q80T

Áno, môžete nechať vyskúšať „zmiznúť“ televízor tým, že pri spojení s mobilnou aplikáciou si odfotíte televízor a jeho pozadie a následne pozadie za televízorom prenesiete do jeho obrazovky. Oplatí sa to vtedy, ak máte napr. tehlovú stenu, teda pravidelný a výrazný štruktúrovaný vzor. Nepreceňujte však túto funkciu, ak máte doma typickú bielu stenu. Vyššie spomínaný predvolený vzor bude pre vás lepší. Ale na výber je ešte veľa vzorov a naozaj sa dajú aj zobrazovať fotky, ktoré máte v cloude na svojom Samsung konte.

Výber pozadí pre Ambient+ na Samsung Q80T

Výber pozadí pre Ambient+ na Samsung Q80T

Dobre, ale toto tu už aj bolo aj keď nie tak prepracované ako v roku 2020. V tomto roku prišiel Samsung s nápadom využiť televízor ako reproduktor a prezentačnú plochu pre hudbu a toto urobil fakt dobre. Hudobný režim sa nám veľmi páčil, lebo to naozaj dáva zmysel. Samsung primárne predpokladá, že ako stremovaciu službu máte Spotify, keďže s touto firmou má partnerstvo, ale vy pokojne môžete použiť Deezer, Tidal či akosi inak získanú kolekciu hudby na vašom smartfóne. Ten je s televízorom pripojený cez Bluetooh pripojenie a začína sa prehrávanie hudby vo výbornej kvalite. Rovnako je prispôsobený obraz, ktorý sa pohybuje v štýle hudby a celok pôsobí veľmi dobre.

Toto sa Samsungu fakt podarilo, konečne zmysluplné využitie vašej investície do televízora, ak teda hovoríme o čase, kedy nesledujete nejaké TV či internetové vysielanie. Na prehrávanie hudby navyše odteraz môžete použiť aj diaľkový ovládač od televízora.

Hudobný režim na televízore Samsung Q80T

Hudobný režim na televízore Samsung Q80T, tu aj v spojení s externým soundbarom Samsung Q60T

Inak diaľkové ovládanie sa tiež mierne modifikovalo, teraz je tu priama voľba na Netflix, Amazon Prime Video a Rakuten TV. Na Slovensku by asi stačil len ten Netflix, ale je jasné, že Samsung myslí globálne. Na to, ako vymeniť význam tlačidiel na DO za vlastné funkcie sme neprišli.

Diaľkové ovládanie s Samsung Q80T

Diaľkové ovládanie v spolupráci s Samsung Q80T

Samsung dlhodobo pracuje na tom, aby ste v ekosystéme SmartTV mali kopu aplikácií a toto sa mu darí aj v lokálnom priestore. Okrem YouTube tu nájde aj SME TV ale aj MALL.TV, čo vám prináša dobrý lokálny obsah.

Samsung Q80T a aplikácia MALL.TV

Samsung Q80T a aplikácia MALL.TV

Inteligentná domácnosť

Áno, Samsung TV sa dá použiť na správu inteligentnej domácnosti. Sem zaradíte napr. práčku, robotický vysávač, chladničku, inteligentné svetlá, smartfóny, dverový zvonček a potom máte pri sledovaní vysielania informácie o tom, že napr.  pračka doprala alebo že vám ktosi zvoní pri vchode. Televízor tiež môžete ovládať cez Bixby hlasovo, ale zatiaľ nie v slovenčine. Celkovo je inteligentná domácnosť cez TV fajn, ale za toto si televízor primárne nekupujete – nice to have, ale to je všetko.

Televízor naozaj ako televízor

No a konečne sme sa dostali k tomu, prečo si teda televízor kupujete. Chcete mať dobrý obraz a zvuk, to sa počíta na prvom, mieste. Samsung prirodzene vylepšil obraz v porovnaní s minulým rokom a stále ostáva verný technológii QLED. Čo zároveň znamená, že použil VA panel. Obraz teda nebudete môcť sledovať v najvyššej kvalite zo skutočne ostrých uhlov, ale na druhej strane máte zastúpené široké spektrum farieb (100 % objemu DCI-P3). Obraz je celkovo výborný pri sledovaní viacerými osobami v bežnej obývačke, rovnako je super aj jeho kontrast.

Samsung Q80T pri umiestnení na stôl

Samsung Q80T pri umiestnení na stôl

Podstatné je tu to, že Q80T je televízor s priamym zadným podsvietením a to je vlastnosť, ktorú vám dávame obzvlášť do pozornosť. Práve toto približuje QLED k OLED televízorom z hľadiska dosiahnuteľného kontrastu. Nižšie rady televízorov – napr. Q70T majú tzv. Edge podsvietenie, teda svetlo tu svieti zo strán displeja a obraz nemusí byť celkom homogénny. Priame zadné podsvietenie svieti po celej ploche rovnako a toto aj pri sledovaní obrazu reálne vidíte.

Princíp priameho zadného podsvietenia na Q80T

Princíp priameho zadného podsvietenia na Q80T

Samsung tiež pridal ochranu displeja pred odleskami. To sme vyskúšali pri teste počas slnečného dňa, keď sme mierne otvorili okno a nechali dopadať svetlo na displej. Fyzikálne zákony neoklamete, teda odraz svetla uvidíte na displeji. Vyššie modely televízorov majú potom navyše ochranu Anti Reflection Screen na výrazné utlmenie odleskov.

Všimnite si lúče svetla a ich odraz na ľavej strane displeja

Všimnite si lúče svetla a ich odraz na ľavej strane displeja Q80T

Osobne by sme si za zadné podsvietenie určite priplatili, ten rozdiel v kvalite obrazu je tu evidentný. Procesor Quantum 4K je určený na inteligentný prepočet nižšieho rozlíšenia na 4K, optimalizuje tiež kvalitu obrazu a celkovo vytvára podmienky pre čo najlepšie sledovanie obsahu. Súčasťou toho je aj automatické prispôsobenie obrazu okolitým svetelným podmienkam (tzv. adaptívny obraz). Q80T podporuje aj dynamické mapovanie odtieňov HDR10+, čo znamená priebežnú  úpravu farieb a kontrastu v každej jednej scéne. Pre obraz je k dispozícii viacero režimov vrátane možnosti celkom používateľského nastavenia.

Adaptívny obraz sa mení podľa vonkajšieho osvetlenia

Adaptívny obraz sa mení podľa vonkajšieho osvetlenia

Q80T má pritom aj špeciálny herný režim, dokonca s s podporou AMD FreeSync Premium (znižuje trhanie a oneskorenie obrazu). Technológia Real Game Enhancer+ následne znižuje rozmazanie obrazu pri rýchlych dynamických herných scénach a vylepšuje viditeľnosť v tmavých scénach.

Tiež je možné priamo zobrazovať obraz z pripojeného notebooku alebo počítača na veľkej ploche televízora.

Zvuk ako samostatná kategória

Tento procesor sa tiež stará o kvalitu zvuku a snaží sa ho vytvoriť priestorový. Mierne tak napr. počujete ako osoba prechádza v scéne z jednej strany na druhú. Samsung to volá Zvuk sledujúci pohyb (OTS) alebo 3D zvuk. Ďalším vylepšením je Adaptívny zvuk. Ide o to, že ak sledujete televízor a do miestnosti príde niekto s vysávačom, televízor automaticky zvýši hlasitosť. Podobne to funguje, ak v sa kuchyni spustí mixér. Aktívne pritom zosilňuje reprodukciu hlasu z televízora. Samotný zvukový systéme v TV má hudobný výkon až 60 Wattov a je to naozaj počuť. Je tu aj pomerne výrazná basová zložka zvuku. Práve to sa vám oplatí pri spojení smartfónu a televízora a prenose hudby. Zvuk je možné ešte prispôsobiť konkrétnym podmienkam inštalácie televízora pomocou externého mikrofónu.

Takto funguje adaptívny zvuk

Takto funguje systém s aktívnym zosilnením hlasu z televízora pri výskyte vonkajšieho rušenia

My sme testovali aj soundbar Samsung HW-Q60T a to je potom úplne iný príbeh zvuku. Pri tomto pripojení získate vynikajúci zvuk, ktorý je skutočne priestorový. Soundbar je samostatný prístroj, do ktorého sa rozmerovo zmestia už poriadne reproduktory a aj sú rozložené tak, aby sa priestorový efekt dal reálne využiť.

Pripojenie soundbaru Samsung Q6T

Pripojenie soundbaru Samsung Q60T

My sme soundbar skúšali s aplikáciou Berliner Philharmonicker a efekt, ktorý Samsung volá Q-Symphony je tu naozaj cítiť. Máte dojem, že ste v koncertnej sieni, pričom sa nemusíte ani obliekať ani kupovať si lístky (aplikácia Berliner Philharmonicker je ale platená s mesačnou skúšobnou dobou).

Soundbar Samsung Q60T

Soundbar Samsung Q60T

Basová zložka zvuku je so soundbarom asi trojnásobná voči samotnému televízoru a je to dané samostatným bass reflex reproduktorom, ktorý sa umiestňuje do rohu miestnosti. Výhodou je, že tento reproduktor je so základnou časťou prepojený bezdrôtovo. Napojenie soundbaru na televízor je cez dodávaný HDMI kábel a port eARC.

Q-Synphony pri spojení televízora a externého soundbaru

Q-Symphony pri spojení televízora a externého soundbaru

Dizajn televízora

Q80T patrí do skupiny Samsung televízorov, pri ktorých sa nepoužíva connect box. To je samostatná skrinka, ktorá sa používa na prepojenie televízora so zdrojmi obrazu a zvuku. V prípade Q80T je všetko v zadnej časti, čo je z hľadiska inštalácie jednoduchšie. Akurát to spôsobuje nepekné klbko káblov okolo televízora, čo práve connect box úplne odstraňuje.

Q80T pri pohľade zhora

Q80T sa dá umiestniť aj na stenu cez VESA držiak, ale väčšina používateľov ho bude používať so stredovým podstavcom na stôl. Je to pomerne ťažký televízor (so stojanom váži 28 kg) a výber stola by mal tomu odpovedať. Rámčeky okolo displeja sú tenučké ako určite predpokladáte, televízor má efektné hrany. 65-palcový televízor treba skladať s pomocníkom, pri jeho rozmeroch a hmotnosti to robiť v jednej osobe je nezodpovedné. A určite to nie je najtenší televízor na svete, na hrúbku má viac ako 5 cm.

Q80T pri pohľade zo zadu

Q80T pri pohľade zo zadu

Vzadu nájdete 4 HDMI porty, 2 USB porty, terestriálny a satelitný tuner aj so šachtou na kódovaciu kartu. Ďalej je tu pripojenie na Ethernet a optický výstup zvuku. Jeden z portov HDMI je eARC, teda slúži na pripojenie externého soundbaru. Ďalší z HDMI portov je určený na pripojenie hernej konzoly.

Tenké hrany Samsung Q80T

Tenké hrany Samsung Q80T

Vyhodnotenie

Samsung Q80T je vynikajúci televízor pre niekoho, kto ocení dobrý obraz a zvuk. Samsung okolo poctivého základu nalepil kopu funkcií a niektoré z nich sú reálne a dlhodobo použiteľné. Osobne sa nám veľmi páčilo prehrávanie hudby zo smartfónu a tiež režim Ambient+ so zobrazením doplnkových informácií. Oceňujeme, že tu nie je connect box, ale priame prepojenie káblov a inštalácia tohto televízora je tak rýchla. Dizajn televízora určite neurazí, diaľkové ovládanie je super aj s tým, že sa dá využiť na ovládanie iných zariadení od tretích strán, ktoré sú pripojené na televízor. Pôvodne stál tento televízor 2199 eur, čo bola prestrelená cena. Aktuálnu cenu 1599 eur považujeme pri 65-palcovej uhlopriečke za adekvátnu.

 

thumbs-up-icon

Páčilo sa nám

  • Kvalita obrazu na televízore Q80T
  • Ekosystém Samsung SmartTV a inštalácia s mobilným telefónom
  • Dizajn televízora s efektným podstavcom
  • Funkcia Ambient+ a funkcia hudobný prehrávač
  • Výborná kvalita zvuku
  • Univerzálne diaľkové ovládanie

thumbs-down-icon

Nepáčilo sa nám

  • Nižšia kvalita obrazu pri sledovaní z krajných polôh
  • Pri slnečnom dni je vidieť odrazy na displeji
  • Priali by sme si, aby bol tenší
  • Vyššia cena soundbaru HW-Q60T

Ceny: televízor Q80T v 65-palcovej verzii – 1599 eur, soundbar Q60T – 449 eur

Zapožičal: Samsung

Viac o predstavení nových televízorov Samsung 

Samsung: Máme najlepšie televízory a budeme predávať stále viac. Toto budú telky pre rok 2020 (aj s 8K)

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.