Najnovšiu IPTV televízia od SWANu ukázal tento operátor v novembri. Požičali sme si ju na recenziu a prinášame naše poznatky. Používali sme ju na televízore ale aj ako mobilnú aplikáciu na smartfóne.

SWAN TV

SWAN TV pri zobrazení archívu

IPTV platforma SWAN TV je úplne nová. Týka sa to používateľského rozhrania s moderným dizajnom. Je rýchle a pohodlne sa ovláda. Pritom sme ju testovali s využitím internetu od Telekomu, nie je teda závislá od toho, aby ste mali internet priamo od Swanu. Použiť sa dá kdekoľvek, kde máte internet. Môžete využiť webové rozhranie na moje.swango.sk (so zadaním mena a hesla) alebo si môžete použiť aplikáciu pre zariadenia s iOS alebo Android. Takto si môžete zobrať svoju novú televíziu kdekoľvek so sebou.

Google Play
App Store

Základom tohto systému digitálnej televízie je platforma od českého výrobcu 4net vo verzii 4.

SWAN TV

SWAN TV na počítači

Digitálna televízia na televízore

Swan ponúka k sledovaniu na televízore s použitím settop boxu v podobe dizajnového čierneho disku. Je od firmy Arris, ide o model VIP 4205. Súčasťou dodávky je zariadenie, napájací zdroj, diaľkové ovládanie, HMDI a Ethernet kábel a návod na inštaláciu v slovenčine.

SWAN TV

SWAN TV a prijímač Arris

Prijímač treba pripojiť na internet sieťovým káblom, pripojenie pomocou Wi-Fi nie je podporované. V prednej časti má LED diódu, ktorá informuje o stave zariadenia. Všetko je v poriadku, ak svieti zeleným svetlom. Diaľkové ovládanie je štandardné, pohodlne sa s ním ovláda celý systém.

SWAN TV

SWAN TV a diaľkové ovládanie

Na použitie s touto digitálnou televíziou potrebujete mať párovací kľúč, ktorý dostanete pri jej objednaní od Swanu a zadávate hneď po zapnutí.

Prepojovacie porty na prijímači Arris

Prepojovacie porty na prijímači Arris

Prepínanie programov a pohyb v ňom

Hneď po úspešnom zadaní kľúča môžete sledovať televíziu. Prepínanie programov je okamžité, kvalita obrazu na 4K televízore bola v poriadku. Pri sledovaní aktuálneho programu máte v spodnej časti informáciu o tom, čo bude na tomto kanáli nasledovať. Rovnako si môžete nechať zobraziť podobný žáner ako je ten, ktorý práve sledujete. Každá sledovaná relácia je pritom hodnotená percentuálne, ak takéto pre ňu hodnotenie existuje. Testovali sme počas Vianoc, prakticky všetky relácie boli reprízované, a teda mali aj svoje hodnotenie.

SWAN TV a živé vysielanie

SWAN TV a živé vysielanie so zobrazením časovej osi

Okrem informácie o programe máte vidíte aj časovú os vysielanej relácie a cez ňu sa rýchlo vrátite o zvolený časový úsek dozadu, ak ste niečo nestihli. Pri pretáčaní vidíte aj náhľad aktuálnej pozície, s čím sa veľmi ľahko orientuje. Tiež je tu možnosť rýchlo skočiť na začiatok programu, na ktorý ste práve prepli. Rovnako sa dá na jedno stlačenie tlačidla spustiť nahrávanie konkrétneho programu a neskôr si ho pozrieť v archíve.

Listovanie medzi kanálmi s náhľadom

Listovanie medzi kanálmi s náhľadom

Kráľovná krásy: Archív s veľkým A

Archív je naozaj super. Umožňuje sledovať relácie, ktoré boli vysielané do 7 dní dozadu, ale zároveň umožňuje medzi nimi aj vyhľadávať. Archív znova ponúka na výber programy s percentuálnym hodnotením obľúbenosti a môžete si ich pozrieť nerušene zo záznamu vtedy, kedy to vyhovuje vám. Relácie sú nahraté aj s reklamami, ale nikto vám nebráni ich rýchlo preskakovať. Archív môžete prehľadávať zadaním časti názvu želanej relácie (minimálne 3 písmená), ale tiež je tu možnosť vyhľadávania aj prostredníctvom voľby filmových žánrov. Televízny archív je pritom doplnková služba spoplatnená mesačnou sumou 2,99 eur s DPH.

Výsledky vyhľadania v SWAN TV

Výsledky vyhľadania v SWAN TV

Aj reláciu z archívu si môžete nechať nahrať a neskôr sa k nej vrátiť. Nahrávky máte k dispozícii do 30 dní od nahratia a celkový objem relácii, ktorý môžete mať naraz nahratý je 24 hodín. Ak chcete potom nahrávať viac, musíte niektorú nahratú reláciu zmazať. Rovnako ako v prípade priameho televízneho vysielania je služba nahrávania vlastného obsahu z archívu spoplatnená mesačným poplatkom vo výške 0,99 eur s DPH.

EPG naozaj užitočné

Časový prehľad všetkých staníc a vysielaných programov (EPG – Electronic Program Guide) v tomto prípade má naozaj svoje uplatnenie. Prináša totiž detailný prehľad o aktuálne vysielaných reláciách a s priradenými funkciami prechádzate ľahko do histórie už odvysielaných relácií, ktoré si môžete pozrieť z archívu. Tiež si tu môžete pozrieť rozpis budúcich programov, ktoré sa budú vysielať a veľmi jednoducho si ich nechať nahrať. Nemusíte to tak robiť neskôr z archívu, takto si vyberiete to, čo si chcete pozrieť. K programom, ktoré už boli odvysielané sa môžete spätne vrátiť po dobu 7 dní. Čo si nahráte pri zadaní na televízore alebo na webe, to si potom môžete ľahko pozrieť napr. pri cestovaní z mobilu. Čo daná stanica vysiela sa dá ľahko pozrieť pomocou kalendára. EPG sa aktualizuje 6 krát do dňa.

EPG aj s ďalšími možnosťami

EPG aj s ďalšími možnosťami

Multiplatformová televízia

Ako sme spomenuli, televíziu Swan TV môžete sledovať na viacerých zariadeniach – na televízore, tablete, smartfóne alebo na webe v počítači. Naraz môžete mať televíziu nainštalovanú na 2 zariadeniach a súčasne ich využívať.

SWAN TV a maximálny počet zariadení

SWAN TV a maximálny počet zariadení

Znamená to, že ak chcete pozerať v rodine dva rozličné programy, dá sa to, ale jeden člen domácnosti sleduje vysielanie na televízore a druhý napr. na tablete alebo na počítači či smartfóne. Ak chcete dvaja sledovať rozličné vysielania na dvoch televízoroch, potrebujete dve set-top box zariadenia (je tu príplatok za zariadenie, ale poplatok za kanály sa však nemení).

Takto sa odporúčajú relácie na ďalšie sledovanie

Takto sa odporúčajú relácie na ďalšie sledovanie

Vyhodnotenie

Hlavné výhody novej IPTV od SWANu

Hlavné výhody novej IPTV od SWANu

SWAN TV je naozaj moderná služba. Umožňuje vám využiť šírku zaplatených programov naplno, lebo vám sama odporúča, čo si pozrieť. Najlepší je určite archív a doplnkové možnosti okolo neho, to vám určite odporúčame priplatiť si. Výhodou je, že túto televíziu si naozaj môžete zobrať kdekoľvek so sebou.

Jednoduchý výber medzi vašimi nahrávkami

Jednoduchý výber medzi vašimi nahrávkami

S príchodom nového roka Swan sľubuje podporu pre Android TV, Apple TV vrátane aplikácii pre najnovšie televízory najpredávanejších značiek spoločností Samsung či LG. Tieto aplikácie si potom môžete nainštalovať vo vášho SMART televízora prostredníctvom aplikačných obchodov v televízore a je to to najjednoduchšie riešenie ako sledovať televíziu na veľkom displeji v televízore.

 

Cena základného balíka s viac ako 40 programami 7,99 eur, najvyšší XL balík obsahujúci viac ako 120 programov bude pre zákazníkov dostupný za 19,99 eur mesačne. K dispozícii je aj bezplatné obdobie na sledovanie tejto digitálnej televízie.

Viac o SWAN TV aj v našom videu

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.