9,7-palcový tablet spoločnosti Samsung s netradičným pomerom strán 4:3 bude  na slovenskom trhu k dispozícii v niekoľkých variantoch podľa typu pripojenia na internet a pera S pen.

Samsung uvádza na slovenský trh nováčika medzi tabletmi – Samsung Galaxy Tab A. Tento tenký a ľahký tablet s operačným systémom Android 5.0 Lollipop je vybavený štvorjadrovým 1,2 GHz procesorom, až 2 GB RAM (podľa variantu), 16 GB úložiskom a Micro SD slotom pre 128 GB externé úložisko. Novinka je už v predaji od 309 Eur.

Sam_SM-T550_004_2

Galaxy Tab A je štýlový, ľahký tablet s vysokým výkonom. Vďaka nízkej hmotnosti a profilu len 7,5 mm sa Galaxy Tab A pohodlne drží v ruke a ľahko sa ovláda. Tablet Samsung Galaxy Tab A je netradičný pomerom strán 4:3 a vďaka tomu je čítanie obsahu webových stránok a elektronických kníh a časopisov jednoduchšie.

Sam_SM-T550_004_L

Súčasčťou dodávky je predinštalovaný prémiový obsah ako darček. Prostredníctvom Galaxy Gifts si môžete stiahnuť aplikácie The New York Times, The Economist či čítačku Wooky pre Samsung. Nechýba elektronické predplatné denníka Hospodárske noviny na 6 mesiacov zdarma. Predplatné bude ponúkané prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá bude k dispozícii na stiahnutie v obchode Galaxy Apps.

Sam_SM-T550_004_3

Nový tablet má vo svojej výbave 5 Mpix zadný (hlavný) fotoaparát a 2 Mpix predný fotoaparát. Automatické zaostrovanie zaisťuje vynikajúcu ostrosť snímok a režim One Shot umožňuje jednoducho prepínať medzi režimami One Click Mode a One Click Recording. Samsung Galaxy Tab A dokáže zachytiť až 20 snímok po sebe jediným dotykom vďaka funkcii nepretržitého snímania.

Zmeny sa dočkalo rozvrhnutie domovskej obrazovky Samsung Galaxy Tab A, aby zodpovedalo pomeru strán 4:3. Požívatelia môžu napríklad ľahko presúvať súbory do priečinka Moje súbory pomocou jednoduchého pohybu drag & drop. Rozšírený priestor pre notifikácie dáva možnosť zobraziť až päť oznámení na uzamknutej obrazovke súčasne. V hornej časti obrazovky sa tak namiesto oznámenia nachádza zjednodušené rozloženie kontaktov a zoznam obľúbených kontaktov sa zobrazuje vždy hore.

Sam_SM-T550_004_4

Režim Kids, ktorý si je možné stiahnuť cez Galaxy Essentials alebo Galaxy Apps, prináša rodičom možnosť kontroly nad tým, ako deti Galaxy Tab A používajú. Môžu tak mať prehľad o dobe strávenej so zariadením a aplikáciách a funkciách, ku ktorým majú deti prístup. Táto kontrola prebieha aj prostredníctvom generovanej správy o činnosti používateľa. Vďaka režimu Kids si deti môžu nastaviť svoju pestrú domovskú obrazovku a využívať špeciálne funkcie vrátane hudby, kreslenia, nálepiek a zvláštnych sekcií „Priatelia“ a „Hranie“. Funkcia Multi-Kids Profile navyše umožňuje, aby si vlastný profil užívateľa vytvorilo na jednom zariadení až šesť detí.

Bezproblémové zdieľanie obrazoviek, okien i dát medzi tabletom a monitorom počítača zaisťuje SideSync 3.0. Táto funkcia zahŕňa i vzdialené oznámenia o hovoroch a textových správach. Vďaka funkcii Document Share môžu používatelia jednoducho presúvať súbory z obrazovky tabletu na monitor.

Prostredníctvom funkcie Quick Connect* sa zobrazujú videá z tabletu Galaxy Tab A na televízoroch Samsung Smart TV. Tiež je možné streamovať živé televízne vysielanie zo Smart TV na Galaxy Tab A či na obrazovke Smart TV prechádzať informácie o počasí, aktuálnom čase a pláne dňa.

Majitelia Galaxy Tab A môžu využívať kompletný balík predinštalovaných aplikácií a služieb spoločnosti Microsoft. Vďaka Microsoft Office, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Microsoft OneNote a Microsoft OneDrive (úložisko s kapacitou 100 GB na dva roky) ľahko upravia a uložia dokumenty i fotky. Prostredníctvom aplikácie Skype zostanú v spojení s ľuďmi, na ktorých im najviac záleží.

Jednoduchá správa obsahu s vylepšeným S-Pen

Tablet Samsung Galaxy Tab A vo verzii s S-Pen je dobrá voľba pre používateľov, ktorí sú zvyknutí na počítačovú myš. Obsah sa tak ľahko označuje a presúva. Funkcia Smart Select navyše zachytáva snímky a vyníma text. Navyše má Tab A s S-Penom špeciálnu tlakocitlivú vrstvu rozoznávajúcu rôzne úrovne tlaku (S-Penom na jeho povrch), vďaka tomu je použiteľný aj pre biometrický podpis. Prípadne ako výukový prostriedok simulujúci klasické písanie na papier.

Samsung Galaxy Tab A v čiernej a bielej farbe je dostupný v nasledujúcich verziách za tieto odporúčané maloobchodné ceny:

Tab A s WiFi – 309 Eur, Tab A s WiFi a s S-Pen – 359 Eur, Tab A s LTE – 369 € s DPH

Príslušenstvo

Samsung ponúkne špeciálne polohovacie puzdra (EF-BT550P) v čiernom a bielom prevedení. Puzdro je možné nastaviť do troch univerzálnych polôh: Viewing Mode pre optimálny zážitok pri sledovaní videa; poloha Touch, ktorá zaisťuje ideálny uhol pri používaní tabletu na rovnom povrchu; a Typing Mode, ktorý nakláňa displeja tak, že uľahčuje používateľom písanie. Puzdra pre Samsung Galaxy Tab A sa začnú predávať začiatkom júna za odporúčanú maloobchodnú cenu 59,90 Eur. Variant polohovacieho puzdra v šedej farbe a látkovom prevedení (EF-BT550B) bude dostupný v polovici mája za 59,90 Eur.

VariantWifiLTES-Pen s Wifi
Displej:9,7” XGA TFT
Procesor:APQ8016 (štvorjadrový 1,2GHz)MSM8916 (štvorjadrový 1,2 GHz)APQ8016 (štvorjadrový 1,2 GHz)
Sieť:Len Wi-FiLTE FDD: 800/850/900/1800/2100/2600Len Wi-Fi
3G: HSPA+42/5.76 850/900/1900/2100
2G: EDGE/GPRS 850/900/1800/1900
Podpora LTE:Non CA
Pamäť:1,5 GB (RAM) + 16 GB2 GB (RAM) + 16 GB2 GB (RAM) + 16 GB
Micro SD až na 128 GB
Fotoaparát:5,0 MP AF zadný (hlavný) fotoaparát + 2,0 MP predný fotoaparát
Konektory:MicroUSB (11pin), 3.5 mm vstup na slúchadlá
Snímače:Akcelerometer, Hallov senzor, RGB senzor
Bezdrôtové pripojenie:Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, BT 4.1, USB 2.0
GPS:GPS + GLONASS
Rozmery166,8 x 242.5 x 7.5 mm
Váha450 g 456 g487 g
Kapacita batérie:6000 mAh (približne 10 hodín)
OS/Upgrade:Android L
PC Sync:Samsung Kies
Rádio:nie je vo výbave
VideoRecording: 720p @ 30fps
Playback: 1080p @ 30fps
Ostatné

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.