Spoločnosť Tachyum Inc. dnes oznámila ukončenie aktuálneho investičného kola Series-A s účasťou investičnej skupiny IPM Group a vlády Slovenskej republiky.
Celková hodnota získaného kapitálu predstavuje 25 miliónov dolárov. Tieto finančné zdroje budú použité na pokračovanie prác na vývoji univerzálneho procesorového čipu Prodigy a na jeho úspešné uvedenie na trh. Vďaka tomu bude môcť vývojový tím dosiahnuť začiatkom roku 2020 ďalší významný míľnik v projekte a bude sa môcť priblížiť k uvedeniu Prodigy na trh. To Tachyum plánuje v druhej polovici roku 2020. Úspešné ukončenie investičného kola taktiež umožní rýchlejší rast tímov spoločnosti na Slovensku a v Silicon Valley.
Práve rýchlo expandujúce R&D centrum na Slovensku zohrá významnú úlohu vo vývoji riešení potrebných na očakávanú revolúciu v oblasti umelej inteligencie (AI). Vďaka týmto riešeniam bude možné vybudovať systémy výkonnejšie ako ľudský mozog, a to pri ekonomickom modeli podporujúcom víziu “AI for Good – AI for All” (AI pre všetkých).
Získané finančné prostriedky sú využívané spoločnosťou Tachyum na vývoj univerzálneho procesorového čipu Prodigy. Prodigy je najmenší a najrýchlejší 64-jadrový procesor na všeobecné účely vyvinutý do dnešného dňa. Vyžaduje 10x menej elektrickej energie a prináša 3-násobné zníženie nákladov na procesor. Prodigy taktiež prináša 4-násobné zníženie TCO dátových centier (ročné celkové náklady na vlastníctvo), a to prostredníctvom inovatívnej hardvérovej architektúry a inteligentného kompilátora, ktorý spravil mnohé časti hardvéru v typickom procesore nadbytočným. Menší počet výrazne kratších vodičov, vďaka menšiemu a jednoduchšiemu jadru, sa premieta do oveľa väčšej rýchlosti a energetickej účinnosti procesora. Vďaka svojim parametrom bude pre vybudovanie Exaflop superpočítačového systému potrebných len 250,000 procesorov Prodigy. Tachyum tak otvorí cestu k budovaniu ekonomicky výhodných systémov, ktoré umožnia užívateľom simulovať neurónové siete s veľkosťou ľudského mozgu v reálnom čase. A to už v roku 2020. Nie (ako predpokladali analytici) až v roku 2028.
„Práca tímu Tachyum je vysoko disruptívna a prinesie dramatické zlepšenia na rastúcich trhoch umelej inteligencie a vysoko výkonných superpočítačov. Práve tie už dnes vyžadujú extrémnu rýchlosť spracovania dát pri čo najväčšej úspore energie,“ povedal Adrian Vyčítal, Managing Partner IPM Group, vedúceho investora spoločnosti Tachyum, so sídlom v Londýne a v Bratislave. „Podpora pre Tachyum v tomto štádiu vývoja produktu znásobuje šance tímu na bezprecedentný úspech a pomôže mu vytvoriť pozíciu lídra v oblasti, ktorá podľa nás predstavuje budúcnosť technologického priemyslu.“
Spoločnosť Tachyum bola založená v roku 2016 s cieľom prekonať spomalenie rastu výkonu procesorových čipov a systémov, ktoré ich využívajú. Tachyum prináša riešenie, ktoré poskytne bezprecedentný výkon, úsporu energie a zníženie nákladov pri riešení tých najkomplexnejších problémov v obasti analýzy veľkých dát (big data analytics), hlbokého strojového učenia (deep learning), mobilného a vysoko škálovateľného spracovania údajov (mobile and large-scale computing). Spoločnosť pri vývoji Prodigy využíva takzavaný „Best Practices“ prístup, a to vďaka schopnosti pritiahnuť, zamestnať a poskytnúť zaujímavú prácu špičkovým talentom z celého sveta. Schopnosť pritiahnuť špičkových odborníkov do slovenskej pobočky aj zo zahraničia dáva spoločnosti Tachyum predpoklady na včasné a najefektívnejšie dokončenie jej produktu Prodigy.
„Veľmi nás teší, že môžeme ohlásiť ďalšie navýšenie pracovného kapitálu v spoločnosti Tachyum. Tieto finančné prostriedky významne prispejú k úspechu našej misie dodať na trh revolučný produkt. Zároveň potvrdzujú dôveru investorov v náš prístup pri prekonávaní technologických bariér, s ktorými sa trápi naše odvetvie,“ hovorí Dr. Radoslav Danilák, spoluzakladateľ a CEO Tachyum. „Schopnosť zmeniť svet vyžaduje oveľa viac ako len víziu jedného človeka. S podporou investorskej komunity môže Tachyum vybudovať organizáciu na svetovej úrovni, a to s tými najlepšími a najšikovnejšími talentmi. Tešíme sa na rast našej spoločnosti a aj na rast priemyslu, ktorého základy pomáhame posilniť.“