Pod svojou značkou, bez názvu Alcatel a s dobrou výbavou.

Výrobcovia sa nás už tretím rokom snažia presvedčiť, že za poriadny mobil treba dať tisícku. Tak ako aj televízory TCL, aj tento model je ukážkou toho, že dobré zariadenie a technológie môžu stáť podstatne menej.

Tento telefón je zatiaľ najvybavenejším modelom tejto značky a výrobca na ňom ukazuje prepojenosť svojich technológií. Najviditeľnejšou je použitie obrazovej technológie NXTVision, ktorú má aj vo svojich televízoroch.

Telefón sa nám páčil tým, ako je vyhotovený a ako sa drží v ruke. Vďaka pomeru strán 19,5:9 je síce väčší a dlhší, no nie je veľmi široký. Druhou zaujímavosťou je vnorenie fotoaparátov do tela. Toto sa dnes už moc často nevidí. Jedinou vystupujúcou časťou sú dva LED blesky okolo fotoaparátov.

Nabíjanie s výkonom 18 W pri 4500 mAh batérii je fajn. V praxi sme nemali pocit, že by sme potrebovali nabíjanie ešte rýchlejšie.

Technické parametre

Model telefónuTCL 10 Pro
Operačný systémAndroid 10, aktualizácie 1. 3. 2020
Formát SIM kartyDual Nano SIM, hybridný
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]6 / 128
Procesor [max. frekvencia]Snapdragon 675, 8-jadrový, 2 GHz
Displej, počet fariebAMOLED, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]6,47 / 1080 × 2340, 19,5:9
Slot na pamäťovú kartumicroSDXC do 256 GB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC5.0, ABGNac, áno, áno, áno
Hlavný fotoaparát / video64 (f/1.79) + 16 (f/2.4) + 5 (f/2.2) + 2 (f/1.8) Mpx, 4K, 30 fps
Predný fotoaparát / video24 (f/2.0) Mpx, Full HD, 30 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 4500 mAh
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]159 × 73 × 9 / 177
KonektorUSB-C, 18 W

Spracovanie a dojem z používania

Z oboch strán je sklo. Telefón je trochu klzký aj v dlani, na hladkých povrchoch nehovoriac. Gradient farby vyzerá dobre. Výrobcovia sa nedá uprieť vlastný námet a to, že sa nesnaží kopírovať ostatných. Najlepšie na celom dizajne sú zapustené fotoaparáty a symetrické umiestnenie LED bleskov.

Telefón sa dobre používa aj na stole a nekýve sa ako pri takmer každom telefóne na dnešnom trhu. Audio konektor chválime, využili sme ho. A takisto je tu infraport čím si môžete z mobilu spraviť diaľkové ovládanie.

Jediný prvok, ktorý nám trochu prekážal bolo tlačidlo na spustenie asistenta na hrane oproti tlačidlu na zapnutie telefónu. Uchopením telefónu do ruky sme ho viackrát zapli.

Nie je to nič kritické, bez vyhradeného tlačila by sme sa ale zaobišli. Keďže u nás nie je podpora pre hlasového asistenta v slovenčine, spúšťala sa obrazovka správ. Proces bol rýchly a nešlo o nejaké spomalenie telefónu. Bolo to skôr zbytočné, preto sme funkciu tohto tlačidla vypli. Inú funkciu systém zatiaľ neumožňuje priradiť.

Čítačka odtlačkov pod displejom je spoľahlivá a funguje dobre. Treba ale tlačidlom na zapnutie telefónu displej najprv zapnúť. Na always-on displeji nefungovala. Síce tam bola kresba odtlačku, aby sme vedeli kam priložiť prst, no nefungovalo to ani raz. Aj keď sa telefón tváril, že sa snaží odomknúť a prst treba držať dlhšie.

Toto je jedno veľké mínus. Buď to výrobca odstráni a bude treba displej celý zapnúť alebo radšej by mal túto ikonu odstrániť. Pletie to potom a vyzerá to ako funkčná a pripravená čítačka aj v režime s always-on displejom. Dobre, bez preháňania, jeden z piatich pokusov vám vyjde.

Aktualizované 15. 5. 2020, 12:31

Po niekoľkých pokusoch a zisťovaní ako ešte inak prikladať prst na displej sme zistili nasledovné: Ak sa chcete vyhnúť pohasínanie displeja ako reakciu na nerozpoznaný prst, je treba ho podržať dlhšie, cca 1,5 sekundy. Nám fungovalo priloženie prstu viac zošikma. Teda šancu na odomknutie môžete zvýšiť, aj tak ale funguje inak ako pri rozsvietenom displeji. Tam je všetko rýchle a na prvý pokus a bez špekulovania ako vlastne ten prst treba priložiť.

 

Odomykanie tvárou je rýchle a vlastne ak zapnete telefón kvôli funkčnosti čítačky odtlačkov, už vás stihne odomknúť tvárou. Tento režim sme používali a veľmi ho chválime.

Systém a výkon

Ako vyzerá smartfón, ktorý má super svižné reakcie a na pohľad máte dojem, že v ňom je Snapdragon 865? Tak presne ako TCL 10 Pro. Je tu slabší procesor, určený pre strednú triedu, no v aplikáciách a systéme sa správa ako procesor pre najdrahšie smartfóny. Vo vyberaných hrách môžete pocítiť nižší výkon.

Na našich hrách ako Clash Royale, Monument Valley či podobných sme nemali pocit, že by sme chceli lepší procesor. Toto bolo jedno z najväčších prekvapení.

Špičkový obraz vďaka NXTVision – vidno, že TCL robí TV a tam tiež nájdete toto vylepšenie. Fotky aj filmy vyzerajú podstatne lepšie. Teraz už aj HD obsah na Netlixe, ktorý napríklad telefón TCL Plex nepodporoval a museli ste vystačiť s SD režimom. Tie filmy fakt vyzerajú dobre. Ak ale chcete menej kontrastný a jasný obraz, stále sa dá rozšírenie NXTVision vypnúť.

Fotoaparát

Fotenie je hračka a vďaka dobre rozmiestneným ovládacím prvkom aj zábava. Všetko je po ruke, tak ako si predstavujeme. Využiť môžete 2× priblíženie, ktoré nazvime optické. Nie je priamo hybridné, keďže šošovka aj rozlíšenie čipu umožňuje tento fígeľ a bezstratovo priblížiť.

Zoom na úrovni 10× je už hybridný a dá sa použiť, no skôr to vidíme ako mierny marketing ako sa ešte viac pohrať s pixelmi na hlavnom čipe a umelou inteligenciou.

Selfie fotka z predného fotoaparátu

Ukážky fotiek nájdete nižšie, sú výborné a dokonca aj nočné. Tu ak by sme porovnávali iné nami testované telefóny, tak Galaxy S20 aj Xiaomi Mi 10 majú navrch. No ale sú to 2× drahšie telefóny.

Benchmarky

Benchmarky Výsledky
AnTuTu Benchmark – Total score220862
PCMark for Android – Performance7454
3DMark Sling Shot Extreme – Total1028
Graphic914
Physics1825
VRMark Amber Room – Total1292
A1 SD Bench – RAM [MB/s]19064
Úložisko čítanie / zápis [MB/s]506 / 186

Verdikt

TCL 10 Pro je veľmi dobrý smartfón. Skutočne svižný, rýchly, bez zasekávania a v plnej výbave. Dobre, nemá vodeodolnosť a vytkli sme odomykanie čítačkou prstov. Funguje dobre ale výrobca by mal spraviť softvérový upgrade na to, kedy sa má a keď nemá používať.

Dobrý telefón do ruky aj keď má väčšie rozmery. A navyše za naozaj výbornú cenu. Pár detailov mu radi odpustíme. Dokonca aj nabíjanie iba na 18 W, na ktoré sa väčšinou ponosujeme a chceme aspoň 30 W.

Cena: 449 EUR

Zapožičal: TCL

Fotografie: Ondrej Macko

Prečítajte si aj:

Prvé dojmy: Motorola edge+

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.