Nová služba SmartHome od Telekomu obsahuje viaceré zariadenia, ktoré premenia vašu domácnosť na inteligentnú.

Rok 2017 bude rokom inteligentnej domácnosti. Bolo to viditeľné na výstave CES v Las Vegas, avšak inteligentná domácnosť prichádza aj na Slovensko. Pionierom, ktorý chce túto technológiu sprístupniť masám, by mal byť operátor Slovak Telekom. Ten dnes na tlačovej konferencii predstavil svoju ponuku zariadení pre službu SmartHome. V predaji bude od 1. februára.

Treba povedať, že táto tlačovka bola pripravovaná 3 mesiace a bolo to zatiaľ najlepšie predstavenie, aké sme na Slovensku videli. Všetko začalo tým, že tvár tlačovky, Barbora Bakošová mohla ovládať rôzne zariadenia v domácnosti priamo z vane. Rovnako treba povedať, že všetko prebehlo pri všetkej slušnosti ako vidno z neskoršieho záberu 🙂

Generálny riaditeľ Telekomu, Milan Vašina predstavil firmu ako moderného inovátora, ktorý sa nebojí ísť do úplne nových projektov. SmartHome medzi takéto projekty rozhodne patrí.

Milan Vašina pri svojej prezentácii spoločnosti Slovak Telekom

Ako povedal na tlačovke, na SmartHome je práve teraz ten správny čas a bude to riešenie nielen pre vyvolených ale pre širšie masy. Navyše prinesie aj úspory na energii, nebude to len o bezpečnosti.

SmartHome je o bezpečnosti, komforte a úspore energie. Nakoniec s ním aj ušetríte

Koncepcia Telekomu v Smart Home má a svoje reálne kontúry. Predstavuje zariadenia od rôznych výrobcov, ktoré sú prepojené jedinou mobilnou aplikáciou.

Juraj Bona z Telekomu predstavuje novú službu SmartHome a k tomu aj ceny za jednotlivé scenáre

Práve aplikácia dáva riešeniu od Telekomu potenciál na to, že službu budú používať bežní ľudia. Nevyžaduje žiadne zvláštne schopnosti a nastavenie zariadení je s ňou jednoduché. Pritom prepája zariadenia s centrálnou jednotkou, umožňuje ovládanie na diaľku, môže byť nainštalovaná na viacerých zariadeniach a ľahko sa s ňou menia profily (som doma, som mimo domu).

Takéto sú možnosti aplikácie pre SmartHome od Telekomu

Jednoducho sa s ňou dajú nastaviť aj scenáre, nám sa páčil hlavne alarm pri „lašovaní“ v chladničke.

Toto sú možné scenáre použitia aplikácie SmartHome od Telekomu

Zariadenia podľa vlastného výberu

Telekom bude v rámci inteligentnej domácnosti ponúkať viacero zariadení od celkovo 4 dodávateľov – okrem iného od spoločností Philips a D-Link. Medzi ponúkanými zariadeniami je dverový, pohybový a dymový senzor, cloudová kamera s obojsmerným prenosom zvuku, inteligentná zásuvka a inteligentné svietidlá.

Používateľ si môže vybrať, ktoré zariadenia si chce v rámci služby SmartHome prenajať. Nutným základom je základný balík, ktorý obsahuje základňovú stanicu. Tá prepája všetky zariadenia, pričom v základom balíčku nájdete aj dvojicu senzorov – pohybový a dverový. Následne si môžete vybrať z ponuky ďalších zariadení podľa potreby. Výber zariadení ovplyvňuje aj celkový mesačný poplatok za službu.

Tieto zariadenia od 4 výrobcov aktuálne Telekom ponúka v rámci služby SmartHome. Výhodou je, že ich všetky integruje do jedného ekosystému

Od 10,99 eura mesačne

Základňová stanica spolu so základným balíkom senzorov stojí 10,99 eura mesačne. K tomuto paušálu sa pripočítavajú ceny ďalších zariadení podľa výberu používateľa:

 • 0,99 eura – 4,99 eura za inteligentné osvetlenie,
 • 1,99 eura za pohybový a dverový senzor,
 • 2,99 eura za inteligentnú zásuvku a dymový senzor,
 • 4,99 eura za cloudovú kameru

Takto si predstavuje svoju rolu Telekom v Smart Home

Všetky zariadenia sú v domácnosti pospájané pomocou jednej základňovej stanice a ovládajú sa prostredníctvom jedinej mobilnej aplikácie, ktorú vytvoril Telekom. Toto je hlavná výhoda v porovnaní s alternatívou, že si používateľ kúpi všetky zariadenia samostatne. Každé z nich by musel ovládať cez samostatnú aplikáciu a v niektorých prípadoch by potreboval aj viac základňových staníc. Telekom všetky zariadenia združuje v jednom ekosystéme.

Cena služby začína od 10,99 eur mesačne. Môže byť aj vyššia, podľa toho, aké zariadenia si prenajmete. Predstavuje Juraj Bona z Telekomu

S mobilnou aplikáciou aj pre hodinky

Mobilná aplikácia od Telekomu je dostupná pre smartfóny a tablety s operačnými systémami Android a iOS a dokonca aj pre inteligentné hodinky Samsung Gear S/S2 a Apple Watch. Aplikácia s intuitívnym ovládaním inštaluje zariadenia a páruje ich s centrálou, ponúka prehľad o všetkých pripojených zariadeniach a pracuje s nimi na diaľku, hlási upozornenia a slúži aj na nastavovanie profilov a scenárov (poplachy, atmosféra a ďalšie). Aplikácia funguje na viacerých zariadeniach súčasne a je tak dostupná pre všetkých členov domácnosti.

Takto vyzerá aplikácia pre Smart Home

Zariadenia môžu fungovať samostatne, alebo je možné ich prepojiť a nastaviť si sofistikovanejšie scenáre. Napríklad rozsvietenie náladového osvetlenia po príchode domov, nastavenie bezpečnostných hlásení a vypnutie zásuvky po odchode z domu či mnohé ďalšie.

Aplikáciu Magenta SmartHome nájdete v obchode App Store a Google Play. Slúži na ovládanie celej domácnosti Telekom SmartHome

Pre koho je SmartHome určený?

Telekom prezentuje SmartHome ako výborné riešenie pre všetkých bez ohľadu na to, či ide o technologických nadšencov alebo bežných používateľov. Dva hlavné prínosy služby SmartHome sú:

Bezpečnosť:

 • Upozornenia po príchode detí zo školy
 • Starostlivosť o domácich miláčikov – vidno, čo robia
 • Monitoring situácie v domácnosti v čase neprítomnosti – s upozornením na udalosti
 • Prevencia a hlásenie požiarov

Prenos obrazu z kuchyne do tabletu po tom, ako vznikol alarm z otvoreného okna

Komfort:

 • Kontrola spotrebičov v domácnosti bez nutnosti vrátiť sa po žehličku
 • Inteligentná domácnosť: používanie moderných technológií pre zjednodušenie a fungovanie bez starostí
 • Vytváranie atmosféry a osvetlenia podľa vytvorených situácií pre spríjemnenie domácej pohody

Systém Smart Home sme si vyskúšali priamo na tlačovej konferencii

Ďalšie informácie nájdete na webe operátora. Operátor začne predávať službu 1. februára 2017

Všetky zariadenia inteligentnej domácnosti SmartHome od Telekomu spája základňová jednotka

 

A takto vyzerá celá séria produktov pre inteligentnú domácnosť

Pozrite si aj demonštráciu zariadení pre SmartHome od Telkomu

Na článku spolupracoval Ondrej Macko.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit