Otestovali sme najnovší televízor The Terrace od Samsungu. Má stupeň krytia až IP55 a poradí si s vodou, prachom ale aj vyšším teplom. Vodu sme vyskúšali poriadne a konštatujeme, že mu veru nevadí ani silnejšie obliatie. Dokonca sme is požičali striekaciu pištoľ a vyskúšali aj mierne tlakovú vodu.

Televízor The Terrace v 65-palcovom vyhotovení priamo na terase firmy Samsung.

Televízor The Terrace v 65-palcovom vyhotovení priamo na terase firmy Samsung. Zdroj: Samo Hindy/TOUCHIT.sk

Zatiaľ je jediný

Otvorene povedané, niečo takéto zatiaľ ešte nikto pri takomto rozmere obrazovky nevyrobil a Samsung si tak môže dovoliť strieľať s cenami poriadne vysoko. Veď to aj robí. 65-palcová varianta The Terrace totiž stojí 4999 eur a to je poriadne veľa. Vo všeobecnosti je to QLED televízor s VA panelom, jeho obraz je plný farieb a rozlíšenie má 4K. Operačný systém je Tizen, pre ktorý existujú viaceré  lokálne aplikácie ako je Skylink, SledovanieTV, MagioGo a pod. Samozrejmosťou je potom Netflix či YouTube.

Jas až 2000 nitov na obraz v tieni postačí, ale odrazom sa pri slnečnom dni nevyhnete.

Jas až 2000 nitov na obraz v tieni postačí, ale odrazom sa pri slnečnom dni nevyhnete. Zdroj: Samo Hindy/TOUCHIT.sk

O obsah je postarané dobre a operačný systém Tizen považujeme za jedno z najlepších riešení pre televízory. Prináša rýchle a jednoduché ovládanie, Samsung tiež dokázal so svojím podielom na trhu presvedčiť vývojárov, aby ho podporovali prioritne. K dispozícii je aj ambientný režim, môžete využiť podporu pre Apple AirPlay 2 a televízor môžete zmeniť aj na prehrávač hudby napr. z mobilu. Nie je to však televízor pre hráčov.

Takže na terasu

Hlavnou charakteristikou televízora The Terrace je práve to, že môže byť umiestnený na terase. Stupeň krytia IP55 mu zaručuje, že v pohode prežije mierne ošpliechanie vodou z bazéna aj pokojný dážď. Určite to nie je televízor do prietrže mračien či trvalého ponorenia do vody.

Na displej sme priamo striekali vodu, chránené sú aj konektory.

Na displej sme priamo striekali vodu, chránené sú aj konektory. Zdroj: Samo Hindy/TOUCHIT.sk

Jeho špecialitou je vysoký jas až 2000 nitov. To by malo zabezpečiť, že na obraz budete vidieť aj pri vyššom svetle počas slnečného dňa. Rovnako Samsung použil úplne novú reflexnú plochu, ktorá by mala zabezpečiť, že sa na displeji nebude až tak odrážať to, čo je pred displejom. No toto je skôr túžba ako realita, ono sa to fyzikálne ani nedá úplne urobiť.

Na oficiálnych fotkách Samsung jasne ukazuje, ako by mal byť televízor The Terrace byť umiestnený - je to čiastočne v tieni a nie na priamo slnečnom svetle.

Na oficiálnych fotkách Samsung jasne ukazuje, ako by mal byť televízor The Terrace umiestnený – je to čiastočne v tieni a nie na priamom slnečnom svetle. Zdroj: Samsung

Testovanie prebiehalo na terase priamo v slovenskom zastúpení firmy Samsung a to počas slnečného dňa. Televízor bol počas testovania v miernom tieni. Takúto situáciu pritom odporúča aj samotný výrobca, nemali by ste ho umiestniť na priame slnečné svetlo. V takejto situácii bola kvalita obrazu veľmi dobrá a dej filmov  sa dal dobre sledovať. Odrazy na displeji sa ale objavili, antireflexná vrstva nie je tak účinná, aby dokázala celkom pohltiť odrazy svetlých predmetov pred displejom. Predovšetkým v situácii, v akej sme boli my – biele písmená loga firmy Samsung priamo na slnečnom svite a rovno pred televízorom. Tie sa viditeľne odrážali hlavne pri tmavých scénach.

Odraz loga Samsung na displeji The Terrace.

Odraz loga Samsung na displeji The Terrace. Zdroj: TOUCHIT.sk

Pokiaľ sa dostane televízor na úplne priame slnečné svetlo, kvalita obrazu pôjde dole. Jas 200 nitov je síce naozaj veľmi vysoký, ale na priame umiestnenie na slnku, to zatiaľ nestačí. Aj preto vyššie spomenuté odporúčanie výrobcu umiestniť televízor skôr do tieňa, ideálne pod strechu.

Zvuk

Ďalšia kategória je zvuk. My sme mali televízor prepojený s externým soundbarom HW-LST70T, ktorý bol umiestnený priamo pod televízorom. Aj tento odoláva vode, čo sme taktiež dôkladne vyskúšali. Má výkon až 210 W a ide o trojkanálový systém v cene 849 eur. Tento soundbar dal televízoru dostatočný zvuk na to, aby prekonal aj hluk, ktorý pri testovaní generovali robotníci na vedľajšej stavbe nového biznis centra na Galvaniho ulici.  Bez neho by to bola na testovacom mieste otázka – televízor má zabudované interné reproduktory s výkonom 20 W. Snáď by to v tichšom prostredí domácej terasy aj stačilo.

 

Soundbar bol umiestnený pod televízorom a prepojený pomocou Bluetooth pripojenia.

Soundbar HW-LST707 bol umiestnený pod televízorom a prepojený pomocou Bluetooth pripojenia. Zdroj: Samsung

Prepojenia

Televízor The Terrace má aj časť s portami chránenú proti vode. Tento priestor má uzatváracie kovové veko. The Terrace má len tri HDMI porty, evidentne Samsung počíta s tým, že veľa externých zariadení, ktoré by dlhodobo prežili na terase nemáte. K dispozícii je digitálny a satelitný tuner, optický výstup zvuku a ethernetové pripojenie. Z bezdrôtových technológií je to Wi-Fi 5 a starší Bluetooth 4.2. Na terasu toho bude tak akurát.

Mimochodom, vyskúšali sme si, že vode odoláva aj diaľkový ovládač. Ten je veľmi prehľadný, prekvapilo nás, že nemá napájanie riešené zo zdroja svetla, ako to majú iné najnovšie televízory od Samsungu. Tu sú klasické AAA batérie.

Diaľkový ovládač takisto odoláva vode.

Diaľkový ovládač takisto odoláva vode. Zdroj: Samo Hindy/TOUCHIT.sk

Iné vyhotovenia

The Terrace je dostupný aj v 55-palcovom vyhotovení za cenu 3899 eur a 75-palcovom vyhotovení za cenu 6499 eur. Áno, sú to vysoko nastavené ceny, ale toto je televízor pre niekoho, kto to naozaj chce. Buď chce ukázať, že na to má, alebo mu na terase naozaj ku šťastiu chýba televízor a cenu až tak nerieši. Využiť ho však môžu aj napríklad reštauráciách či hoteloch. Pri montáži treba počítať s vyššou hmotnosťou televízora, ktorá bola v prípade testovaného modelu takmer 39 kg. Určený je na umiestnenie na stenu.

Z testovania tohto televízora pripravujeme aj video.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.