Prijímač AB CryptoBox 652HD Combo DVB-T2/S2 sme používali v domácnosti asi týždeň a za ten čas sme si naň úplne zvykli. Dôvod je jednoduchý – všetko funguje ako má, vyskúšali sme si aj prepojenie na mobil, pripojili sme k nemu aj externý disk a relácie sme si nahrávali.

Jednoduchosť je kľúč úspechu

TOP_produkt_nowatCryptoBox 652HD Combo je jasne orientovaný na jednoduchosť používania, nie je to prijímač pre ľudí, ktorí si budú primárne sťahovať rôzne rozšírenia, inštalovať rôzne kodeky a doplnky. Je to prijímač typu Zapni a pozeraj!. A to väčšina používateľov aj oceňuje.
Obyčajne totiž býva problém pri satelitných prijímačoch už s ich naladením, tu je však všetko automatické. CryptoBox 652HD Combo si sám nájdete, ako sú zapojené časti satelitnej antény. Zhruba do 12 sekúnd od úvodného nastavenia pritom naladil programy z dvoch satelitov – Astra 3A/3B (23,5E) a Astra1 (19,2E). Slovenské a české stanice umiestnil pritom na začiatok, aby boli hneď po ruke. Ak vám prekáža toto predvolené umiestnenie kanálov, ľahko si ho zmeníte v príslušnej položke menu. O konfigurácii vašej satelitnej techniky teda pri ladení nepotrebujete vedieť nič. Prirodzene, musíte mať funkčný systém antény so správnym nastavením.

Vyhotovenie a porty

Na prednom paneli nájdete len tri tlačidlá – dve na prepínanie kanálov a jedno na uspatie zariadenia. Okrem toho je tu pod krytkou port na pripojenie napr. USB kľúča hlavne na prehrávanie údajov z neho – fotiek, videí či hudby. Pod touto krytkou je tiež priestor pre kódovaciu kartu, tentoraz už aj s nálepkou určujúcou správnu orientáciu karty pri jej vkladaní. Podporovaný je aj CI slot, čo využijete hlavne pri nových kartách Skylink.

AB CryproBox 652HD Combo

Na zadnom paneli nájdete HDMI port na pripojenie televízora, ďalej optický výstup zvuku, USB port na pripojenie externého disku napr. na nahrávanie vysielania. K dispozícii je aj pripojenie káblovej siete, bezdrôtové Wi-Fi pripojenie vyžaduje dokúpenie USB modulu. Z portov je tu ďalej spojenie na staršie TV cez Scart konektor, servisný port RS 232 a sieťový vypínač. Prepojovacia šnúra pre napájanie je  umiestnená na pevno.

AB CryptoBox 652HD Combo

Dva tunery? Na čo je to dobré?

CryptoBox 652HD Combo je prichádza v konfigurácii s dvoma tunermi. Ten prvý je satelitný a ten druhý zase terestriálny pre systém DVB-T2. V jednom prijímači tak máte dva tunery a všetko ovládate jediným diaľkovým ovládačom. To je veľmi šikovné a pohodlné, po naladení vlastne nepoznáte rozdiel medzi satelitným a terestriálnym vysielaním. Terestriálne kanály však v úvodnej ponuke ladíte inak, ako satelitné, až sem automatika nezasahuje. V nastavení inštalácii si tak vyhľadáte položku Manuálne vyhľadávanie a tu zadáte čísla multiplexov, ktoré chcete naladiť. Aby ste zadali správne hodnoty, musíte vedieť, na aký vysielač máte nasmerovanú anténu a čísla nájdete na stránke http://dvbt.towercom.sk/pokrytie.php. Pri voľnom terestriálnom vysielaní máte k dispozícii obyčajne len slovenské a nie české TV stanice. Na rozdiel od satelitného vysielania tu však bývajú dostupné aj rôzne regionálne kanály a infokanál Towercom.

Ladenie kanálov

Takto vyzerajú naladené programy a to zo satelitného aj terestriálneho tuneru. Usporiadanie ich poradnia je potom už len na vás

Spojenie satelitného a terestriálneho tuneru do jedného prístroja má pre vás tri výhody. Predovšetkým vám umožní sledovať obľúbený program aj vtedy, keď je zhoršené počasie. Hlavne satelitný príjem signálu sa zvykne zhoršiť napr. počas letných búrok. Vtedy si prepnete na terestriál a je tu veľká šanca, že budete mať príjem v dobrej kvalite. Môže to platiť ale aj naopak.

Druhý prípad je, keď chcete sledovať jeden kanál a druhý súčasne nahrávať. Tu sa to naozaj dá a stačí správne zadať povel na nahrávanie. S tým súvisí aj tretí prípad a to je možnosť sledovania TV programu na spárovanom smartfóne.

CryptoBox652HD Combo

Spôsob sledovania televízneho vysielania na spárovanom smartfóne

 

Mobilná aplikácia pre iOS a Android

K vysielačom CryptoBox totiž už existuje mobilná aplikácia G-MScreen a to pre smartfóny s Android aj pre iOS. Aplikácia slúži na prepínanie kanálov, nastavenie nahrávania a to aj na mobil s možnosťou neskoršieho prezretia nahrávok. Vynikajúcou vlastnosťou je sledovanie iného televízneho vysielania na televízore a iného na smartfóne. A aj tu nastupujú k slovu dva tunery v jednom prístroji.

M-GScreen5 Ovladanie M-GScreen - Kanaly na zobrazenie

Pokiaľ by totiž existoval len jeden satelitný tuner v prijímači, môžete síce naraz sledovať rôzne vysielanie zo satelitu na TV a rôzne na mobile, ale len niektoré. Tieto kanály musia byť na rovnakom transpondéri. Povedané prakticky, môžete takto sledovať STV1 a TV JOJ (obe na kmitočte 18 836 MHz), ale už nie napr. STV1 a WAU (tá je na 12 168 MHz).

M-GScreen3 Info o pristroji M-GScreen2 Casovac vypnutia

Ak máte dva tunery, potom si napr. na televízore necháte pripojený satelitný tuner a na mobile zase terestriálny. Teraz ste úplne nezávislí a nič vás nebude vyrušovať. Prirodzene, pri terestriálnom vysielaní je ponuka programov menšia.

CryptoBox652HD Combo-2

Televízne vysielanie teraz môžete sledovať všade, kde máte domácu Wi-Fi sieť. A na televízore sledujtete jeden program, na smartfóne druhý

Verdikt touchIT

Celkovo hodnotíme prijímač AB CryptoBox 652HD Combo ako výhodné riešenie, pretože za rozumnú cenu prináša veľa užitočných funkcií. Ak by sme si mali vybrať prístroj, ktorý by nahradil náš starší satelitný prijímač, pravdepodobne by to bol práve tento. Preto si aj odnáša ocenenie Top produkt touchIT.

Pozrite si aj našu videorecenziu tohto prijímača:

Cena: 89,90 Eur

Zapožičal: AB-COM

Stránka produktu: http://www.abcom.sk/produkt/ab-cryptobox-652hd-combo-dvb-t2s2-1551604.html

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.