ASUS uviedol na trh ďalší MeMO Pad. Ide o doteraz najluxusnejší model.

ASUS vyrobil prvé dva 7-palcové Nexusy. Skúsenosti s výrobou malých tabletov následne využil aj pri tvorbe vlastných zariadení, ktoré prichádzali na trh takmer simultánne. Tak vznikla produktová rada MeMO Pad, ktorá sa dlhú dobu držala v úzadí luxusných Nexusov a útočila najmä cenou. Slabšie parametre neboli v prípade 7-palcových tabletov až takým problémom, tablet výborne poslúžil menej náročným používateľom, ktorí chceli základnú funkcionalitu a spoľahlivé zariadenie.

Model ME572C je výnimka. Nakoľko sa ďalší 7-palcový Nexus neobjavil na svete, ASUS mohol vytvoriť MeMO Pad bez kompromisov. Toto zariadenie má na pohľad prémiový dizajn, ktorý pripomína Nexus 7 z roku 2013 najmä prednou stranou. Všimnete si podobne umiestnenú kameru a dizajn displeja. Hoci sú hrany rámčeka displeja zaoblené, zadná časť je obdĺžniková, takže zaoblenie na dotyk nepocítite.

Zadná strana tabletu je atypická

Zadná strana tabletu je atypická

Zadná strana tabletu je atypická – pripomína ženskú kabelku. Pri používaní tabletu sme však nemali pocit, že by bol určený iba ženám. K dispozícii sme mali zlatú verziu a vyzerala elegantne aj v mužských rukách. Ak však máte k dizajnu zadnej strany pripomienky, odporúčame čiernu verziu. Tá je veľmi nenápadná. S touto skúsenosťou ste sa s nami podelili v komentároch k videu Prvý dotyk a s tvrdením súhlasíme. Na MWC v Barcelone sme videli všetky 4 farebné verzie.

Dodajme, že šasi zariadenia je plastové. Platí to aj pre zadný kryt. Dizajn zariadenia sa nám páči, ME572C je doteraz najkrajší 7-palcový tablet, ktorý sme testovali. Netvrdíme, že dizajn, resp. konštrukcia sú dokonalé. To nie. Ale v rámci 7-palcových tabletov ide o príjemné prekvapenie. Konečne vidíme určitú snahu posunúť dizajn najmenších tabletov niekam ďalej.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

ASUS MeMO Pad 7 (ME572C) na živých fotografiách

Full HD displej, 2 GB operačnej pamäte

HD rozlíšenie v prípade 7-palcových tabletov niekedy postačuje a to isté platí aj o 1 GB operačnej pamäti, ktorá sa stala štandardom tejto kategórie. ASUS však nechcel vyrobiť ďalší „mini-upgrade“ a tak najnovší MeMO Pad 7 prináša Full HD displej, lepší procesor a 2 GB operačnej pamäte. Vylepšenia chválime a ocenia ho všetci používatelia, ktorí chcú 7 palcov v luxusnejšom prevedení. Popravde, od doby Nexusu 7 (2013) bola ponuka prémiovejších malých tabletov veľmi chudobná. Všetci výrobcovia tlačili na nízku cenu, aby sa pohybovala v rozmedzí 100 až 150 EUR. Za ME572C zaplatíte necelých 190 EUR. Ak však chcete vymeniť svoj dvojročný Nexus za nový tablet (takmer) totožných rozmerov, toto je tá správna voľba.

Kvalita displeja je na veľmi dobrej úrovni a medzi 7-palcovými tabletmi kvalitnejšiu obrazovku nenájdete. Škoda len jej podsvietenia, ktoré bolo na niektorých miestach intenzívnejšie. Všimnete si to najmä na čiernom pozadí. Ide o drobnú kozmetickú vadu. Pozorovacie uhly sú štandardne výborné a ASUS umožňuje nastaviť teplotu farieb podľa preferencií používateľa, čo je užitočná funkcia.

asus_screeny_ (4)
asus_screeny_ (5)
Namerané hodnoty v nástrojoch AnTuTu a PCMark

Výrobca dlhodobo osadzuje svoje zariadenia procesormi od Intelu. Naposledy išlo o čip Z3745, tentoraz je použitý procesor Intel Atom Z3560. Využíva 64-bitovú architektúru a pracuje s frekvenciou až 1,83 GHz. Hoci je modelové označenie nižšie, Z3560 je výkonnejší. Pod celkový výkon sa podpísala aj dvojnásobná operačná pamäť. Výsledkom bolo pokorenie hranice 40 tisíc bodov v testovacom nástroji AnTuTu. Oproti predchádzajúcemu MeMO Padu ide o 20% nárast.

Zaujímavejší výsledok priniesla aplikácia 3DMark. V tomto prípade sme zaznamenali až dvojnásobný grafický výkon oproti MeMO Padu ME176C. Tablet sa chváli aj výbornou výdržou. Pri testovaní programom PCMark sme namerali výdrž 8 hodín a 44 minút. Pri sústavnom prehrávaní YouTube videa fungoval tablet až 11 hodín.

asus_screeny_ (6)
Výsledky testovania v 3DMark a výdrž batérie

Ak to zhrnieme, ME572C uspokojí aj náročnejších používateľov. Full HD displej ponúka výborný vizuálny zážitok a kombinácia procesora Intel Atom Z3560 s 2 GB operačnou pamäťou si poradí aj s najnáročnejšími aplikáciami. Pri testovaní sme skúšali niekoľko hier – spomeňme Republique, SW: KOTOR, Baldur´s Gate 2 a všetky bežali bez problémov.

Potešil nás najmä KOTOR. Tablet sme totiž mali k dispozícii už pred niekoľkými týždňami. Išlo však o tzv. PR vzorku, ktorú nebolo možné otestovať pomocou všetkých testovacích utilít. Daný kus mal problém aj s hrou SW: KOTOR, ktorá nefungovala. Avšak pri testovaní predajnej vzorky všetko fungovalo bez problémov. Problémy s kompatibilitou aplikácií sme v prípade našich najpoužívanejších utilít (ich zoznam prinesieme čoskoro) a hier nepostrehli. Chválime aj celkový používateľský zážitok, ktorý bol svižný a stabilný.

asus_screeny_ (41)
asus_screeny_ (40)
Detailné informácie o zariadení a výsledky ďalšieho testovania

Nadstavba ASUS ZenUI prináša pár extra funkcií

Tablet využíva operačný systém Android 4.4 s nadstavbou ASUS ZenUI. Tá sa nám páči dizajnom, ktorý je inšpirovaný „Material“ štýlom systémov iOS 7.0+ a Android 5.0+. ZenUI prináša niekoľko extra funkcií, ktoré vám predstavíme vo forme obrázkov. Spomeňme nastavenie teploty farieb, audio ekvalizér, používanie dvoch aplikácií v samostatných oknách, rýchly slovník, zabudovaný pripomienkovač atď. Pripomienky máme k softvérovej ASUS klávesnici, ktorá vizuálne reaguje na dotyk pomalšie. Inak povedané, máte pocit, že tablet pomalšie reaguje na to, čo píšete. Po nainštalovaní inej softvérovej klávesnice sme tento jav nepostrehli.

Trochu nám vadilo aj to, že funkcia rýchleho slovníka je kompatibilná iba s niektorými aplikáciami. V prehliadači Chrome ju nevyužijete, v internetovom prehliadači od ASUSu áno. Podobne obmedzená je kompatibilita aplikácií s funkciou dvoch okien na jednej obrazovke.

asus_screeny_ (21)
asus_screeny_ (20)
Predinštalované aplikácie od ASUSu
asus_screeny_ (25)
asus_screeny_ (27)
Zabudované funkcie umožňujú nastaviť režim zvuku a teplotu farieb
asus_screeny_ (10)
asus_screeny_ (8)
Zabudovaný pripomienkovač zobrazuje dôležité udalosti a užitočné informácie na uzamknutej obrazovke aj v paneli s notifikáciami
asus_screeny_ (14)
asus_screeny_ (15)
Režim dvoch okien funguje iba s niektorými aplikáciami. K dispozícii je aj rýchla voľba odporúčaných kombinácií
asus_screeny_ (13)
asus_screeny_ (12)
Takto vyzerá rýchly panel. Aplikácie môžete vypnúť všetky jedným tlačidlom
asus_screeny_ (16)
asus_screeny_ (22)
Rýchly slovník je užitočná funkcia. Preloží vám cudzie slová aj do slovenčiny. Funguje však iba v niektorých aplikáciach. Napravo je náhľad režimov v aplikácii Fotoaparát. Kvalita 5MP senzora je však priemerná
asus_screeny_ (17)
asus_screeny_ (19)
Operačný systém Android 4.4.2 má vďaka nadstavbe pekný dizajn
asus_screeny_ (18)
asus_screeny_ (28)
Pozrite si extra nastavenia, ktoré do systému zabudoval ASUS. Nechýba ani aplikácia, ktorá pomôže predĺžiť výdrž batérie
asus_screeny_ (30)
asus_screeny_ (2)
Zabudovaný správca súborov podporuje prepojenie s viacerými službami
asus_screeny_ (23)
asus_screeny_ (24)
Ďalšia z funkcií rozhrania ASUS ZenUI. Aplikácie si môžete nechať automaticky zoradiť do zložiek
asus_screeny_ (38)
asus_screeny_ (37)
Používateľ má k dispozícii cez 10 GB priestoru. Zahráte si aj graficky náročné hry
asus_screeny_ (31)
asus_screeny_ (33)
Zabudované Link aplikácie umožňujú jednoduché prepojenie s počítačom alebo inými zariadeniami

Verdikt touchIT

ASUS MeMO Pad 7 (ME572C) je jednoznačne najlepší MeMO Pad, ktorý ASUS vyrobil. Cítiť z neho 7-palcové Nexusy a ME572C svojim spôsobom považujeme za neoficiálneho nástupcu malých tabletov od Googlu. Zariadenie prináša potrebné vylepšenie z hľadiska hardvéru, ale aj dizajnu. Hoci je šasi plastové, po dlhej dobe vidíme snahu o určité inovácie, ktoré v tomto segmente dlhšiu dobu chýbali.

Od nového MeMO Padu nečakajte zázraky, avšak svoj účel plní na jednotku. Výborná výdrž batérie, kvalitný displej (škoda výraznejšieho podsvietenia v niektorých miestach), rýchly procesor a 2 GB operačnej pamäti – tablet si poradí prakticky so všetkými úlohami a to bez väčších problémov. Chválime aj stereo reproduktory, ktoré sú použiteľné. 5MP zadný fotoaparát vás svojou kvalitou neohúri, fotiť s nim budete pravdepodobne iba v núdzových prípadoch. Nadstavba ASUS ZenUI sa podarila, avšak je škoda, že niektoré funkcie sú limitované slabšou kompatibilitou s aplikáciami.

MeMO Pad 7 ME572C neútočí v prvom rade na cenu. Odporúčame ho každému, kto hľadá prémiovejší 7-palcový tablet. Lepšia voľba v tejto kategórii momentálne nie je. Pre ostatných používateľov je stále zaujímavý starší model ME176C. Ten sa predáva za cenu okolo 100 EUR a ponúka atraktívny pomer cena/výkon.

+ procesor, výdrž batérie, konštrukcia a dizajn, ASUS ZenUI rozhranie

– podsvietenie displeja, obmedzená kompatibilita niektorých ASUS ZenUI funkcií 

Pozrite si ASUS MeMO Pad v našom videu Prvý dotyk

Cena: 188,50 EUR

Zapožičal: eD’ system Slovakia

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit