Stolný počítač, ktorý je menší ako herná konzola.

Počítače vs. konzoly. Nekonečný súboj, ktorý nemá skutočného víťaza (maximálne zástup neoblomných fanúšikov na každej strane). Faktom však ostáva, že mnohým ľuďom vyhovuje konzola kvôli kompaktným rozmerom a tichej prevádzke. Malú škatuľku jednoducho uložíte do poličky pod televízor alebo vedľa neho. Bezdrôtovo pripojíte ovládač a hráte sa.

Na druhej strane, herný počítač predstavuje takmer neobmedzený potenciál výkonu. Komponenty v skrinke si vymeníte podľa potreby a ak máte dostatok peňazí, môžete si doma „hýčkať“ najvýkonnejší stroj na trhu.

Spomenuté vlastnosti prezentujú najvýraznejšie odlišnosti medzi oboma zariadeniami. Hovoriť o jednoduchosti ovládania konzol (resp. ich systému) už dnes nemá až tak zmysel, pretože STEAM mnohé procesy výrazne zjednodušil aj na počítačoch. A veľké aktualizácie hier otravujú oba herné svety rovnako.

Postupne sa však začína minimalizovať aj rozdiel vo veľkosti konštrukcie. Najlepším príkladom je ASUS ROG GR8, čo je najmenší herný počítač, aký sme doteraz videli. Svojim spôsobom ide o „počítačovú konzolu„.

Akokoľvek znie toto označenie blbo, s touto kategóriou počítačov sa budeme v blízkej budúcnosti stretávať čoraz častejšie. ASUS ROG GR8 sa totiž objaví na trhu vo vylepšenej verzii koncom roka, ako jeden z tzv. STEAM Machines. Tieto zariadenia sú v jadre klasickým počítačom, avšak majú rozmery konzoly a v kombinácii so systémom STEAM OS majú ponúknuť totožný používateľský zážitok.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Notebook v kompaktnom tele

ASUS ROG GR8 má atraktívne rozmery 245 × 238 × 60 mm a hmotnosť iba 1,28 kg. Vďaka tomu je toto zariadenie výborne prenášateľné, čo oceníte, ak nepotrebujete herný notebook na cesty, avšak potrebujete počítač často nosiť z jedného miesta na druhé. Jednoducho ho zbalíte do batohu a problém je vyriešený.

Pri pohľade na hardvérové parametre je zrejmé, akým spôsobom ASUS dosiahol kompaktný formát. Počítač v sebe obsahuje komponenty, ktoré nájdete prevažne v herných notebookoch. Konkrétne ide o nízkonapäťový procesor Intel Core i7-4510U so základnou frekvenciou 2,60 GHz. Procesor má dve jadrá a dopĺňa ho grafická karta, ktorá je v oficiálnych materiáloch označovaná ako GeForce GTX 750 Ti. Tento popis je zvýraznený aj vo vlastnostiach ovládačov, avšak 3DMark a ďalšie nástroje ju rozpoznali ako model GTX 860M. Môže ísť o softvérovú vadu.

Rozdiel vo výkonnosti oboch kariet je síce malý, ale GTX 860M je o niečo slabšia. Pri pohľade na vlastnosti grafického čipu sme nezaznamenali žiadne rozdiely v porovnaní s herným notebookom Alienware, ktorý má totožnú kartu. Hoci môžete experimentovať s miernym pretaktovaním, čip má v základnom balení štandardné parametre. Dodajme však, že sme mali k dispozícii PR vzorku počítača, ktorý nie je určený pre bežný predaj. Bez ohľadu na to, či je označenie grafickej karty chybou softvéru, v predajnej verzii by mal byť čip GTX 750 Ti.

Hardvérovú výbavu dopĺňa 8 GB operačná pamäť, ktorá je rozšíriteľná na 16 GB RAM a 1 TB pevný disk. Privítali by sme SSD úložisko (to je dostupné v alternatívnej konfigurácii), avšak faktom ostáva, že pri hrách pravdepodobne oceníte skôr väčší ukladací priestor ako rýchlejší.

Aby sme to zhrnuli – ASUS ROG GR8 je v podstate herný notebook bez displeja a v kompaktnom šasi. Tomuto tvrdeniu zodpovedá hardvérová výbava, výkon, spotreba aj minimálny hluk počas prevádzky.

S hrami si poradí, ale…

Na testovanie sme mali k dispozícii vyššie uvedenú konfiguráciu. Počítač sa v takejto zostave predáva za 899 EUR a už na prvý pohľad je zrejmé, že používateľ platí (aj) za kompaktný formát. Totiž, za 900 EUR si poskladáte štandardný herný počítač, ktorý má lepší výkon, ako ponúka ROG GR8.

Počas nášho testovania sme v programe PCMark 8 namerali 2758 bodov. Pre porovnanie – štandardný stolný počítač so starším procesorom Intel Core i5-661 a grafickou kartou GTX 750 Ti dosiahol o 1000 bodov lepší výsledok. Je zrejmé, že v PCMarku nezohráva grafická karta veľkú úlohu, avšak rozdiely vo výkone sú zrejmé aj v testoch nástroja 3DMark. Prezentujeme ich v prehľadnej tabuľke. Dodajme, že Alienware má lepšie skóre v PCMarku kvôli SSD disku.

ROG GR8 má podobné výsledky ako herný notebook Alienware. Stolný počítač so skutočnou GTX 750 Ti je o niečo výkonnejší

ROG GR8 má podobné výsledky ako herný notebook Alienware. Stolný počítač s GTX 750 Ti je o niečo výkonnejší

Je zrejmé, že čísla meraní vám pravdepodobne nepovedia, ako počítač zvláda dnešné hry. Vyskúšali sme teda niekoľko moderných titulov a to v rozlíšení Full HD a vo vybraných prípadoch aj v 3440 × 1440.

Dnešné hry si zahráte, ale nečakajte maximálny zážitok

Dnešné hry si zahráte, ale nečakajte maximálny zážitok

ASUS ROG GR8 si s dnešnými hrami poradí. Nečakajte však absolútny výkon. Vo väčšine prípadov sme museli hrať so slabším nastavením detailov (kvality grafiky normal), takže kompaktný počítač vám grafické orgie nedopraje. Môžeme povedať, že grafika je o niečo lepšia v porovnaní s konzolami, avšak rozdiel nie je až taký veľký. A ak preferujete väčší počet snímok za sekundu, kvalitou grafiky pôjdete ešte nižšie ako my. Počas testovania sme sa snažili dosiahnuť približne 30 fps pre pohodlné hranie.

Na druhej strane, počítač nie je náročný na spotrebu. Mimo hrania sme namerali odber 20 až 30 W. Keď sme zariadenie zaťažili, pohyboval sa na úrovni 70 – 75 W. Doplňme teplotu, ktorá sa v štandardnej prevádzke pohybuje okolo 47 °C pre procesor a 41 °C pre GPU. Tieto hodnoty stúpli počas hrania na maximálne 74, resp. 71 °C. S prehrievaním sme problém nemali a chválime tichú prevádzku počítača, aj v záťaži.

Pridanou hodnotou zariadenia je predinštalovaný softvér, ktorý umožňuje nastaviť virtuálny priestorový zvuk, zmeniť niektoré nastavenia (vrátane mierneho pretaktovania) a prispôsobiť sieťovú prevádzku. Šikovná vlastnosť je aj zabudovaný Miracast prijímač – pomocou počítača môžete jednoducho zrkadliť obsah obrazovky smartfónu alebo tabletu na pripojenej obrazovke.

Možnosti upgradu sa obmedzujú na výmenu pamäťových slotov a úložiska

Možnosti upgradu sa obmedzujú na výmenu pamäťových slotov a úložiska

Verdikt touchIT

ROG GR8 je sympatické zariadenie. Faktom však ostáva, že používateľa stavia pred dôležité rozhodnutie. Ak si kúpi GR8, bude mať počítač, ktorý má limitovanú životnosť. Už dnes patrí z hľadiska herných zariadení do kategórie strednej triedy. Jeho výkon nevylepší, pretože PC umožňuje iba výmenu, resp. rozšírenie pamäťových modulov a úložiska. Rovnako ako notebooky. Štandardný herný počítač umožňuje pravidelnú výmenu komponentov, avšak často na úkor priestoru, ktorý skrinka vyžaduje.

Hoci sa ASUS ROG GR8 tvári ako počítač-konzola, v porovnaní s bežnými konzolami má tú nevýhodu, že výrobcovia počítačových hier nebudú prispôsobovať titul konkrétnej platforme. Hry pre PS4 si na konzole zahráte počas celej životnosti zariadenia. Avšak ROG GR8 môže mať o 2 roky problém s tým, že nebude mať dostatok výkonu, aby novinky zvládol.

Vo výsledku tak záleží iba na používateľovi, čo chce. Ak chce počítač v tele konzoly – nech sa páči, takáto možnosť tu je. Zariadenie prináša viacero výhod. Treba si však uvedomiť všetky „ale…„, ktoré s tým súvisia.

http://www.youtube.com/watch?v=lYrDLZ5L80c

Cena: 899 EUR

Zapožičal: ASUS

Oficiálne technické špecifikácie

7.0 Dobré

ASUS ROG GR8 je zaujímavý koncept, ktorý je nám sympatický. Z praktického (a dlhodobejšieho) hľadiska však vidíme niekoľko nedostatkov, ktoré znižujú pridanú hodnotu zariadenia.

  • výkon 6
  • dizajn 9
  • cena 6

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.