Lenovo sa do boja s konkurentmi po vstupe na náš trh pustilo všetkými silami. Aj preto vnímame telefóny tejto značky najmä v strednej triede ako prémiové a nová Dual SIM-ková Z2-jka je toho jasným dôkazom.

Testovali sme model, ktorý sa nápadne podobá na model s prívlastkom PRO s 2KHD displejom a možnosťou nakrúcania videa v rozlíšení 4K. Ten je dostupný za cenu približne 459 EUR a na internete si ho ľahko zmýlite s lacnejším modelom.

TIP_dizajn_vykon

Model telefónuLenovo VIBE Z2
Operačný systémAndroid 4.4.4
Formát SIM kartyDual Micro SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [MB]2 000 / 32 000 / –
Procesor1,2 GHz, 4-jadrový, 64-bitový, Snapdragon 410
Displej, počet fariebLCD IPS, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]5,5 / 720 × 1280
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na kartunemá
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.0, BGNac, áno, áno, áno
Modul GSM, 3GQuad Band, HSPA+, LTE
Fotoaparát / video13 Mpix, autofocus / 1920 × 1080, 10 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 3000 mAh, Li-Pol
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]28 / 384
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]148,5 × 76,4 × 7,8 / 158
ZapožičalLenovo
Cena [EUR s DPH]299
Benchmarky
Smartbench 2012 – Productivity / Gaming index6613 / 3018
Quadrant Standard – Total score11044
AnTuTu Benchmark – Total score20681
A2 Benchmark HQ test – Total score74683
PCMark for Android – Work performance2753
3DMark Extreme – Total score2627
Graphic2196
Physics8374

Dizajn a vyhotovenie

Telo smartfónu je z hliníka a je to na hmotnosti poznať. Avšak väčší rozmer tohto modelu kompenzuje pocit ťažšieho zariadenia v ruke. Používateľ akosi očakáva, že sa nezmestí pod 100 gramov a tak nám tento parameter vlastne neprekážal. Navyše je to telefón s dlhou výdržou. Najviac zaujme zadná strana s vystúpeným objektívom vo forme štvorcového prvku. Po bokoch sú klasicky tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vypnutie displeja. Tie „hrkajú“ nakoľko nie sú úplne zapustené. Ani toto nám vlastne neprekážalo. Veľmi dobre sa používajú a spínač má optimálne nastavený tlak, ktorý naň treba vyvinúť. Na druhej hrane je slo na dva Micro SIM karty. Horná strana má audio konektor, spodná microUSB na nabíjanie. Aj tu je v spodnej časti symetrické umiestnenie dvoch pozdĺžnych otvorov, no len jeden má reproduktor. Druhý je mikrofón. Testovali sme variant v sivo striebornej farbe a celkovo sa nám páčil. Pôsobí tak ako high-end zariadenie. Čo vlastne aj je, nakoľko takto kvalitne spracovaný a povedzme to priamo aj dizajnovo krásny telefón nie je ešte pri cenovke 299 EUR úplnou samozrejmosťou. Celkový dojem dotvára panel, kde je umiestnený fotoaparát. Ten je priskrutkovaný a dvojitý LED blesk je takisto niečo navyše.

DSCN1945

Technológie a používanie

Silnou stránkou telefónu je displej. Poskytuje žiarivé farby, no je to aj dôsledok premyslene zvolenej grafickej témy od výrobcu. Tých je na výber niekoľko a chválime veľké možnosti prispôsobenia telefónu. Na displej sa dá pozerať aj na priamom slnku, takže toto je veľká výhoda. Neduh, ktorý si Lenovo nesie z iných telefónov, je automatické nastavenie jasu. Trvá aj niekoľko sekúnd, kým telefón zareaguje na zmenu svetelných podmienok. Naučili sme sa teda vonku vypínať automatický jas a použiť ho v manuálnom režime.

Silnou stránkou je 13 MPix fotoaparát. Toto je ďalší telefón, ktorý zvládne odfotiť aj rodinnú oslavu alebo poslúžiť na fotodokumentáciu výletu. Samozrejme, bez problémov s ním odfotíte texty na formáte A4, takže vhodne poslúži aj ako príručný skener. Rýchle zaostrovanie aj vyváženie expozície je fajn a tak sme po praktickej stránke nenarazili na výraznejšie limity. Samozrejme, s prihliadnutím, že toto je smartfón, nie pokročilý kompakt. Prekážalo nám opäť tak ako pri modeloch Lenovo P70 a S90 Full HD video len pri 10 sn./s. Jemne povedané, nepoužiteľné. Procesor má podporu pre video vo vysokom rozlíšení a snímkovaní 30 sn./s, takže predpokladáme nejakú chybu na strane softvéru.

Predný fotoaparát umožňuje retušovanie autoportrétu, snímanie s odpočtom troch sekúnd alebo štart hlasom, žmurknutím alebo gestom prstami. Hlasová aktivácia mala rezervy, vonku v rušnom prostredí to ani neskúšajte, no mali sme problémy aj v kancelárii.

Ďalším neduhom, s ktorým sa stretávajú používatelia rozhrania VIBE UI, je vytváranie novej domovskej obrazovky po nainštalovaní novej aplikácie. Ak si totiž ikonu presuniete na iné voľné miesto v predchádzajúcich obrazovkách a poslednú prázdnu obrazovku vymažete, po inštalácii novej appky sa zase vytvorí nová obrazovka. Otravné a nelogické, keď je dostatok miesta na iných obrazovkách. Mierne nepresnosti a vynechaný preklad do slovenčiny neberieme tragicky, no je to detská choroba, ktorá by sa nemala vyskytovať.

Napojenie praktických funkcií na snímače, to je oblasť, kde Lenovo vedie. Tvoria pridanú hodnotu, vďaka ktorej sa naše výhrady voči iným funkciám do výraznej miery zotrú. Zaklopanie na displej, aby sa odomkol telefón, sme síce aktivované nemali, no mnohým pri takto veľkom telefóne uľahčí odomykanie. My sme si pochvaľovali práve to spomínané tlačidlo na boku telefónu. Ocenili sme ale ochranu jasu displeja vo večerných hodinách. Môžete čítať texty bez obáv, že sa jas sa upraví inou aplikáciou. Takisto chválime integráciu režimu nerušenia a vytvorenia povolených kontaktov, ktoré sa vám vo vyhradenom čase dovolajú. Po stránke prispôsobiteľnosti výrobca v tomto smere poriadne zapracoval.

LenovoZ2vibe

Rozšírené funkcie napojené na hardvérové snímače

 

Špecialitou je potom akumulátor. S kapacitou 3000 mAh vydrží telefón dva dni počas bežného používania. Určite s ním môžete celý deň pracovať, čítať emaily, surfovať po internete a ešte vám po príchode domov zostane dostatok energie, aby ste ho nemuseli dávať hneď nabíjať. Aj toto je dôvod, ktorým si nás získal.

Výhody

 • Kvalitné a dizajnovo prepracované telo
 • Vhodný na fotografovanie + optická stabilizácia
 • Rozšírené funkcie napojené na snímače v telefóne
 • Rýchlosť systému
 • Výdrž aj pri častom používaní všetkých funkcií

Nevýhody

 • Obmedzené nakrúcanie vo Full HD
 • Nadstavba VIBE UI 2 potrebuje ešte vyladiť
 • Selfie režimy nefungujú úplne podľa našich predstáv

Verdikt touchIT.sk

Lenovo VIBE Z2 je celkovo vynikajúci telefón. Má nádherné telo, ktoré ide ruka v ruke s high-tech dizajnom a praktickou použiteľnosťou. Či už potrebujete smartfón zladiť s oblečením „skejťáka“ alebo milovníka kravát, vždy bude slúži ako vhodný imidžový doplnok. Silný akumulátor a funkcie na blokovanie hovorov, ako aj bezpečnostný program, to sú veci, ktoré tu nájdete ako neoddeliteľnú súčasť. A že Lenovo pridáva pre niekoho nepotrebné hry a aplikácie? Tie stačí odinštalovať behom pár sekúnd.

Cena: 299 EUR

Zapožičal: Lenovo

8.8 Vynikajúci smartfón

Lenovo VIBE Z2 je skvelý telefón. Má nejaké mušky a detské choroby, no tie vo výsledku nie sú tak podstatné. Toto je model, ktorý vie urobiť výnimočný dojem.

 • Dizajn a konštrukcia 10
 • Výbava / cena 8
 • Dodatočné funkcie 7
 • Výdrž 10

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.