27-palcový monitor má dobrý dizajn, 144 Hz obnovovaciu frekvenciu, technológiu G-SYNC a Full HD rozlíšenie.

Podobne ako ostatné zariadenia, aj herné monitory môžeme rozdeliť do dvoch základných kategórií. Niektorým hráčom postačí štýlový dizajn, rýchla odozva a dobré zobrazenie farieb. Pre skutočných fajnšmekrov sú k dispozícii zariadenia so 144 Hz frekvenciou a prípadne aj technológiou G-SYNC, ktorú vyvinula spoločnosť NVIDIA. Tieto funkcie sľubujú najlepší možný zážitok z plynulého hrania, ale treba si uvedomiť, či ich potrebujete, resp. reálne využijete.

Hlavným lákadlom je technológia G-SYNC

Hlavným lákadlom je technológia G-SYNC

Ultra-rýchla obnovovacia frekvencia

Obnovovaciu frekvenciu 144 Hz si ľudským okom všimnete iba veľmi ťažko. Ak chcete dôkaz, že rozdiel oproti 60 Hz frekvencii naozaj existuje, odporúčame použiť kameru. Tou natočíte video dvoch monitorov (jeden má frekvenciu 60 Hz, druhý 144 Hz) a video si následne pozriete v spomalenom režime. Vtedy je rozdiel viditeľný. Počas samotného hrania však ide skôr o podvedomý pocit, že obraz je plynulejší (ak máte dostatočne výkonný počítač) a niektoré snímky sa zobrazia o pár milisekúnd skôr, čo vám poskytne teoretickú výhodu.

Prínos vyššej frekvencie tak oceníte najmä v prípade FPS titulov – ak to s hraním myslíte vážne a chcete byť kompetitívnejší. Samozrejme, monitor samotný z vás superhráča nespraví, avšak môže poskytnúť drobnú výhodu. 144 Hz frekvencia v prípade testovaného monitoru profituje aj z technológie G-SYNC. Jej prínos spočíva v hardvérovom module, ktorý je priamo zabudovaný v monitore a synchronizuje obnovovaciu frekvenciu obrazovky s čipom grafickej karty.

Výhodou monitora je obnovovacia frekvencia a nízka odozva

Výhodou monitora je obnovovacia frekvencia a nízka odozva

G-SYNC pre náročných

To v praxi znamená, že ak je grafický čip pomalý, monitor prispôsobí svoju frekvenciu. G-SYNC teda oceníte najmä v prípade, kedy vaša grafická karta nestíha vykresľovať hry v 60 fps a viac. Ak máte výkonnú grafickú kartu, rozdiel medzi zapnutou a vypnutou technológiou G-SYNC môžno v niektorých prípadoch až tak nepocítite. Avšak, Philips 272G5DYEB má frekvenciu 144 Hz, čo znamená, že za sekundu vykreslí až 144 snímok. Samozrejme, za predpokladu, že ich dokáže grafická karta vyprodukovať. Ak nie, z technológie G-SYNC budete profitovať.

G-SYNC a frekvencia 144 Hz je najväčším lákadlom testovaného monitora. Philips 272G5DYEB nie je jediný 27-palcový monitor s takouto výbavou, avšak cenou patrí medzi tie najatraktívnejšie. Zariadenie sme nemali možnosť priamo porovnať s konkurenciou, neočakávame však, že by boli vo funkcionalite technológie G-SYNC rozdiely. Upozorňujeme, že G-SYNC musí podporovať aj vaša grafická karta. Zoznam kompatibilných modelov nájdete na stránke spoločnosti NVIDIA.

Technológiu G-SYNC si musíte manuálne aktivovať

So striedmym dizajnom

Napriek tomu, že ide o herný monitor, model od Philipsu má pomerne štandardný dizajn, ktorý „nekričí“ ani na kancelárskom stole. Plastová čierna konštrukcia je obohatená o červený alebo šedý prúžok v spodnej časti rámu a v okolí loga Philips. Ostatné dizajnové prvky neprekvapia. Konštrukciu chválime za nastaviteľnú výšku. Upravíte si aj naklonenie a natočenie. Ak treba, monitor je možné používať v režime portrétu, teda na výšku. V tomto smere nemáme pripomienky.

Philips 272G5DYEB kvôli technológii G-SYNC pripojíte k počítaču iba pomocou DisplayPortu. Iné porty nehľadajte, čo limituje využitie s hernými konzolami a ďalšími zariadeniami. Za zmienku stojí USB hub so štvoricou USB 3.0 portov. Jeden z nich podporuje rýchle nabíjanie. Spotrebu sme namerali na úrovni 27 W.

USB hub je užitočným doplnkom

USB hub je užitočným doplnkom

Minimum nastavení a dobré zobrazenie farieb

Monitor nás prekvapil slabou ponukou nastavení. Neponúka žiadne vopred uložené režimy, ktoré by používateľovi zjednodušili zmenu nastavení pre konkrétne aktivity. To znamená, že si nastavíte jas, kontrast, teplotu farieb a to je tak všetko. Konkurencia má v tomto smere bohatšiu ponuku a páčili sa nám najmä prispôsobené režimy pre jednotlivé herné žánre. Samozrejme, ak tieto vlastnosti bežne nevyužívate a monitor používate iba v jednom režime, vadiť vám to nebude.

Zobrazenie farieb je pomerne dobré. Stretli sme sa aj s vernejšou reprodukciou farieb (vrátane herných monitorov), na druhej strane, v prípade herného monitoru nejde o primárnu vlastnosť. S určitými odtieňmi farieb má Philips 272G5DYEB menšie problémy. Kontrast je dobrý.

Verdikt touchIT

Ak hľadáte herný monitor a vyžadujete 144 Hz frekvenciu, technológiu G-SYNC a čo najlepšiu cenu, potom je Philips 272G5DYEB dobrá voľba. S cenou mierne nad 500 EUR patrí medzi najdostupnejšie monitory vo svojej kategórií. Výhodou zariadenia je výborná odozva. Výraznejšie nedostatky nemá, avšak ocenili by sme vopred pripravenú kalibráciu farieb pre jednotlivé režimy, prípadne pokročilé funkcie. Niektorým hráčom taktiež nemusí stačiť Full HD rozlíšenie. Na 27-palcovej obrazovke by sme privítali rozlíšenie 2560 × 1440.

Dizajn je striedmy, ale monitor od Philipsu je veľmi dobrá hráčska periféria

Dizajn je striedmy, ale monitor od Philipsu je veľmi dobrá hráčska periféria

Cena: 530 EUR

Zapožičal: Philips

Kompletné technické špecifikácie

8.0 VEĽMI DOBRÉ

Philips 272G5DYEB ponúka momentálne najlepšiu výbavu pre hráčov za atraktívnu cenu. Dodatočné funkcie zachraňuje USB hub, avšak základná funkcionalita je veľmi dobrá.

  • DIZAJN A KONŠTRUKCIA 9
  • VÝBAVA / CENA 8
  • DODATOČNÉ FUNKCIE 7
  • KVALITA ZOBRAZENIA 8

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit