Na pohľad jednoduchá 2D plošinovka prináša nadštandardný stupeň výzvy.

Nezávislé štúdio FiolaSoft Studio má na českej hernej scéne unikátne postavenie. Mladí herní nadšenci dlhé roky pripravujú vlastnú hernú reláciu Indian, ktorá sa z internetu prebojovala až do televízie. Okrem recenzovania však experimentujú aj s vývojom vlastných titulov. Ich komerčná prvotina PacIn: Nermessova pomsta bola vydareným „veľkým“ debutom, ktorý si našiel svojich fanúšikov. Hra však veľkú diera do sveta neurobila, pretože sa objavila prakticky iba na Slovensku a v Čechách. PacIn priniesol mladým vývojárom množstvo dôležitých skúseností a dnes si ju môžete stiahnuť zadarmo.

Získané skúsenosti prišli pri vývoji novinky Blackhole určite vhod. FiolaSoft Studio je o poznanie sebavedomejšie štúdio. Aj vďaka otvorenosti platformy STEAM je dnes Blackhole dostupný pre hráčov na celom svete a musíme uznať, že im má čo ponúknuť. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, ide o jedinečnú hru.

O dabing hlavných hrdinov sa postarali známi YouTuberi 

Blackhole je dvojrozmerná plošinovka a úvodné minúty nenaznačujú, že by sme mali čo dočinenia s hrou, na ktorej si mnohí z vás pravdepodobne vylámu zuby. Na pohľad jednoduchý dizajn, ktorý je čiastočne chaotický (myslíme tým okolie a nie hlavnú cestu, po ktorej budete skákať – na druhej strane, sme predsa vo vesmíre) a vo veľkej miere využíva štvorce ako základné stavebné prvky. „Kockový dizajn“ úrovní pôsobí nenáročne, avšak má aj praktické odôvodnenie. Vesmír je vrtkavá dimenzia, ktorú môžete v Blackhole na vybraných miestach otáčať o 90 alebo 180°. Treba iba skočiť na správne miesto.

Práve toto manipulovanie s herným svetom robí z Blackhole jedinečný titul. Zároveň zvyšuje náročnosť hrania a núti vás premýšľať aj nad rámec štandardných plošinoviek. Na rozdiel od takého Raymana nebudete riešiť iba to, ako sa priamočiaro dostať z jedného miesta na druhé a popritom zozbierať všetky guličky. V Blackhole budete neustále rozmýšľať nad tým, ako musíte natočiť herný svet, aby ste sa dostali k predmetom, ktoré musíte zozbierať. Respektíve, akým spôsobom ho tak natočíte.

Každá zo šiestich kapitol pozostáva zo samostatných úrovní, ktoré sú zároveň aj logickými hádankami. K splneniu úrovne vám obvykle stačí získať jeden predmet, ale ak chcete Blackhole dohrať na 100%, budete ich musieť zozbierať všetky. A na jeden život. Väčšinou sa o stopercentné dokončenie hier nepokúšame (času je málo a hier veľa), ale v tomto prípade sme urobili výnimku. Pretože nás to bavilo a mali sme pocit, že rýchlym prebehnutím hry neoceňujeme jej kvality. Tak prepracovaný je dizajn úrovni v Blackhole.

Grafika je na pohľad jednoduchá, ale dizajn úrovní je prepracovaný

Dodajme, že ak sa budete ponáhľať, každú kapitolu dohráte za necelú hodinu. V opačnom prípade si rezervujte minimálne 10 – 20 hodín času (podľa toho, nakoľko budete hrať férovo, bez hľadania riešenia na YouTue). Niektoré úrovne sú premyslené naozaj do detailov, za čo tvorcov chválime. Ich 100% splnenie vyžaduje nielen logické myslenie, ale aj precízne načasovanie pohybu hlavného hrdinu. Keď zoberieme do úvahy spomenutý fakt, že celú úroveň musíte zozbierať na jeden život… nuž, Blackhole nie je naozaj jednoduchá hra. Budete umierať, často umierať, takže si pripravte trpezlivosť. Slovo „frustrácia“ k popisu hry neodmysliteľne patrí, avšak ide o pozitívnu frustráciu. Hrá vás dokáže motivovať k tomu, aby ste ju pokorili. Aj napriek tomu, že sa tak stane asi až na XYZ-ty krát.

Z vyššie spomenutého je zrejmé, že Blackhole klame telom. Okolité screenshoty prezentujú nenáročnú 2D skákačku. Ale tento titul malým deťom neodporúčame a to aj napriek tomu, že je dostupná s českým dabingom, českými titulkami a známymi českými YouTubermi (+ jeden Slovák) v hlavných úlohách. Pri hraní sa zapotí aj skúsený hráč. Českú lokalizáciu však chválime a to aj napriek tomu, že anglický dabing pôsobí o poznanie profesionálnejšie. Využitie známych YouTuberov v úlohe „hercov“ je však výborný a svieži nápad.

Blackhole je príjemným prekvapením. FiolaSoft Studio sú perfekcionisti a čakali sme, že ich hra bude dosahovať určitý stupeň kvality. Taký komplexný a prepracovaný dizajn úrovní sme však nečakali. Pri Blackhole musíte premýšľať a mať šikovné prsty, aby ste vyriešili všetky prekážky, ktoré vývojári pripravili. A keď si budete myslieť, že sa dostávate do tempa a pochopili ste, akým spôsobom sú herné levely navrhované, objaví sa ďalšia kapitola, ktorá skrýva úplne nové nástrahy. A vy začínate odznova.

Každá kapitola prináša nové herné prvky

Cena: 14,99 EUR (dostupné cez STEAM)

Zapožičal: FiolaSoft Studio / Playman

Blackhole - Microsoft Windows, v príprave pre Linux, Mac, konzoly

8.3 Výborná hra

Blackhole je príjemným prekvapením žánru. Ide o jednu z najnáročnejších plošinoviek poslednej doby. Hrou môžete iba prebehnúť, ale odporúčame jej venovať viac pozornosti. Lepšie tak oceníte jej kvality a dizajn sveta. Niekedy vás možnože bude iritovať umelá inteligencia Auriel.

  • HRATEĽNOSŤ 9
  • GRAFIKA A ZVUKY 7
  • ZÁBAVNOSŤ 9
  • HERNÁ DOBA 8

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit