Moto 4G Plus je aktuálne trhák na trhu. Nie je to len naše tvrdenie na základe jednej či dvoch funkcií zaobalených do výbornej ceny. Sú to všeobecné ohlasy profesionálov a bežných používateľov. Na pohľad je to odlišný Moto telefón. Kým ostatné ste od seba rozoznali až po bližšom preskúmaní, tento model je čímsi iný hneď na prvý pohľad. Zároveň je to jeden z mála telefónov, ktorý vyzerá zaujímavo aj v čiernej farbe. Na trhu však bude aj biela verzia.

Telo je plastové, bočný rám je kovový. Na svoju veľkosť sa telefón dobre drží v ruke, a to aj vďaka pogumovanému krytu. Telefón má špeciálny poťah odpudzujúci vodu. Nie je to na ponáranie v kvapaline, no dážď ani kondenzovaná para mu neprekážajú. Zároveň je to prvý telefón zo série Moto, ktorý má čítačku odtlačkov. Je priamo pod displejom.

Funguje bezchybne, avšak nič iné nedokáže. Nie je to ani tlačidlo Domov. Toto je len čítačka prstov, tlačidlá na ovládanie systému sú ako virtuálne na displeji. Chvíľu si na to treba zvykať, no keďže rám je tenký, dotykom na snímač sa zároveň často dotknete aj displeja a jeho tlačidla Domov. Na úvodnú obrazovku sa tak zväčša dostanete. Toto je zároveň jediná vec, ktorá nás na tomto telefóne zarazila.

Systém

Lenovo dalo do telefónu čistý Android 6. Pozor, zároveň aj garanciu dvoch veľkých aktualizácií. Ak si teda kúpite tento telefón, máte istotu, že získate aktualizácie až po Android 8. Jediné softvérové rozšírenie patrí dvom funkciám v rámci aplikácie Moto. Ide o Moto Akcie a Moto Obrazovka. Líšia sa od telefónu a v tomto modeli sú možné štyri akcie. Aktivovanie fotoaparátu rýchlym otočením zápästia, rozsvietenie baterky zatrasením telefónu, ukončenie vyzváňania a začatie vibrovania po zdvihnutí telefónu zo stola alebo stlmenie telefónu jeho otočením na displej.

Ďalej je tu modifikovaná obrazovka tzv. Always on displeja. Na displeji sa budú zobrazovať notifikácie v špeciálnom režime, keď zostane čierna obrazovka. Vidieť budete len ikony aplikácií zastupujúce udalosť, ktorá ich nastavila. Či už to budú zmeškané hovory alebo pripomenutia, prípadne oznamy z iných aplikácií. Môžete si tiež nastaviť časový interval, po ktorý sa displej nebude rozsvecovať.

Fotografovanie

Toto je oblasť, ktorú sme spočiatku nebrali v tejto cenovej kategórii až tak vážne. Už po prvých snímkach sme videli, že telefón fotí lepšie, než drvivá väčšina smartfónov v tejto cenovej hladine. Využiť môžete automatický a profesionálny režim. Manuál sa postará o všetko a stále vám tu zostane možnosť nastavenia expozície a zaostrenia. Kruh, ktorý je zobrazený sa dá prstom posunúť na miesto, kde sa má zaostriť. Pohybom prsta po kružnici sa zase mení expozícia. Veľmi dobré riešenie aj pri fotografiách, na ktoré nemáte desiatky sekúnd špekulovania a potrebujete v rýchlosti fotiť. Fotoaparát zaznamená detaily, poradí si s protisvetlom a vytvorí výborné fotky bez šumu.

Detail fotoaparátu Lenovo Moto G4 Plus

Detail fotoaparátu Lenovo Moto G4 Plus

Telefón používa laserové zaostrovanie doplnené o fázový princíp. To znamená, že fázové ostrenie pozná hneď v prvom kroku, ako treba nastaviť optiku na zaostrenie scény. Podľa nezávislých testov špecializovaného servera DxOMark získal telefón 84 bodov. Predbehol tak v kvalite fotografií aj iPhone 6S.

Výkon

Tu je vidieť, ako veľmi nadstavba systému vplýva na výkon. Je tu čistý Android so svojím launcherom. Nevyzerá síce tak pekne ako väčšina iných, no z hľadiska spotreby je jeden z najefektívnejších .To sa podpísalo aj na celkovej svižnosti zariadenia. Naozaj stačí 2 GB RAM na to, aby ste telefón mohli využívať na prácu aj náročnejšiu multimediálnu zábavu.

Telefón vydrží deň náročnej prevádzky. Technológia TurboPower vám umožní extra rýchle nabíjanie. Zhruba za 20 minút nabijete telefón o 40-50 %, v závislosti na aktuálnom nabití. Verte, na toto si zvyknete tak, že si budete nosiť ešte aj nabíjačku z dodávky, len aby ste mali rýchle nabíjanie.

Hodnotenie
+ pevný telefón, skutočný Dual SIM s vlastným slotom na microSDXC kartu, nízka hmotnosť, biometrický snímač, fotografovanie
– snímač nefunguje ako tlačidlo Domov

Cena: 269 EUR
Zapožičal: Lenovo

Model telefónuLenovo Moto G4 Plus
Operačný systémAndroid 6.0.1
Formát SIM kartyDual Micro SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]2 / 16
ProcesorSnapdragon 617, 8-jadrový, max. frekvencia 1,5 GHz
Displej, počet fariebLCD IPS, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]5,5 / 1080 × 1920
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na pamäťovú kartumicroSDXC do 128 GB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.1, ABGN, áno, áno, nie
Podpora sietíQuad Band, LTE
Fotoaparát / video16 MPx, autofocus / Full HD, 30 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 3000 mAh
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]neuvedené
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]153 × 77 × 10 / 155
ZapožičalLenovo
Cena [EUR s DPH]269
Benchmarky
AnTuTu Benchmark – Total score44136
PCMark for Android – Work performance5070
3DMark Sling Shot – Total scoreN/A
GraphicN/A
PhysicsN/A
Hodnotenie
Dizajn a konštrukcia5/5
Hardvérová výbava4/5
Rýchlosť5/5
Výdrž5/5

Tento článok vyšiel aj v tlačenom septembrovom vydaní TOUCHIT č. 7/2016, ako súčať veľkého testu telefónov, preto sa niektoré skutočnosti uvednené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Prečítajte si aj:

Slovenská premiéra: MOTO G4 Plus fotí lepšie ako iPhone 6s. Stojí menej ako polovicu (doplnené o video)

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.