Na posledné obdobie, od kedy sme popisovali notebooky HP určené pre biznis sa kľúčovým slovom stala umelá inteligencia. Tá pomáha pri biznise a tvorí pre majiteľa takéhoto notebooku konkurenčnú výhodu.
Aby sme sa dozvedeli, čo je nové v oblasti HP notebookov pre biznis klientelu, prizvali sme k nám do redakcie zástupcu spoločnosti HP, Tomáša Hubockého alias Habakiho a rozhovor s ním prinášame vo video podobe.
Umelá inteligencia v biznise
Výhodná vlastnosť je napr. vytvorenie sumáru z dlhého mailu, ktorý síce nemáte čas si prečítať celý, ale potrebujete mať vedomosť, o čo vlastne ide. S anglickým textom sa takéto operácie dajú s novými notebookmi HP veľmi jednoducho realizovať.
Dnes väčšina umelej inteligencie prebieha v cloude – teda sa dáta spracovávajú na diaľku v niektorom zo serverových staníc pre umelú inteligenciu a výsledok sa pošle naspäť k používateľovi. Toto však v prípade citlivých biznis dát nie je vždy vhodný scenár. Tieto dáta majú cenu zlata a používatelia ich odmietajú posielať na spracovanie mimo svojho zariadenia. Preto je dôležité mať dostatočný výkon pre umelú inteligenciu na spracovanie dát cez AI lokálne.
Umelá inteligencia v nových notebookoch od HP tiež zaistí, že pri vašich on-line mítingoch môžete mať napr. rozostrené pozadie a pritom to notebook nebude stáť príliš veľa výkonu a energie. Notebook s výkonnou AI vám takto vydrží pracovať na batériu celý deň a vôbec nemusíte so sebou nosiť napájací zdroj.
Výhodná vlastnosť HP biznis notebookov je Protect&Trace, ktorá dokáže aj na diaľku vymazať všetky údaje zo strateného alebo ukradnutého notebooku. A to aj vtedy, ak tento nie je aktuálne pripojený na internet. Zaisťuje to špeciálny čip, ktorý obsahuje v sebe dátovú komunikáciu určenú špeciálne pre tento úkon a nie na bežné pripojenie notebooku na internet.
Nové procesory, ktoré sa používajú v súčasných HP notebookoch tak zvyšujú svoj výkon predovšetkým v oblasti umelej inteligencie (NPU). Výrobcovia procesorov sú Intel, AMD a Qualcomm.
Špecifické požiadavky používateľov na Slovensku a v strednej Európe
Pri našom stretnutí sme hovorili o notebooku HP ProBook 460 v 16-palcovom vyhotovení, ktorý disponuje aj blokom numerickej klávesnice. To sa pri biznis nasadení predovšetkým na Slovensku veľmi často požaduje. Používatelia tiež oceňujú veľkú plochu touchpadu.
Špeciálnou HP funkciou je aj zabránenie tomu, aby boli viditeľné údaje z displeja pre ďalšieho človeka, ktorý vám stojí napr. za chrbtom. To sa často stáva napr. v čakárni na letisku, u lekára a pod. A môžete takto dôjsť k prezradeniu dôležitých údajov. Funkcia HP Sure View zaistí, že sa to nestane. Zásadne sa totiž obmedzia pozorovacie uhly displeja. Vy ako používateľ stále vidíte veľmi dobre, ale iná osoba nemá o vašich dátach prehľad. Tieto uhly sa dajú používateľsky nastaviť, v najzabezpečenejšom stave je to rozsah ±45°.
Konštrukcia a napájanie
Niektorí používatelia HP uprednostňujú tradičnú konštrukciu notebooku, kedy sa tieto otvárajú do tvaru písmena L (tzv. clamshell), ale existujú používatelia, ktorí oceňujú otvorenie displeja do uhla 180° alebo aj 360°. Práve 360° vyhotovenie s dotykovým displejom má veľkú výhodu pri stiesnených priestoroch napr. pri práci v lietadle.
Farebné vyhotovenia nových notebookov je predovšetkým v striebornej farbe, pre prémiové notebooky je to potom modrá farba – napr. ho má notebook HP EliteBook Ultra.
Všetky nové notebooky už majú nabíjanie cez port USB-C. HP pritom plánuje používateľom ponúknuť aj možnosť kúpiť si notebook bez napájacieho zdroja. Je to ekologické, ak už dostatočne výkonný napájací zdroj doma máte.
Ukázali sme si aj HP notebooky, ktoré majú špeciálnu čítačku pre občianske preukazy (Smart card). Hovorili sme o kvalitnej reproduktorovej výbave nových notebookov. Sami sme si pri teste overili, že drahšie notebooky od HP dávajú prémiovejší pocit pri ich držaní v ruke. Pri modeloch ProBook 460 a 600 je telo notebookov lisované, zatiaľ čo v prípade EliteBook 800 a vyššie je to CNC frézovanie tela notebooku.
Zdroje: vlastné, HP
Prečítajte si tiež