Toto pero dokáže indikovať rakovinu do 10 sekúnd

0

Vedcom z Texaskej univerzity v Austine sa podarilo prísť na revolučný spôsob, ako určiť, či je tkanivo rakovinové do neuveriteľných desiatich sekúnd.

Hlavným aktérom je špeciálne pero MasSpec Pen, ktoré by v praxi pomohlo lekárom zefektívniť samotný chirurgický zákrok, pri ktorom sa snažia odstrániť z tela čo najväčšie množstvo napadnutého tkaniva. Nie je ničím výnimočným, že doktori neraz nevedia s určitosťou povedať, či v tele pacienta aj po operácii ešte nejaké rakovinové bunky neostali.

MasSpec Pen je malé diagnostické pero, ktoré toto všetko dokáže za neuveriteľne rekordný čas. Stačí, ak sa priloží k obdratému tkanivu na analýzu, na ktorého povrch vylúči malé množstvo vody. Do kvapôčok prejdú molekuly vyšetrovanej vzorky tkaniva a následne putujú do hmotnostného spektra, ktorý potvrdí alebo vyvráti prítomnosť zhubných buniek. Vďaka tejto rozhodujúcej informácii, sa  lekári môžu rozhodnúť, či v odstraňovaní tkaniva budú pokračovať alebo nie.

Vedci podrobili zariadenie MasSpec Pen testu na 253 ľudských vzorkách tkaniva, ktoré boli odobraté pacientom s rakovinou prsníka, pľúc, štítnej žľazy a vaječníkov. Úspešnosť testu bola až 96%, a to aj napriek tomu, že celé vyšetrenie trvalo krátkych 10 sekúnd.

V testovaní pera MasSpec Pen sa pokračuje a možno už čoskoro bude tento vynález pomáhať chirurgom rýchlejšie a presnejšie postupovať pri liečbe onkologických pacientov.

Partnerom rubriky e-Zdravie je mobilná aplikácia Dôvera. Pre viac informácií kliknite sem.

Zdroj: Engadget

Prečítajte si aj:

BiliScreen: Aplikácia, ktorá rozpozná príznaky rakoviny pankreasu cez selfie

O autorovi

Večná romantička vo vnútri, zasnená optimistka navonok. Aj keď by sa mohlo zdať, že IT oblasť bude pre mňa pritvrdý oriešok, našla som si oblasť, kde sa cítim dobre. Rubriky e-Zdravie či Surfujeme na internete poskytujú dostatočný priestor pre rozlet mojej fantázie. Dobrodružné cestovanie, vášeň pre make-up a bubnovanie v dievčenskej rockovej kapele Poison Candy je mojou neoddeliteľnou súčasťou.

Pridaj komentár