Pozná to každý z nás. Vždy keď si ideme vyberať nový mobil, fotoaparát, notebook alebo inú elektroniku, pozeráme hlavne na cenu a parametre daného produktu. Najradšej by sme mali čo najviac muziky za čo najmenej peňazí. Je to však vôbec reálne?

Po odpoveď asi nemusíme chodiť veľmi ďaleko. Stačí ak si presurfujeme najznámejšie e-shopy s elektronikou, či navštívime prevádzky osobne a zistíme, že ak chceme kvalitný “stroj”, musíme siahnuť hlbšie do vrecka (česť výnimkám).

Nejde tu samozrejme vždy len o cenu a výkon. Možno si to pomedzi naše každodenné problémy neuvedomujeme, ale rok čo rok končí na skládkach neskutočné množstvo elektroodpadu, ktorého značnú časť tvorí aj použitá výpočtová technika. Dá sa tento problém vôbec riešiť?

Problém s odpadom je vo všeobecnosti celosvetová téma a riešení je hneď niekoľko. Dnes sa už skoro každé odvetvie, ktoré niečo produkuje, zaoberá termínom “udržateľnosť”. Nie je umenie niečo vyrobiť, použiť a vyhodiť, ak berieme do úvahy, že napríklad na výrobu jediného notebooku sa spotrebuje obrovské množstvo litrov vody a energie. Uvedomelým prístupom sa však dá dosiahnuť oveľa viac a dopad na našu prírodu vieme zminimalizovať.

Receptom na úspech môže byť napríklad renovovaná výpočtová technika. Celosvetový trend, ktorý si aj na Slovensku našiel svoje miesto a dostáva sa čoraz viac do popredia.

Spoznajte Refurbished

Nedávno sme natrafili na značku Refurbished, ktorá sa venuje práve renovovanej výpočtovej technike, na takej úrovni, že ich môžeme považovať za lídra na našom trhu. Produkty Refurbished môžeme zaradiť do kategórie high-end, keďže sa pracuje len s tými najvyššími modelmi značiek HP, Lenovo, Dell, či Fujitsu-Siemens.

Výsledný produkt je po vizuálnej stránke priam na nerozoznanie od nového, no pomer cena/výkon vám doslova vyrazí dych. Samozrejme v tom najlepšom slova zmysle. Prekvapila nás taktiež 2-ročná záruka a prispôsobená lokalizácia, keďže každá klávesnica má aj slovenskú diakritiku.

O tom, že renovovaná technika je naozaj trendom, svedčí aj fakt, že len počas minulého roka prišlo na trh neuveriteľných 35 000 Refurbished produktov.

Mýtus: Renovovaná = repasovaná?

Ak si práve teraz hovoríte, že vy nechcete žiadny pokazený počítač, musíme vás vyviesť z omylu. Renovovaná výpočtová technika nie je repasovaná, to znamená, že nie je pokazená. Tento mýtus tu koluje pomerne dlho a je na čase ho konečne zbúrať. Renovovaná výpočtová technika je v 100 % stave po funkčnej stránke a bola používaná vo väčšine prípadov len jedným používateľom.

Samozrejme, môžu sa objaviť drobné kozmetické vady, ktoré vznikli bežným zaobchádzaním, preto je každý jeden produkt rozdelený do tried podľa vizuálnej stránky. Zákazník si tak môže vybrať svoj “kus” presne podľa predstáv. Celkový proces renovácie podlieha prísnym pravidlám, takže kvalita produktov Refurbished je celkovo na veľmi vysokej úrovni.

Záver

Je len na vás, čomu dáte prednosť vy. Ak by ste sa však rozhodli práve pre renovovanú výpočtovú techniku, určite odporúčame Refurbished. Sebe ušetríte nemalé peniaze a príroda sa vám neskôr určite poďakuje.

Značky: