Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Rastie tiež ponuka vozidiel s alternatívnymi pohonmi, hlavne elektromobilov a hybridov

Po každoročnom decembrovom poklese ponúk ojazdených automobilov zažil slovenský sekundárny trh v januári tohto roku výrazné oživenie. V ponuke pribudlo oproti decembru 8 485 ojazdených vozidiel a celková ponuka sa tak dostala na 55 144 áut oproti decembrovým 46 659. Mediánová cena sa ustálila na sume 8 200 eur, stredná hodnota veku bola 10,4 roka a ponúkané vozidlá mali najčastejšie najazdených 173 850 kilometrov. Vyplýva to z analýzy trhu, ktorú pravidelne vykonáva spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ sietí autocentier AAA AUTO a Mototechna.

 „Pre zákazníkov je zvýšenie počtu ponúkaných áut nepochybne dobrou správou. Čím viac bude na trhu áut, tým menší bude tlak na zvyšovanie ceny, pretože bude väčšia konkurencia medzi jednotlivými obchodníkmi. Otázkou ale zostáva, ako sa do celkovej ponuky prepíše ďalšie oznámené obmedzenie výroby zo strany automobiliek, ktorým opäť chýbajú dôležité výrobné komponenty, najmä čipy,“ hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna na Slovensku. „V súčasnej dobe je ale na ponukových cenách ojazdených áut vidieť, že stagnujú, alebo aspoň rastú výrazne pomalšie ako v predchádzajúcich mesiacoch,“ dodáva Petr Vaněček.

Najinzerovanejšie vozidlá na slovenskom trhu v januári 2023
TOP 10 modelovTOP 10 elektromobilovTOP 10 hybridov
1Škoda OctaviaTesla Model 3Toyota Corolla
2Volkswagen PassatMercedes EQCToyota C-HR
3Volkswagen GolfNissan LeafToyota RAV 4
4Škoda FabiaTesla Model SBMW 5
5Škoda SuperbBMW i30Volvo XC60
6BMW 3Škoda EnyaqToyota Yaris
7BMW 5Volkswagen ID.3BMW 7
8Audi A6Audi e-tronToyota Auris
9Audi A4Mercedes EQVLexus RX
10Ford FocusRenault ZoeSuzuki SX4 S – Cross

Najčastejšie ponúkaným modelom ojazdených vozidiel na slovenskom trhu bola v januári tradične Škoda Octavia s cenovým mediánom 6 800 eur, vo veku 10 rokov a so 201 700 kilometrami na tachometri. Nasledovali VW Passat a VW Golf. V ponuke bolo v januári 308 vozidiel s hybridným pohonom (o 111 viac ako v decembri) a 199 čistých elektromobilov (o 67 viac ako v decembri). „Je vidieť, že aj všeobecne konzervatívni domáci zákazníci začínajú vnímať nastupujúcu elektromobilitu, čomu sa pomaly prispôsobuje trvale rastúca ponuka alternatívnych pohonov na trhu, vrátane tej našej v sieti AAA AUTO a Mototechna,“ dopĺňa Petr Vaněček.

Značky: