Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť OnRobot, vedúci poskytovateľ inovatívnych koncových nástrojov pre kolaboratívne roboty, uviedla, že FT-Produktion, švédska strojárenská firma so zákazníkmi z automobilového, stavebného a nábytkárskeho priemyslu, zvýšila svoju produktivitu vďaka robotickému riešeniu obsahujúcemu dva uchopovače RG2 od OnRobot. Kolaboratívna aplikácia pomohla výrobcovi zvýšiť produktivitu, skrátiť dodacie lehoty a prijímať objednávky s oveľa väčšími objemami.

V okamihu, keď firma FT-Produktion začala dostávať veľké objednávky od spoločností typu Volvo, Renault a Scania, posunulo to výrobné kapacity a produktivitu na maximálne možnú hranicu. Pretože navyše bol na trhu práce zúfalý nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, bolo nutné zvýšiť výrobný výkon technologickou inováciou. Aby vo firme splnili rastúce požiadavky trhu, rozhodli sa staviť na kolaboratívnu robotiku, ktorá dokáže pokryť automatizačné potreby malých a stredných spoločností.

V roku 2017 firma renovovala väčšinu svojho strojného vybavenia a k tomu pridala kľúčové zariadenie: flexibilné robotické pracovisko skladajúce sa z cobota UR5 od Universal Robots, dvoch uchopovačov RG2 od OnRobot a platformy ProFeeder od EasyRobotics. Toto efektívne trio kolaboratívnych riešení od dánskych dodávateľov automatizuje výrobu v FT-Produktion už dlhšie než rok.

„Zvolili sme kombináciu riešení od OnRobot, Universal Robots a EasyRobotics, pretože ide o jednoducho programovateľnú platformu. Investícia do tohto riešenia sa vyplatila už po 9 mesiacoch. Teraz sme schopní zvládnuť aj významne väčšie objednávky,“ povedal Joakim Karlberg, ktorý vlastní a prevádzkuje rodinnú firmu FT-Produktion spoločne so svojou sestrou.

Vďaka robotickému pracovisku, ktoré funguje 16 hodín denne, 5 dní v týždni, je teraz možné objednávku obsahujúcu 150 000 ks profilov vyrobiť za menej než dva mesiace, čo prináša úsporu až 500 hodín oproti predchádzajúcemu nastaveniu. Obchodné oddelenie teraz môže skrátiť dodacie lehoty a prijímať zákazky s vysokými objemami bez nutnosti nadčasov. Robotické riešenie sa dá veľmi jednoducho prekonfigurovať, takže sa z pohľadu nákladov vyplatia aj malé výrobné zákazky. Video z výroby si môžete pozrieť tu: https://youtu.be/3VHJ4MJpSfw.

FT-Produktion, švédska strojárenská firma s 25 zamestnancami, dodáva svoje produkty širokému spektru zákazníkov vrátane automotive výrobcov, stavebných spoločností a výrobcov nábytku. Firma vyrába kovové profily s dĺžkou až 7,5 metra, ktoré sú využívané pri konštrukcii balkónov, solárnych panelov, elektrických zostáv a nákladní automobilov. FT-Produktion vyrába 650 rôznych hliníkových profilov a ročne vybaví viac ako 7 000 objednávok v rozsahu 5 až 150 000 kusov.

OnRobot je dynamicky sa rozvíjajúci dodávateľ koncových nástrojov pre kolaboratívne roboty s globálnou pôsobnosťou. Zatiaľ čo na konci minulého roku spoločnosť otvorila svoju americkú centrálu v texaskom Dallase, tohto roku chce okrem iného významne expandovať v regióne strednej a východnej Európy (CEE), kde 1. februára 2019 otvára svoju regionálnu pobočku vo Varšave. V Českej republike a na Slovensku firma pôsobí prostredníctvom širokého spektra skúsených partnerov.

Značky: