Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Panasonic s hrdosťou predstavuje nový produkt LUMIX Box Camera DC-BS1H s Full-Frame snímačom. LUMIX BS1H je ultrakompaktná všestranná box kamera, ktorá v sebe spája výkon kamery LUMIX S1H pri natáčaní videa v najvyššej kvalite a univerzalitu kompaktnej kocky. Novinka je vybavená 24M Full-Frame snímačom s technológiou Dual Native ISO, ktorý umožňuje zaznamenávať v 6K rozlíšení. Pýši sa tiež pôsobivým bokehom, špičkovým výkonom pri slabom osvetlení, širokým dynamickým rozsahom 14+ stupňov na logaritmickej škále (V-Log) a radom ďalších vlastností.

Vďaka vysokej konektivite, vzdialenému ovládaniu cez LAN a mobilite môžu používatelia z modelu BS1H pružne zostaviť ideálny kamerový systém podľa svojich potrieb. Konzistentná kvalita snímok minimalizuje postprodukčné spracovanie pri spoločnom použití ďalších produkčných kamier Panasonic LUMIX, ako je model BGH1, box kamera typu Micro Four Thirds alebo S1H.

1. Filmová kvalita 6K Full-Frame snímača s Dual Native ISO

BS1H obsahuje Full-Frame snímač CMOS s rozlíšením 24,2 megapixela (35,6 mm x 23,8 mm), ktorý zachytáva obraz v rozlíšení 6K. S aktívnym rozlíšením 6 024 x 4 016 poskytuje BS1H približne 24,2 milióna snímok. Použitie optického Low Pass filtra (OLPF) potláča moaré a falošné farby. Obrazový snímač s duálnou natívnou citlivosťou ISO v modeli BS1H minimalizuje tvorbu šumu výberom optimálneho obvodu, ktorý sa použije podľa citlivosti pred spracovaním zosilnenia. V kombinácii s optimálnym spracovaním signálu procesorom Venus Engine zaisťuje záznam s vysokou maximálnou citlivosťou ISO 51200 s minimálnym šumom pri zachovaní maximálnej obrazovej kvality.

Vďaka pixelom z celej plochy Full-Frame snímača (no-crop) je LUMIX BS1H schopný zhotovovať pixel/pixel videozáznam vo vysokom rozlíšení 6K/24p, 5,4K/30p (pomer strán 3 : 2) alebo 5,9K/30p (pomer strán 16 : 9). Poskytuje tiež 10-bitový 60p 4K/C4K*1 záznam videa HEVC pri použití obrazovej plochy zodpovedajúcej formátu Super 35 mm. Interne možno nahrávať priamo v 10-bit 4K/30p s farebným vzorkovaním 4 : 2 : 2 vo formáte H.264 z celej plochy snímača. Jeho dáta s vysokým rozlíšením možno tiež použiť na vytváranie videí 4K s vyššou kvalitou obrazu alebo pre orez/zoom/stabilizáciu z 6K do rozlíšenia 4K.

Dynamický rozsah meria rozsah jasu, ktorý je digitálna kamera schopná zachytiť. LUMIX BS1H poskytuje viac ako 14 stupňov dynamického rozsahu na logaritmickej škále (V-Log), ktoré sú prakticky rovnaké ako pri filmových kamerách Panasonic, a presne tak reprodukuje všetko od tmavých po svetlé oblasti.

Schopnosť zachytiť presné farby a bohaté pleťové tóny je nevyhnutnosťou pre každého filmára. LUMIX BS1H preberá preslávenú kolorimetriu radu filmových kamier VariCam a obsahuje V-Log/V-Gamut, ktorý poskytuje vysoký dynamický a široký rozsah farieb. Technológia V-Log vykresľuje veľmi plochý obraz pri zachovaní všetkých farebných informácií v obraze. To znamená, že pri postprodukčných procesoch je možné snímky viac rozohrať. Snímač CMOS dosahuje široký farebný gamut známy ako V-Gamut, čo je optimálny farebný priestor kamery BS1H, ktorý je širší ako BT.2020. V-Log má charakteristiky logaritmickej krivky, ktoré trochu pripomínajú negatívny film, a V-Gamut poskytuje širší farebný priestor než film.

Okrem záznamu videa s HDR (High Dynamic Range) zaznamenáva kamera video s určenou gama krivkou kompatibilnou s normou ITU-R BT.2100 a používateľ môže teraz zvoliť Hybrid Log Gamma (HLG) v štýle fotografie.

Kamera LUMIX BS1H tiež ponúka detekciu objektu v reálnom čase pomocou pokročilej technológie hlbokého učenia, ktorá umožňuje nastaviť presné zaostrenie na cieľový objekt, ako sú ľudia a zvieratá, aj keď sa rýchlo pohybujú.

*1 Zodpovedá rozlíšeniu 4K (4 096 × 2 160) podľa definície Digital Cinema Initiatives (DCI).

2. Široká škála formátov, snímkových frekvencií a 6K rozlíšení

LUMIX BS1H je schopný zaobstarať záznam v 4 : 2 : 2 10-bit 4K 60p/50p HDMI.

Okrem toho poskytuje dve alternatívy pre pracovný postup založený na RAW dátach, takže BS1H viac zodpovedá širokým tvorivým potrebám. [5,9K] / [4K] / [anamorfne (4 : 3) 3,5K]12-bit dáta RAW možno vyviesť cez HDMI a uložiť vo formáte Apple ProRes RAW na zariadení Atomos Ninja V alebo vo formáte Blackmagic RAW na zariadení Blackmagic video Assist 12G HDR.

VeľkosťRozlíšenieFrekvenciaPomer stránVýstup HDMI
Full-Frame5.9K (5888×3312)29.97p/25p/23.98p16 : 912-bit
Super 35 mm4K (4128×2176)59.94p/50p/29.97p/25p/23.98p17 : 912-bit
Super 35 mm Anamorphic3.5K (3536×2656)50p/29.97p/25p/23.98p4 : 312-bit
 • V-Log alebo V709 možno vybrať na externom monitore živý náhľad prostredníctvom SDI počas výstupu RAW.
 • Počas výstupu RAW je možné používať asistenčné funkcie pre fotografovanie vrátane asistenta zobrazenia V-Log, WFM (Wave Form Monitor), vektorového rozsahu, bodového merača svietivosti a vzoru Zebra.

Apple ProRes RAW

 • Voliteľný režim nahrávania závisí od verzie firmvéru Atomos Ninja V.
  • Informácie o príslušnej verzii firmvéru zariadenia Atomos Ninja V nájdete na webových stránkach spoločnosti Atomos.
  • Na úpravu videa RAW nahratého pomocou kamery NINJA V je potrebný softvér podporujúci formát Apple ProRes RAW. Použite vyhľadávaciu tabuľku, ktorá je k dispozícii na nasledujúcich stránkach zákazníckej podpory, aby ste dosiahli rovnaké farby:
https://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/download/lut/s1h_raw_lut/

V závislosti od situácie nemusia byť k dispozícii všetky funkcie.

Blackmagic RAW

 • Voliteľný režim záznamu závisí od verzie firmvéru Blackmagic Video Assist 12G HDR.
  • Informácie o príslušnej verzii firmvéru Blackmagic Video Assist 12G HDR nájdete na webových stránkach spoločnosti Blackmagic Design.
  • Na prehrávanie a úpravu dát Blackmagic RAW je potrebný program DaVinci Resolve alebo DaVinci Resolve Studio. K dodaniu projektov využívajúcich dáta Blackmagic RAW v rozlíšeniach vyšších ako 3 840 x 2160 je vyžadovaná aplikácia DaVinci Resolve Studio.
  • Na prehrávanie dát Blackmagic RAW je vyžadovaná aplikácia DaVinci Resolve alebo DaVinci Resolve Studio. Na úpravu dát Blackmagic RAW je potrebné DaVinci Resolve Studio.
  • V závislosti od situácie nemusia byť k dispozícii všetky funkcie.

VFR/HFR snímková frekvencia vrátane použitia AF

Funkcia VFR (Variable Frame Rate) umožňuje používateľom nahrávať spomalené alebo zrýchlené videá (overcranked/undercranked) C4K/4K (60 snímok za sekundu, maximálne 2,5x pomalší pri 24p) a FHD (180 snímok za sekundu, maximálne 7,5x pomalší pri 24p). Minimálna rýchlosť snímok pre rýchle video je 2 fps. Okrem toho je možné nahrávať aj moderné video metódou HFR (High Frame Rate) so zvukom, a to aj pri použití automatického zaostrovania. Na vytvorenie spomaleného videa je k dispozícii množstvo efektov prostredníctvom postprodukčného procesu.

LUMIX BS1H využíva extrémne efektívnu štruktúru rozptylu tepla, aby bola dosiahnutá neobmedzená dĺžka záznamu videa. Rám tela je zložený zo zliatiny hliníka a horčíka, ktorý zaisťuje vysokú odolnosť pri zachovaní nízkej hmotnosti.

4K IP Streaming/LAN

Na podporu rastúcej potreby živého vysielania ponúka model BS1H funkciu IP streamingu, ktorá umožňuje diaľkový prenos vysokokvalitného obrazu na sociálne platformy pre online vysielanie s pripojením k počítaču cez káblovú sieť LAN. Kamera LUMIX BS1H dokáže streamovať video v rozlíšení 4K 60p (50p) vo formáte H.265. Na formát H.265 stačí polovičný dátový tok pri zachovaní rovnakej kvality obrazu ako pri formáte H.264, čo znamená, že môže poskytnúť 2x vyššiu kvalitu obrazu pri rovnakom dátovom toku ako H.264. Streamovanie v ultravysokom rozlíšení 4K pri nízkom dátovom toku je možné aj v prípadoch, keď nie je dostatočne široká šírka pásma.

3. Široká škála pripojenia v kocke

Vďaka rámu tela z hliníka a horčíkovej zliatiny je box kamera extrémne kompaktná, ľahká, a pritom odolná. Zároveň tvar kocky ponúka rad praktických portov. Okrem USB 3.1 typu C je model vybavený terminálom 3G-SDI (BNC) a HDMI typu A, ktoré možno použiť na súčasný výstup. Okrem toho sú k dispozícii funkcie Genlock IN (BNC) a Timecode IN/OUT (BNC), ktoré umožňujú synchronizované nahrávanie videa z viacerých uhlov, aby bolo možné vytvoriť škálovateľný systém s externými monitormi, plošinami a gimbalmi dodávanými inými výrobcami. Pri pripojení k sieti LAN je vďaka napájaniu cez Ethernet + (PoE +) inštalácia veľmi jednoduchá. Pomocou počítačového softvéru Panasonic LUMIX Tether for Multicam*1 je k dispozícii ovládanie až 12 súprav kamier LUMIX BS1H * 12. LUMIX BS1H je tiež vybavený dvojitým slotom na kartu SD pre záložný záznam relácie.

Použitie objektívov radu LUMIX S s kamerou BS1H prináša ďalšie výhody. Pri nasadení objektívu LUMIX radu S s optickým stabilizátorom obrazu (O.I.S.) možno použiť funkciu Boost I.S. (Video) a je k dispozícii vynikajúce ovládanie AF/AE.

4. Ďalšie praktické funkcie

 • Tally indikátory (predné a zadné), kontrolka sieťového pripojenia
 • Prepínač zámky prevádzky a päť funkčných tlačidiel
 • Kompatibilita s konektorom 3,5 Audio (in/out) a kompatibilita s mikrofónom XLR DMW-XLR1 (predáva sa samostatne)
 • Generická jednotka diaľkového ovládania φ2,5 mm
 • Pripojenie Wi-Fi 2,4 GHz a Bluetooth 4.2 (BLE)
 • Diaľkové ovládanie kamery pomocou aplikačného softvéru*2 (LUMIX Tether for Multicam a LUMIX Sync)
 • Snímanie fotografií s pripojením pomocou softvéru LUMIX Tether for Multicam
 • Súprava SDK*3 (Software Development Kit) na ovládanie kamery bude prostredníctvom USB/LAN poskytnutá zdarma.

*1 Zodpovedá rozlíšeniu 4K (4 096 × 2 160) podľa definície Digital Cinema Initiatives (DCI).

*2 Prevádzka môže byť nestabilná v závislosti od prostredia pripojenia a výkonu pripojeného počítača.

*3 Súprava SDK pre BS1H bude k dispozícii na nasledujúcej stránke:  https://panasonic.jp/support/global/cs/soft/tool/sdk.html.

 • Apple a ProRes sú ochranné známky alebo registrované ochranné známky spoločnosti Apple Inc. v Spojených štátoch a/alebo iných krajinách.
 • ATOMOS/Ninja V sú registrované ochranné známky spoločnosti ATOMOS Limited.
 • „Blackmagic Design“, „Blackmagic RAW“ a „DaVinci Resolve“ sú registrované ochranné známky spoločnosti Blackmagic Design Pty. Ltd.
 • Ostatné ochranné známky a obchodné názvy patria príslušným vlastníkom.
 • Niektoré príslušenstvo nie je v niektorých krajinách dostupné.
 • Dizajn a špecifikácie sa môžu zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.

LUMIX PRO

LUMIX BS1H je produkt spôsobilý na registráciu v programe LUMIX PRO. Program LUMIX PRO je navrhnutý tak, aby podporoval používateľov produktov LUMIX v okamihoch, keď sa na ne musia najviac spoliehať vtedy, keď ich najviac potrebujú. Program ponúka členom celý rad výhod nielen v ich vlastnej krajine, ale aj v krajinách (viac informácií, podmienky & úrovne spôsobilosti, prehľad krajín a produktov nájdete na www.lumix-pro.com), kam cestujú z pracovných dôvodov.

Značky: