Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Universal Robots, globálny dodávateľ kolaboratívnych robotov, je presvedčená, že riešením aktuálneho nedostatku pracovníkov v českých a slovenských výrobných firmách sú kolaboratívne roboty (tzv. coboty). Na základe skúseností zákazníkov Universal Robots umožňujú kolaboratívne roboty významne zvýšiť produktivitu podniku, a tým sa vyrovnať s rastom zákaziek pri rovnakom personálnom obsadení – rýchlo, jednoducho a s krátkou návratnosťou investície.

Česká republika a Slovensko sú na špici európskych krajín, ktoré trpia nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov. Najviac sú týmto trendom zasiahnuté malé a stredné výrobné spoločnosti (SMB), ktoré pri získavaní pracovníkov nemôžu konkurovať veľkým a známejším podnikom. Výsledkom je situácia, keď SMB firmy nedokážu pokryť rastúci dopyt po svojich produktoch, musia čeliť značnej fluktuácii na pozíciách s nezáživnou, opakovanou a namáhavou činnosťou a zaoberajú sa možnosťou automatizácie.

„Projekty tzv. veľkej automatizácie reprezentovanej budovaním výrobných liniek na zelenej lúke sú pre SMB firmy nedosiahnuteľné – sú veľmi nákladné a trvá veľa mesiacov či rokov, než sú linky uvedené do prevádzky. Ale tak dlho nemôžu české a slovenské SMB firmy čakať. Potrebujú okamžité, jednoduché a nie príliš nákladné riešenie svojich problémov a kolaboratívne roboty takéto riešenie predstavujú,“ uviedol Pavel Bezucký, obchodný riaditeľ Universal Robots pre Českú republiku a Slovensko.

Parametre kolaboratívnej robotiky ilustrujú nasledujúce údaje:

  • Cobota je možné sprevádzkovať v priebehu polovice dňa, jednoducho nasadiť na výrobnú linku a flexibilne premiestňovať po výrobnej prevádzke podľa potreby.
  • Coboty Universal Robots obsahujú 15 bezpečnostných funkcií, a tak môžu bez obáv pracovať bok po boku s ľudskými pracovníkmi.
  • Návratnosť investície do kolaboratívnych robotov sa najčastejšie pohybuje od 6 do 12 mesiacov.
  • Podľa analytickej firmy Business Intellignece and Strategy Research bolo v roku 2015 nasadených celosvetovo cca 5 000 cobotov, zatiaľ čo v roku 2021 by malo byť dodaných až 126 000 cobotov, v drvivej väčšine do SMB spoločností.
  • Výskum MIT ukázal, že produktivita pri súčinnosti človek – robot je o 85 % vyššia, než keď človek a robot fungujú samostatne.

Činnosti, ktoré už dnes môžu SMB firmy s pomocou cobotov automatizovať, sú najčastejšie manipulácia, obsluha strojov, balenie a paletizácia, lepenie, dávkovanie, obsluha vstrekolisov, zostavovanie a montáž, laboratórnej analýzy, kontrola kvality a podobne.  Automatizáciou týchto činností môžu české a slovenské výrobné firmy akejkoľvek veľkosti zvýšiť v priebehu niekoľkých dní svoj výkon a produktivitu, dosiahnuť konzistentnú kvalitu svojich výrobkov a posilniť lojalitu pracovníkov presunom na lepšie a zaujímavejšie pracovné pozície.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.