Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

FlixBus v spolupráci s MCI testuje v Kalifornii prvý diaľkový elektrobus pre USA.

++ Ako pilotná bola vybraná trasa spájajúca Sacramento a San Francisco
++ FlixBus pracuje na svojej vízii byť do roku 2030 uhlíkovo neutrálnym dopravcom
++ Od novembra začnú zelené autobusy jazdiť v Pensylvánii, Ohiu, Oklahome, na Floride a v štátoch Washington a Oregon na severozápade krajiny

FlixBus, globálny poskytovateľ diaľkovej mobility, testuje v spolupráci so spoločnosťou MCI prvý plne elektrický diaľkový autobus na americkom trhu. E-bus výrobcu Motor Coach Industries nesie označenie D45 CRTe LE CHARGE a je nasadený na trase na západnom pobreží USA medzi mestami Sacramento a San Francisco. Ide vôbec o prvý elektrický autobus svojho druhu v Spojených štátoch amerických.

Okrem rozvoja elektromobility FlixBus pracuje v zámorí i na rozširovaní svojej dopravnej siete – v novembri otvára nové spojenia v štátoch Pensylvánia a Ohio na východe krajiny a zároveň rozšíri sieť diaľkových autobusových spojov v štáte Oklahoma. Koncom novembra začnú zelené autobusy jazdiť na severozápade krajiny medzi mestami Seattle a Portland a medzi Miami a Orlando.

„Testovanie prvého plne elektrického diaľkového autobusu v Amerike je významným míľnikom nielen pre FlixBus, ale aj pre tamojší cestovný ruch ako celok,“ uvádza Michael Kahn, vedúci manažér expanzie FlixBusu v USA. „FlixBus sa zaviazal, že do roka 2030 bude úplne uhlíkovo neutrálny, a preto výrobcom, ako je napríklad spoločnosť MCI, vďačíme za to, že investujú do budúcnosti udržateľnej dopravy i priamo tu, v Spojených štátoch.“ FlixBus už v minulosti zaviedol E-busy na diaľkových linkách na európskych trhoch, a to vo Francúzsku a Nemecku.

Po úspešnej skúšobnej prevádzke v Kalifornii sa spoločnosť FlixBus bude spolu s dopravnými partnermi a spoločnosťou MCI snažiť o to, aby v roku 2020 zaistila E-busy i pre ďalšie kľúčové spojenia vrátane trás Los Angeles – San Diego, Portland – Seattle alebo New York – Filadelfia. Podľa spoločnosti MCI sú vozidlá s označením MCI D45 CRTe LE CHARGE navrhnuté práve v čase, keď poskytovatelia verejnej i súkromnej dopravy hľadajú vhodné technologické riešenia prepravy s nulovými emisiami.

Miami, Seattle, Portland i Filadelfia na zelenej mape spojov FlixBusu Spoločnosť FlixBus v zámorí nielen rozvíja elektromobilitu, ale aj rozširuje svoju dopravnú sieť. Od novembra začnú zelené autobusy jazdiť v Pensylvánii, Ohiu, Oklahome a v štátoch Washington a Oregon na severozápade a Florida na juhozápade krajiny. Dopravca od 7. novembra spája napríklad Filadelfiu s mestami New York, Baltimore a Washington D.C. Minulý týždeň začali autobusy FlixBusu jazdiť i medzi mestami Columbus, Pittsburgh a Washington D.C. Koncom novembra začnú premávať na severozápade USA medzi mestami Seattle, Portland alebo Eugene a na Floride z Miami do Orlanda.

„V hlavných metropolách v USA aj Európe sa snažíme o to, aby naše autobusy zastavovali v blízkosti zastávok mestskej hromadnej dopravy. Chceme, aby sa cestujúci dostali na zastávku pohodlne metrom, električkou, na bicykli či peši a prispeli tak k bezemisnému cestovaniu,“ dodáva hovorkyňa spoločnosti FlixBus Martina Čmielová.

FlixBus bol založený v Nemecku v roku 2013 a aktuálne pôsobí v 28 krajinách Európy. Na amerických cestách môžete zelené autobusy spájajúce viac než 100 destinácií stretávať od mája 2018. Spoločnosť začala poskytovať svoje služby najskôr v štátoch Kalifornia, Arizona a Nevada, v marci roku 2019 ich rozšírila do štátov Texas, Louisiana a Mississippi a o mesiac neskôr do štátu Utah. V máji tohto roku otvorila prvé autobusové spojenia i na východnom pobreží Spojených štátov. Na Slovensku spoločnosť FlixBus pôsobí od roku 2015.

Značky: