Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Hypotéku pre mladých môže už od stredy získať najviac mladých ľudí v tomto kalendárnom roku. Nožnice sa otvoria a strop príjmovej hranice, ktorý bude platný do konca júna, sa tak zvýši oproti súčasnej hranici o viac ako 105 eur na 1 193,4 . Pri dvojiciach sa hranica zdvojnásobí na 2 386,8 €.  

Pomyslené nožnice sa otvárajú

Štatistický úrad zverejňuje priemernú mzdu v národnom hospodárstve a tá sa mení každý štvťrok. Nakoľko od 1. apríla sa hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky zvyšuje aj z dôvodu možných 13.platov či prípadných koncoročných odmien, práve v druhom štvrťroku 2015 bude najvyššia a šancu získať ju tak bude mať najviac mladých ľudí v tomto roku. Horná hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých je totiž 1,3 násobkom priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Strop príjmu sa mení každý štvrťrok. Najbližšie sa tak stane v júli. Meniacu sa výšku príjmových hraníc preto odporúčame pravidelne sledovať.

Čo je to hypotéka pre mladých

Hypotéka pre mladých je pre ľudí od 18 do 35 rokov, rozhodujúci je vek ku dňu podania žiadosti. Priemerný príjem v predchádzajúcom roku nesmie presahovať stanovenú hranicu.  Príspevok sa poskytuje na prvých 5 rokov splácania, najviac zo sumy 50 000 €. Úroková sadzba sa znižuje o 3 %  (2% dotuje štát, 1% banka). Do posudzovania nároku na štátny príspevok sa nezapočítavajú  diéty, výživné alebo štipendium doktoranda.

Značky: