Už po dvadsiaty raz sa na Fakulte elektrotechniky a informatiky v Bratislave stretli priaznivci technológií, nadšenci robotiky a šikovní konštruktéri všetkých vekových kategórií, aby sa pomerali so svojimi protivníkmi v šiestich súťažných kategóriach. Diváci tak mali možnosť sledovať naživo viac ako 80 rozličných typov robotov.

Tentoraz vzbudila veľké očakávania nová kategória Tam a zasa späť, ktorá sa koná vonku a za každého počasia. Práve predpoveď počasia sľubovala súťažiacim adrenalín naviac, keďže elektronika a dážď sa spolu nemajú veľmi radi. Ale napokon sa počasie umúdrilo a umožnilo šiestim robotom aby sa pokúsili prejsť po bežnej cestnej komunikácii od štartu až po otočku a zasa späť, pričom súradnice dostali vopred. Takáto úloha je v podstate zjednodušením úlohy, ktorá stojí pred autonómnymi automobilmi v neďalekej budúcnosti.

A ako to dopadlo? “Niektorí súťažiaci svoje riešenia prekomplikovali a potom až do konca bojovali s technickými problémami. Ale som rád, že hneď v prvom ročníku tejto náročnej kategórie sa nám podarilo prilákať šesť súťažiacich tímov a hneď dvom sa podarilo prejsť celú dráhu. Páčilo sa mi to!“ hodnotí novinku rozhodca RNDr. David Obdržálek z Prahy. Zvíťazil robot Androver 2.2 (Martin Smolák, Peter Pásztó, Patrik Štefka, Jakub Lenner a Matej Poliaček).

Najpočetnejšia kategória, Stopár, ktorá je na súťaži už od jej prvého ročníka priniesla príjemné prekvapenie. Aj podľa rozhodcu tejto disciplíny, RNDr. Andreja Lúčneho, PhD. z FMFI UK boli ,,roboty v tomto roku výrazne lepšie pripravené, homologovalo sa ich 36 z celkového počtu 39 prihlásených robotov. Celková úspešnosť sa voči vlaňajšku zvýšila a aj variabilita a spoľahlivosť konštrukcií je zrejmá na prvý pohľad.“ Prekvapením bola aj účasť siedmych robotov z vyššej odbornej školy v rakúskom Wellse, z ktorých traja dokonca obsadili všetky tri najvyššie priečky. Najrýchlejší bol robot RoMiLi [FH-Wels] (Robert Amerstorfer, Lisa-Maria Möseneder, Michael Anschober), ktorý celú dráhu tam aj späť zvládol za veľmi pekných 27 sekúnd.

Ďalšia tradičná kategória, Myš v bludisku sa voči minulému ročníku skvalitnila, videli sme niekoľko celkom nových účastníkov, vrátane dvoch zahraničných. Tesne zvíťazil robot Evi, ktorého priviezol Jonas Wühr z Deggendorfu v Nemecku pred robotom Samuela Kaceja z Trenčína.

V unikátnej kategóriu V sklade kečupov, kde roboty súperia o plechovky s paradajkovým pretlakom, sa tiež bolo na čo pozerať. Najmä finále dopadlo celkom inak, ako by sme očakávali. Jasný favorit Bulbot Romana Bujnu mal problémy s navigáciou a hoci v kvalifikácii suverénne zvíťazil s 22 nazbieranými plechovkami, vo finále skončil až tretí za robotom 7E3 (Amavet klub 808)  a víťazným Bimbom rodinného tímu Strakovcov z Bratislavy. “Mrzí ma, že tento rok sa až na jednu výnimku, zúčastnili len roboty z Lega, ktoré však trpia stále rovnakými problémami, napríklad malým počtom senzorov. Ale napriek tomu musím konštatovať, že roboty sú slušnejšie, nenarážajú do seba a nebránia súperom v práci,“ pochválil súťažiacich Ing. Martin Dekan, PhD. z FEI STU, ktorý mal túto kategóriu na starosti a kládol obzvlášť veľký dôraz na to, aby sa roboty pohybovali bezpečne a neničili svojim bezhlavým pohybom súperovho robota alebo zariadenie v sklade.

V kategórii Šprint robotov, určenej špeciálne pre kráčajúce roboty s nohami, sme mohli sledovať zápolenie siedmich pretekárov. Konštrukcie robotov boli technicky náročné  a celú 200 cm dlhú dráhu dokázali prejsť len traja z nich.  Zvyšní štyria musia ešte popracovať na orientácii a udržiavaní rovnováhy. Vlaňajší účastník Jiří Klikař z Chýně tento rok prišiel s dvoma viacnohými robotmi Robluda a Robosaurus, ktoré skončili na prvých dvoch miestach.

V mimosúťažnej časti podujatia sa návštevníkom predviedol autonómny robot Phollower 100, ktorého konštruktéri z firmy Photoneo chcú nasadiť do reálnej prevádzky napríklad v nemocniciach na rozvoz stravy, liekov a bielizne. Zatiaľ však vozil len vďačných najmenších divákov.

Celé podujatie bolo aj v tomto ročníku podporené sponzormi AVIR, Aerobtec, Aston ITM, Elso, Matador Group, ME-Inspection, Microrisc a RLX Components, ktorí venovali do súťaže ceny pre účastníkov. Hlavným sponzorom tento rok bola slovenská firma Photoneo, ktorá predviedla aj svoj unikátny 3D skener. Na príprave podujatia sa podieľalo aj Národné centrum robotiky pôsobiace na FEI STU v Bratislave.

Zdroj: Richard Balogh, STUBA
Autor fotografií: Marián Tárník

Značky: