Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

STARMUS,  medzinárodný festival vedy, umenia a hudby, dnes predstavil vedeckú časť programu svojho VII ročníka.

Jeho ambíciou je podnietiť diskusiu o budúcnosti našej planéty. Prestížny festival, za ktorým stoja astrofyzik Garik Israelian a gitarista legendárnej skupiny Queen, Brian May, ktorý má tiež doktorát z astrofyziky, prináša na Slovensko spoločnosť ESET. Festival sa uskutoční od 12. do 17. mája v Bratislave. Lístky na toto očakávané podujatie sú už v predaji na portáli Ticketportal.

Ústrednou témou aktuálneho ročníka je planéta Zem, ktorú organizátori vnímajú ako najúžasnejšiu planétu vo vesmíre. Festival ponúkne 4 dni inšpiratívnych prednášok za účasti 9 laureátov Nobelovej ceny a viac ako 50 exkluzívnych hostí, akými sú astronauti, vedci, umelci a odborníci na životné prostredie, umelú inteligenciu či kybernetickú bezpečnosť. Okrem toho sa môžu návštevníci tešiť na bohatý hudobný program, slávnostné udeľovanie medailí Stephena Hawkinga a inšpiratívny program pre verejnosť na Hlavnom námestí v Bratislave. Kompletný program nájdete na stránke festivalu.

V rámci festivalu sa zídu také zvučné mená ako nobelisti Emmanuelle Charpentier, Kip Thorne či Michel Mayor, vedecké osobnosti ako Jane Goodall alebo Martin Rees i astronauti ako napríklad Charlie Duke, Chris Headfield a mnohí ďalší. Medzi hudobnými hosťami budú legendy ako Jean-Michel Jarre, The Offspring či Tony Hadley.

Festival odštartuje v nedeľu exkluzívnym vystúpením legendárnych hudobných umelcov. Detaily tohto unikátneho predstavenia budú zverejnené čoskoro s kompletným hudobným programom. Od pondelka bude nasledovať týždňová konferencia na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, STARMUS Exclusive Talks. Prvý deň sa bude venovať témam klimatických zmien a životnému prostrediu. Druhý deň sa účastníci môžu tešiť na sériu prednášok, ktoré sa pozrú bližšie na inovácie, technológie, kybernetickú bezpečnosť a umelú inteligenciu. Následne sa na hrade Devín uskutoční Star Party – hudobné vystúpenie spojené spozorovaním hviezd.

V tretí deň sa uskutoční slávnostné odovzdávanie medailí Stephena Hawkinga spojené s koncertom Sonic Universe Concert, ktorých hostiteľmi budú populárno-vedecký komik Robin Ince a zakladatelia festivalu Garik Israelian a Brian May. Hudobnými headlinermi budú americká punk-rocková skupina The Offspring či Tony Hadley, bývalý spevák britskej popovej ikony z 80. rokov Spandau Ballet.

Štvrtý deň ponúkne prednášky o témach ako náhoda a realita, kozmológia či editovanie génov. Deň zakončí panelová diskusia 108’ Round Table na počesť historického letu Jurija Gagarina, ktorý sa stal prvým ľudským vesmírnym letom. Na debate sa okrem vedcov zúčastní aj spevák kapely The Offspring, Dexter Holland. Priamy prenos bude možné sledovať prostredníctvom YouTube kanálu festivalu STARMUS. Piaty, záverečný deň, sa bude venovať témam ako je ochrana Zeme pri skúmaní vesmíru, hľadanie ďalších obývateľných planét alebo povaha času.

Paralelne s programom na štadióne Ondreja Nepelu bude na Hlavnom námestí prebiehať STARMUS Camp a City Program, ktoré organizátori festivalu pripravujú v spolupráci s partnermi a slovenskými akademickými inštitúciami. Okrem edukačného programu sa môžu návštevníci tešiť na prezentácie svetových vedeckých osobností a rozmanité hudobné vystúpenia. Táto časť festivalu STARMUS je zadarmo prístupná pre verejnosť.

Vstupenky sú v predaji na stránke festivalu alebo v sieti Ticketportal. Do 15. apríla je k dispozícii early bird zľava v cene 198 eur za osobu, resp. 98 eur v prípade študentov. Následne budú vstupenky v cene 250 eur a v prípade študentov 150 eur. Vstupenky zahŕňajú exkluzívne prednášky na štadióne Ondreja Nepelu (13. – 17. mája), Star Party (14. mája), slávnostné odovzdávanie medailí Stephena Hawkinga a koncert Sonic Universe (15. mája).

Siedmy ročník festivalu STARMUS prináša na Slovensko spoločnosť ESET, ktorá je hlavným partnerom podujatia. Festival sponzorujú aj VÚB Banka, výrobca luxusných hodiniek OMEGA a KIA Slovakia. STARMUS VII sa uskutoční pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora Bratislavy Matúša Valla, pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

Značky: