Koľko peňazí zaplatíte za PS5 a Xbox Series X – herné konzoly poslednej generácie? Ako odlišné sú ceny v rôznych krajinách? A kde vo svete stojí hranie hier najmenej? Analytický tím z Picodi.com sa pozrel na ceny najnovších herných konzol a predplatného pri dvoch najpopulárnejších platformách, aby odpovedal na tieto otázky.

Viac ako 1000€ za konzolu?

Na porovnanie sme vybrali konzoly deviatej generácie od dvoch najväčších platforiem: Sony PlayStation 5 (s Blu-Ray mechanikou) a Xbox Series X.

Fanúšikovia PlayStation v Ukrajine si musia našetriť veľa peňazí, pretože online obchody predávajú najnovšiu Sony konzolu až za 1168 €. Na druhej strane, najnovší Xbox je najdrahší v Argentíne, kde stojí až 1068 €.

Najlepšia cena pre obe konzoly je v Kanade, kde PlayStation 5 stojí 406 € a Xbox Series X iba 387 €.

Na Slovensku, tak ako aj v mnohých iných krajinách, je cena Xboxu rovnaká, ako cena PlayStation. Za poslednú konzolu si slovenskí gameri zaplatia 499 €. Nižšiu cenu môžeme nájsť napríklad vo Švajčiarsku, kde konzoly stoja okolo 460€.

CENY HERNÝCH KONZOL VO SVETE

Iba konzola nie je všetko

Obidve platformy – Sony, aj Microsoft – ponúkajú predplatné, ktoré umožňuje hrať hry v multiplayer móde – PlayStation plus a Xbox Live Gold. Hráči s predplatným taktiež získajú niekoľko hier zadarmo každý mesiac. Podobne ako pri cenách za konzoly, cena predplatného sa líši v rôznych krajinách.

Na porovnanie ročného predplatného, Turecko sa umiestnilo prvé v tabuľke najlacnejších – PlayStation Plus stojí iba 19 € a Xbox Live Gold iba 32 €.

Na druhom konci sa umiestnilo Švajčiarsko, kde jeden rok Xbox Live Gold predplatného stojí 93€ a PS Plus 65€. Ceny predplatného súvisia s ekonomikou lokálnych marketov v krajine.

Na Slovensku stojí Xbox Live Gold 80 € na rok a PS Plus 60 € na rok. Nie sú to síce ceny, ako vo Švajčiarsku, ale je to omnoho viac, ako zaplatia tureckí hráči.

CENY ROČNÉHO PREDPLATNÉHO

Poznámka: Microsoft prestal predávať 12-mesačné Xbox Live Gold predplatné, čo je dôvodom, prečo sme vynásobili cenu 3-mesačného predplatného štyrmi.

Zhrnutie nákladov

Ktorá krajina je najlepším miestom pre hráčov? Porovnali sme sety, ktoré sa skladajú z ceny hernej konzoly a ročného predplatného.

Pre fanúšikov videohier je Kanada perfektným miestom. Nízka cena herných konzol a lacné ročné predplatné robia oba sety dostupnými – 452 € pre PlayStation a 465 € pre Xbox. Slovensko je niekde uprostred rebríčka s 560 € pre PlayStation a 580 € pre Xbox, rovnako, ako Írsko.

Jedna vec je istá: byť hráčom stojí naozaj veľmi veľa v Argentíne, keďže PlayStation set stojí až 1102 € a Xbox set až 1136 €. Jediná krajina, kde je PlayStation set drahší, ako Xbox, je Ukrajina – 1207 €.

AKÉ DRAHÉ JE BYŤ HRÁČOM

Metodológia

Report je založený na lokálnych cenách herných konzol: PlayStation 5 Standard a Xbox Series X s jedným gamepadom a bez akýchkoľvek hier. Ceny predplatného pochádzajú z oficiálnych stránok PlayStation a Xbox. Na prepočet meny bol použitý priemerný premenný kurz za november 2020.

Autor prieskumu: Picodi.com