Spoločnosť Ford spustila sériovú výrobu vo svojom prvom európskom závode na výrobu elektrických vozidiel (EV) po investícii vo výške 2 miliárd dolárov, vďaka ktorej sa historická továreň zmenila na závod budúcnosti.
Nový plne elektrický Ford Explorer je prvým vozidlom, ktoré schádza z výrobnej linky v kolínskom centre elektrických vozidiel spoločnosti Ford, čo predstavuje významný krok na ceste k výrobe novej generácie vysokokvalitných elektrických osobných vozidiel pre tento región. Druhým elektromobilom bude nový športový crossover, ktorý odhalia už čoskoro a ktorého výroba v Kolíne nad Rýnom sa začne ešte tento rok.
Nový plne elektrický Explorer kombinuje nemecké inžinierstvo, americký štýl a prémiovú štandardnú výbavu vrátane batériových elektrických pohonných jednotiek s nulovými emisiami výfukových plynov počas jazdy – a dojazdom viac ako 600 km na jedno nabitie.
„Vidieť, ako sa kolínska továreň založená spoločnosťou Ford v roku 1930 mení na najmodernejší závod na výrobu elektrických vozidiel, nie je nič iné ako úžasné. Spustenie sériovej výroby elektrických vozidiel a predstavenie nového plne elektrického modelu Explorer signalizujú začiatok novej éry spoločnosti v Európe,“ povedal Kieran Cahill, viceprezident spoločnosti Ford pre výrobu v Európe a na medzinárodných trhoch.
Továreň budúcnosti
Centrum elektrických vozidiel v nemeckom Kolíne nad Rýnom je vybavené najmodernejšou umelou inteligenciou a stovkami špičkových starostlivo zostavených robotov, ktoré budú do regiónu dodávať novú generáciu vysokokvalitných elektrických vozidiel. „Digitálne dvojča“ závodu monitoruje a zlepšuje všetky úlohy s cieľom pomôcť zabezpečiť bezprecedentné štandardy kvality.
Kolínske centrum elektrických vozidiel je vybavené samoučiacimi sa strojmi a viac ako 600 novými robotmi, ktoré koordinovane vykonávajú úlohy, ako sú zváranie, rezanie, odprašovanie, lakovanie a spájanie komponentov vozidiel s cieľom zabezpečiť presnosť, efektívnosť a kvalitu.
Nové riadiace centrum monitoruje celý proces montáže v reálnom čase – až po množstvo jednotlivých dielov a matíc na všetkých pracovných staniciach. „Digitálne dvojča“ závodu sa zobrazuje prostredníctvom obrovskej dotykovej obrazovky, ktorá obsahuje všetky pracovné stanice s informáciami o nástrojoch, dodávkach materiálov, bezpečnosti práce a mnohom ďalšom. Pomocou malých dotykových obrazoviek môžu zamestnanci na výrobnej linke poskytovať ďalšie informácie o stave svojho pracoviska.
„Prostredníctvom monitorovania každého kroku od začiatku montáže až po okamih, keď sa pneumatiky dotknú vozovky, poskytuje spoločnosť Ford svojim zákazníkom bezprecedentnú úroveň kvality,“ povedal Rene Wolf, výrobný riaditeľ spoločnosti Ford-Werke.
Udržateľnejšia výroba
Udržateľnejšie a zároveň futuristickejšie centrum elektrických vozidiel v Kolíne nad Rýnom je jedným z najefektívnejších závodov spoločnosti Ford na svete, kde bude prebiehať montáž vozidiel s výrazne nižšími emisiami a nižšou spotrebou vody a energie.
Spoločnosť Ford sa usiluje o dosiahnutie uhlíkovej neutrality pre kolínske centrum elektrických vozidiel. Po spustení výroby sa budú údaje o emisiách skleníkových plynov monitorovať a zaznamenávať na účely nezávislej certifikácie v súlade s najnovšími medzinárodnými normami. V rámci tejto cesty uhlíkovej neutrality bude spoločnosť Ford neustále zvyšovať uhlíkovú efektívnosť a znižovať emisie skleníkových plynov smerom k zostatkovej úrovni.
Okrem iniciatív na zníženie emisií a spotreby vody a energie využíva závod na svoju prevádzku výlučne biometán a certifikovanú elektrickú energiu, ktorá sa vyrába zo 100 % obnoviteľných zdrojov. Spoločnosť Ford Motor Company chce do roku 2035 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu naprieč svojou európskou výrobnou sieťou vrátane zariadení, logistiky a priamych dodávateľov.