Nárast počtu používateľov mobilných smart zariadení, stúpajúca obľuba mobilného videa a rozvoj 4G sietí povedie v najbližších piatich rokoch k osemnásobnému nárastu objemu mobilnej dátovej premávky.
Vyplýva to zo štúdie Cisco Visual Networking Index (VNI). Samotné video bude tvoriť tri štvrtiny všetkých dát, prenesených v mobilných sieťach. V regióne strednej a východnej Európy by malo do roku 2020 podľa štúdie stúpnuť využitie 4G pripojenia až 16-násobne.
Inteligentné mobilné zariadenia, čiže zariadenia s výpočtovými a multimediálnymi schopnosťami a minimálne 3G pripojením, budú do roku 2020 podľa predpovede predstavovať takmer tri štvrtiny celkového počtu mobilných zariadení a pripojení. Generovať budú väčšinu celkovej mobilnej dátovej premávky. V súčasnosti takéto zariadenia tvoria len 36 percent celkového počtu.
Z hľadiska jednotlivých používateľov dominujú mobilným dátovým prenosom smartfóny. V roku 2020 na ne budú pripadať štyri pätiny celkovej mobilnej dátovej premávky. Počet mobilných telefónov stúpa tak rýchlo, že v roku 2020 ho bude mať viac ľudí (5,4 miliardy) ako elektrinu (5,3 miliardy), tečúcu vodu (3,5 miliardy) alebo auto (2,8 miliardy).
Mobilné video podľa štúdie zaznamená najrýchlejšie tempo rastu zo všetkých mobilných aplikácií. Podiel pripojenia 4G do roku 2018 prekoná 2G a do roku 2020 aj 3G. V roku 2020 bude 4G predstavovať viac ako 70 % celkovej mobilnej dátovej premávky a pripojenia v sieťach 4G mesačne vygenerujú takmer šesťkrát viac dát ako ostatné typy mobilného pripojenia spolu.
Predpovede a trendy globálnej mobilnej dátovej komunikácie:
Rast objemu celosvetovej mobilnej dátovej komunikácie nespomaľuje
Štúdia Cisco do roku 2020 predpokladá ročný objem mobilných dát vo výške 366,8 exabajtu (1 exabajt je približne 43 miliónov 25 GB Blue-ray diskov), čo predstavuje 120-krát viac dát, ako bol objem celkovej svetovej mobilnej dátovej premávky v roku 2010.
V tom čase sa bude sieťami prenášať 81 biliónov fotografií (napríklad MMS alebo Instagram), čiže 28 fotografií denne na každého človeka na svete každý deň v roku alebo 7 biliónov videoklipov (napríklad YouTube) – t.j. viac ako 2,5 videoklipu denne na každého človeka na svete každý deň v roku.
V rokoch 2015 až 2020 porastie objem globálnej mobilnej dátovej premávky dvakrát rýchlejšie ako objem prenosov dát v pevných IP sieťach.
Mobilné zariadenia a pripojenia sú stále „inteligentnejšie“
V roku 2020 bude existovať 11,6 miliardy zariadení so schopnosťou mobilného pripojenia – vrátane 8,5 miliardy osobných mobilných zariadení a 3,1 miliardy pripojení typu M2M – v porovnaní s 7,9 miliardami zariadení s mobilným pripojením a M2M pripojením v roku 2015.
Smartfóny, notebooky a tablety budú preto generovať úplnú väčšinu globálneho objemu mobilných dát, kým na základné mobilné telefóny bude pripadať už len jedno percento globálnej dátovej premávky.
M2M (Machine-to-Machine) predstavujú aplikácie, ktoré umožňujú zariadeniam s bezdrôtovým i pevným pripojením komunikovať s inými zariadeniami s rovnakými schopnosťami (napríklad GPS navigácie, sledovanie pohybu majetku, meranie spotreby energií a médií, bezpečnostný dohľad, sledovanie zdravotného stavu na diaľku a podobne).
Nositeľné zariadenia (napríklad smart hodinky a monitory zdravotného stavu) dokážu komunikovať cez sieť buď priamo pomocou vlastného mobilného pripojenia alebo prostredníctvom iného zariadenia (väčšinou smartfónu) pomocou Bluetooth, Wi-Fi a podobne. V roku 2020 bude na svete používaných viac ako 600 miliónov nositeľných zariadení v porovnaní s necelými 97 miliónmi v roku 2015.
Počet prístupových bodov Wi-Fi stúpa
Celosvetovo sa počet prístupových bodov Wi-Fi, vrátane domácich, zvýši sedemnásobne – zo 64 miliónov v roku 2015 na 432 miliónov v roku 2020. Dá sa teda očakávať, že pri stále rastúcom počte mobilných zariadení bude dochádzať k preťažovaniu mobilných sietí a tým pádom porastie pre užívateľov aj dôležitosť alternatívnych možností prenosu, ako je napríklad Wi-Fi.
Hlavné trendy v strednej a východnej Európe (bez Ruska a Poľska)
Vývoj v regióne strednej a východnej Európy bude podľa štúdie Cisco približne rovnaký ako vo zvyšku sveta. O päť rokov sa tak budú smartfóny podieľať na celkovej mobilnej dátovej premávke z viac ako štyroch pätín. Za zmienku stojí aj to, že pripojenie 3G v regióne v roku 2015 prekonalo 2G pripojenie. Očakáva sa, že v 4G sieťach stúpne v rokoch 2015-2020 šestnásťkrát a na konci tohto obdobia bude predstavovať 69 percent celkovej mobilnej dátovej premávky v porovnaní so 17 percentami v súčasnosti. Veľký vplyv na to budú mať cloudové aplikácie, dátové moduly a nositeľné mobilné zariadenia.