Služby súvisiace s technológiou 5G poskytuje už 35 operátorov v 20 krajinách. Okrem toho ďalších 33 krajín pripravuje na jej zavedenie frekvenčné pásma. Vyplýva to z aktuálneho dokumentu „5G Applications Position Paper„, ktorý počas konferencie ITU Telecom World 2019 v Budapešti prezentoval Yang Chaobin, prezident 5G divízie spoločnosti Huawei.
Spoločnosť predpokladá, že 5G v budúcnosti vytvorí nespočetné množstvo nových obchodných a investičných príležitostí. Huawei pritom odhaduje, že v roku 2035 by mal výnosy z využívania týchto sietí dosiahnuť hodnotu až 12,3 bilióna dolárov.
Už teraz siete 5G zabezpečujú výrazné zvýšenie priepustnosti mobilných sietí, vďaka čomu sa rozvíjajú napríklad inteligentné spôsoby prepravy, dochádza k zmenám v priemyselnej výrobe, ale aj v oblasti zábavy na internete.
Preto Huawei adresoval svetovým priemyselným organizáciám a regulátorom výzvu, aby zabezpečili správne využitie zdrojov a vytvorenie zdravého obchodného prostredia, v ktorom technológia 5G a jej aplikácie nájdu ďalšie uplatnenie. Sprístupnenia vlnového spektra je jedným z najdôležitejších aspektov práce regulačných inštitúcií.
Zavedenie jednotného spektra na globálnej úrovni by umožnilo znížiť náklady pri zavádzaní 5G sietí pre dodávateľov, prepravcov, priemyselných partnerov a aj koncových užívateľov. Dnes táto kompetencia zostáva v rukách štátnych regulátorov. Napriek tomu by jednotlivé inštitúcie mali zvážiť unifikáciu rozhraní. V preklade to znamená zvýšiť efektivitu využitia jednotlivých rozhraní a znížiť mieru rušenia signálu. Predstavený dokument tiež analyzuje štyri základné aspekty 5G technológie – jej inovatívne využitie, štandardy a regulácie, rozhranie a priemyselný ekosystém.
Huawei začal výskum v oblasti 5G už v roku 2009. Firma do výskumu a vývoja v tejto oblasti v roku 2017 investovala viac ako 600 mil. USD a vlani objem investícií presiahol 700 mil. USD.