Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Kongresové centrum SAV na Smolenickom zámku privíta v rámci 12. ročníka medzinárodnej konferencie Megatrendy a médiá svetových lídrov v oblasti digitálnych hier a médií.

Konferenciu organizuje Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave v dňoch 25. – 26. apríla 2017.
Najvýznamnejším hosťom bude vynálezca Nintenda, profesor Masayuki Uemura z Japonska, ktorý si súčasne prevezme čestný doktorát Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Doctor honoris causa (Dr.h.c.). Profesor Uemura je považovaný za jednu z najdôležitejších osobností v oblasti výskumu herných štúdií a vývoja digitálnych hier. Účastníci sa môžu tešiť aj na ďalšie významné osobnosti z Českej republiky, Španielska, Ruska či Rumunska, ako napríklad uznávaný odborník v oblasti mediálnej gramotnosti prof. Alexander Fedorov.

Z domácich hostí pozvanie prijali Peter Bielik, moderátor a zástupca šéfredaktorky spravodajskej televízie TA3, Lukáš Diko, šéfredaktor spravodajstva RTVS, Tibor Rostas Eliot, šéfredaktor časopisu Zem a vek, Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky denníka SME, Júlia Kováčová, šéfredaktorka denníka Nový čas a Henrich Krejča, šéfredaktor spravodajstva TV Markíza. Spoločne budú diskutovať na tému: Budúcnosť médií.

Cieľom konferencie je prezentovanie a výmena aktuálnych poznatkov a skúseností, ktoré reflektujú médiá a s nimi spojené súčasné trendy. Hostia budú v piatich sekciách spoločne hľadať odpovede na otázky ohľadom budúcnosti mediálnej terminológie, mediálnej výchovy, vplyvu médií a digitálnych hier.

Okrem týchto tém sa bude na konferencii diskutovať aj o marketingu v médiách a vplyvu médií na rôzne oblasti. Podľa Dr. Martina Solíka z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave už dávno totiž nie je dôležité iba to, o čom ľudia hovoria, ale najmä to, ako o týchto informáciách uvažujú. „Ďalším rozmerom je zasiahnutie recipientov pre nich prirodzeným spôsobom, čo môžu využiť napríklad politici, ale i iné skupiny (silná je umelecká lobby – herci a speváci – to je vhodná protiváha). Nedávnych príkladov vo svete môžeme nájsť hneď niekoľko,“ dopĺňa M. Solík.

Pozornosť sa bude venovať aj pomerne mladej disciplíne – mediálnej výchove. Podľa dekanky Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave doc. Dany Petranovej sa za posledných 5 rokov aktivity v oblasti mediálnej gramotnosti obyvateľov našej krajiny podstatne zvýšili, podobne i v oblasti výskumu implementácie mediálnej výchovy do formálneho a neformálneho vzdelávania. „Môžeme očakávať, že budúcnosť ovplyvní najmä dospievanie generácií digitálnych domorodcov“, zdôrazňuje doc. Petranová.

Novinkou tohto ročníka je mobilná aplikácia, pomocou ktorej je možné prezerať fotografie, profily hostí alebo program. Bližšie informácie o konferencii sú dostupné na internetovej stránke.

Konferencia Megatrendy a médiá organizovaná Fakultou masmediálnej komunikácie UCM v Trnave je etablovanou udalosťou s podporou a účasťou odborníkov z teórie a praxe masmediálnej komunikácie. Výstupom je každoročne séria recenzovaných zborníkov. Vybrané príspevky v anglickom jazyku sú publikované v samostatnom zborníku, ktorý je zasielaný na indexovanie do medzinárodných vedeckých databáz Web of Science, SCOPUS a EBSCO. Ďalšie vybrané príspevky v anglickom jazyku je možné publikovať v zahraničnom vedeckom časopise European Journal of Science and Theology, ktorý je indexovaný v databáze SCOPUS.