Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Koronavírus zmenil naše dovolenkové plány. Väčšina Slovákov sa chystá oddychovať doma a iba 7 % krajanov plánuje vycestovať za hranice.* Dovolenka v krajine s cudzou menou sa vám však môže predražiť aj o nemalé poplatky, ktoré si účtuje zmenáreň, ako aj o poplatky za výber z bankomatu. Vďaka nasledujúcim radám sa tomu vyhnete.

Slováci mali v pláne spoznávať počas letných mesiacov najmä susedné Česko. Naznačuje to záujem klientov o zahraničnú menu v júni. Je však otázne, či tieto cestovateľské plány napokon aj zrealizujú, keďže od českých susedov v týchto dňoch prichádzajú správy o náraste počtu nakazených koronavírusom. „Poštová banka počas opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 z bezpečnostných dôvodov nepredávala a ani nenakupovala cudziu menu. Od 1. júna 2020 sme opäť spustili jej predaj i nákup a záujem evidujeme hlavne o České koruny. Klienti si za CZK zamieňajú v priemere 200 EUR. Momentálne je však ešte väčší záujem o odkúpenie cudzej meny bankou, čo sme po iné roky v tomto období neregistrovali. Zrejme ide o ľudí, ktorí sa kvôli korone vrátili zo zahraničia kde pracovali alebo študovali a zamieňajú si cudziu menu za eurá,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Dovolenka v krajine s cudzou menou prináša viacero otáznikov, ktoré súvisia s výmennými kurzami, ako aj s poplatkami spojenými so zamieňaním či výberom hotovosti z bankomatu.

Rady, ako ušetriť na poplatkoch:

  • Najvýhodnejšie je platiť v zahraničí kartou. Devízový kurz (kurz pri bezhotovostných finančných operáciách, ako je prevod peňazí na účet do zahraničia alebo aj platba kartou v zahraničí) je výhodnejší ako valutový. Banky používajú na zámenu devíz vyšší výmenný kurz. Preto je výhodnejšie platiť v krajine s cudzou menou kartou. Je však dobré mať pár drobných aj v hotovosti. Klientom odporúčame, zameniť si menšiu hotovosť ešte doma.
  • Ak si chceme zabezpečiť hotovosť až v zahraničí, výhodnejšie je vybrať si miestu menu v danej destinácii z bankomatu. Kupovať hotovosť (cudziu menu) v banke či v zmenárni je o niečo drahšie. Výmenný kurz, ktorý banka používa na prepočet kartových transakcií v inej mene ako EUR, je výhodnejší ako výmenný kurz pri nákupe valút v hotovosti v banke alebo v zmenárni. Preto je pre klienta výhodnejšie vybrať si hotovosť z bankomatu priamo v krajine, kde dovolenkuje.
  • Ak si v zahraničí vyberáme peniaze z bankomatu, odporúčame zvoliť si možnosť výberu hotovosti bez konverzie. V takom prípade sa totiž použije kurz domácej banky klienta, ktorý je spravidla výhodnejší ako ten, ktorý pri prepočte použije zahraničná banka.
  • Pri výbere hotovosti z bankomatu odporúčame vybrať si naraz väčšiu sumu a vyhnúť sa opakovaným výberom. Výber hotovosti z bankomatu v zahraničí je totiž spojený s poplatkami. V krajinách EÚ sú rovnaké ako na Slovensku, mimo krajín EÚ býva tento poplatok vyšší. Výšku poplatku si určuje každá banka individuálne, ale výška poplatku za výber z bankomatu v zahraničí závisí aj od meny vyberaných peňazí. Klienti Poštovej banky, ktorí využívajú Užitočný účet, majú jeden výber v eurách z bankomatu inej banky doma aj v zahraničí zadarmo.
  • Odporúčame vyberať si hotovosť len v bankomatoch bánk a nie súkromných spoločností, pretože tam nás môže vyjsť výber hotovosti podstatne drahšie.
  • Aj pri platbe debetnou kartou u obchodníka odporúčame vybrať si možnosť platby bez konverzie, v lokálnej mene, nie v eurách. Vtedy prepočet vykoná naša domovská banka, a tá použije výhodnejší, tzv. stredový výmenný kurz v porovnaní zo zahraničnou bankou, ktorá využíva pre klienta nevýhodnejší kurz, t. j. predajný.
  • Klientom cestujúcim na dovolenku do zahraničia odporúčame zobrať si so sebou viacero kariet a používať ich na platenie u obchodníkov. Je to pre klientov bezpečnejšie ako mať pri sebe väčšiu hotovosť a zároveň najvýhodnejšie z pohľadu výšky poplatkov.
  • Bezpečnejšie, ako používanie platobnej karty, je bezkontaktné platenie telefónom alebo hodinkami. Klienti Poštovej banky majú možnosť využívať najmodernejšie technológie platenia vďaka službám Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay či Fibit Pay.

*Prieskum agentúry 2muse na prelome mája a júna