Čoraz viac Slovákov konsoliduje svoje pôžičky, teda spája si ich do jednej, čím sa dá, okrem iného, ušetriť na výške mesačných splátok.
Viacero úverov do jedného si najčastejšie zlučujú ľudia vo veku od 41 až 50 rokov, pričom táto veková kategória tvorí z celkového počtu konsolidácií až 31 percent. Na druhej strane, dvadsiatnikov či tridsiatnikov je v tomto smere len pár percent. Ako ďalej vyplýva z údajov spoločnosti Home Credit, za vlaňajšok sa medziročne zvýšil počet konsolidácií až o 87 percent. K tomu výrazne prispel aj fakt, že zásadne stúpol počet tých, ktorí si vybavujú konsolidácie plne online. Priemerne si ľudia spájali do jedného viaceré úvery spolu vo výške 8 748 eur. Častejšie si zlučujú pôžičky ženy v porovnaní s mužmi, a to v pomere 52 vs. 48 percent.
Bežná domácnosť na Slovensku má spravidla viacero menších či väčších pôžičiek, pričom každá splátka im nezriedka odchádza do inej banky, s odlišnou úrokovou sadzbou, s rozličnou výškou mesačnej platby a taktiež v rôznych termínoch. Riešením, ako v tejto situácii ušetriť peniaze i čas, môže byť konsolidácia. „Ako ukázali dáta spoločnosti Home Credit, viacero úverov do jedného si najčastejšie zlučujú Slováci vo veku od 41 až 50 rokov. Na túto vekovú kategóriu pripadá z celkového počtu konsolidácií skoro tretina. Ďalšou veľmi početnou skupinou sú ľudia medzi päťdesiatkou a šesťdesiatkou, ktorí tvoria ďalšiu štvrtinu. Naopak, mladí ľudia si zlučujú pôžičky omnoho menej. Samozrejme, je to spôsobené aj tým, že ich ešte spravidla majú dojednaných menej ako tí starší. Napríklad 31 až 35-roční Slováci tvoria len 6 percent z celkového počtu konsolidácií a 26 až 30-roční dokonca ešte o 2 percentá menej,“ vysvetľuje Roman Žák, vedúci oddelenia Úverové propozície a poistenie zo spoločnosti Home Credit.
Ako ďalej vyplýva z údajov spoločnosti Home Credit, za uplynulý rok 2024 sa medziročne zvýšil počet konsolidácií pôžičiek až o 87 percent. „To súvisí aj s tým, že sme zaznamenali výrazný nárast vybavovania žiadostí o konsolidáciu cez internet a taktiež prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá je pre ľudí intuitívna a poskytuje im prehľadné spravovanie svojich financií. Medziročne evidujeme až štvornásobný nárast plne online vybavených konsolidácií,“ približuje Roman Žák. Celý proces je tak pre ľudí rýchlejší a taktiež jednoduchší, pritom rovnako bezpečný.
Keď si to rozmeníme na presné čísla, priemerne si ľudia spájali do jedného konsolidovaného úveru viaceré spolu vo výške 8 748 eur. Je zaujímavé, že častejšie sa k tomu odhodlávajú ženy, kde je to v ich prípade 52 percent, na mužov pripadá zvyšných 48 percent zlučovaných úverov.
Zlúčenie akýchkoľvek pôžičiek do jednej, čiže ich konsolidácia, je efektívnym spôsobom, ako ušetriť napríklad na úrokoch, ale aj poplatkoch za viaceré úvery. Veľkou pridanou hodnotou je aj to, že konsolidujúci takto môžu získať naviac dodatočnú voľnú hotovosť v rámci jednej pôžičky. „Po zlúčení úverov už ľudia nemusia uhrádzať viaceré mesačné splátky, ani poplatky za vedenie účtov vo viacerých bankách. Splácajú už len jeden úver, čím sa dá spravidla dostať aj k nižším úrokom a tým pádom aj k nižšej mesačnej splátke. Taktiež si nemusia strážiť viacero termínov splátok, keďže už majú po novom len jediný,“ hovorí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.
Zlučovanie pôžičiek je už aj na Slovensku bežnou praxou, hoci ešte stále v časti verejnosti zbytočne kolujú určité pochybnosti.
Mýtus 1: Zlúčenie pôžičiek sa vyplatí len ľuďom s veľkými dlhmi
Nie je to úplne tak. Aj keď máte len dve alebo tri menšie pôžičky, ich spojenie vám zjednoduší správu splátok. Konsolidácia sa tak môže hodiť každému, kto má viacero pôžičiek a chce mať prehľad vo svojich financiách.
Mýtus 2: Je to príliš komplikované a administratívne náročné
Práve naopak. Žiadosť o spojenie pôžičiek zvládnete aj z pohodlia domova zo svojho počítača alebo dokonca z mobilného telefónu. Nikam preto chodiť nemusíte.
Mýtus 3: Spojiť si môžete len niektoré hotovostné pôžičky
„Previesť a zlúčiť si môžete pôžičky, kreditné karty, nákupy na splátky, kontokorent aj leasing a vďaka tomu ušetriť. Môžete kombinovať produkty z bánk aj nebankových spoločností,“ dodáva Miroslav Zborovský.