Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Budúce financovanie z európskych fondov v rokoch 2021 – 2027 je jednou z tém, o ktorých bude diskutovať podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši v rumunskej Bukurešti. Vicepremiér dnes odletel na neformálne stretnutie ministrov členských štátov Európskej únie (EÚ) zodpovedných za politiku súdržnosti. Cieľom stretnutia je hovoriť o prioritách politiky súdržnosti na nasledujúce programové obdobie.

Spolu s ministrami o budúcom finančnom rámci Európskej únie bude diskutovať aj eurokomisárka pre regionálnu politiku EÚ Corina Creţu. Okrem nej sa na stretnutí zúčastní napríklad bulharský vicepremiér Tomislav Donchev, ministerka pre regionálny rozvoj Českej republiky Klára Dostálová, námestníčka ministerstva pre investície a ekonomický rozvoj Poľska Małgorzata Jarosińska-Jedynak a štátny tajomník pre koordináciu kohéznej politiky ministerstva pre inovácie a technológie Maďarska Tamás Schanda.

Vicepremiér ide na stretnutie s viacerými bodmi, ktoré chce ministrom zodpovedným za kohéznu politiku predniesť. Venovať sa bude nastaveniu financovania, ako aj návrhu Európskej komisie, aby sa pravidlo n+3 zmenilo na pravidlo n+2. Znamenalo by to, že členské štáty by mali na dočerpanie peňazí z končiaceho sa obdobia len dva roky. Hovoriť bude aj o uvoľnení tematickej koncentrácie, ktoré by znanemalo väčšiu flexibilitu pri programovaní a nastavovaní tém. Tie by mali zohľadňovať potreby jednotlivých členských štátov a regiónov EÚ.

Značky: