Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

S premiérom Šmyhalom rokovala aj o spolupráci v oblasti kyberbezpečnosti a digitálnych inovačných projektov

Bezpečnosť a prosperita Ukrajiny sú pre Slovensko strategickou prioritou. Počas návštevy Kyjeva to zdôraznila podpredsedníčka vlády SR Veronika Remišová, ktorá rokovala s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom a  zúčastnila sa tiež na medzinárodnom digitálnom samite Diia. Výsledkom pracovnej cesty vicepremiérky je odštartovanie slovensko-ukrajinskej spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti a digitálnych inovácií, témou bolo aj rozšírenie spoločných programov pre študentov technologických odborov vysokých škôl.

„Ukrajina je pre Slovenskú republiku dôležitý obchodný aj politický partner, a to nielen preto, že je naším susedom. Viaže nás dlhodobá úzka spolupráca v oblasti energetiky, priemyslu, vzdelávania či kultúry. Spoločne tiež riešime viaceré problémy a výzvy, ako je napríklad ochrana hraníc a ilegálna migrácia. Preto je strategickým záujmom Slovenska, aby Ukrajina bola slobodná, demokratická a bezpečná, a aby bola garantovaná jej územná celistvosť,“ vyhlásila vicepremiérka Veronika Remišová, ktorá v Kyjeve rokovala s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom.

„Obyvatelia Ukrajiny a Slovenska majú veľa spoločného. Sú to veľmi pracovití ľudia, ktorých celoživotným poslaním je postarať sa o svoju rodinu, aj o svoju vlasť. Chceme mier, predstava, že sme hrozbou pre bezpečnosť Ruska, je úplne absurdná a som si istá, že každá členská krajina NATO to vidí rovnako. Chceme mierovú spoluprácu s Ruskom, naším spoločným záujmom sú dobré vzťahy. Ale, samozrejme, máme právo chrániť našu suverenitu a našu slobodu,“ zdôraznila Remišová počas stretnutia s ukrajinským premiérom.

„Našich ukrajinských partnerov som ubezpečila, že Slovensko vždy akceptovalo územnú celistvosť a bezpečnosť Ukrajiny tak, ako jej to garantujú medzinárodné zmluvy. Premiérovi Šmyhalovi som vyjadrila našu pripravenosť byť nápomocní v snahe predísť ďalšej eskalácii napätia na východnej hranici Ukrajiny a to v úzkej spolupráci s našimi partnermi z EÚ a NATO. Som presvedčená, že poctivý dialóg a diplomacia sú najlepšími cestami, ako súčasnú situáciu upokojiť.“

Témou rokovaní v Kyjeve, kde sa vicepremiérka stretla okrem premiéra aj ministrom pre digitálnu transformáciu Mykhailom Fedorovom, bola tiež možnosť užšej spolupráce v oblasti digitalizácie, kybernetickej bezpečnosti alebo projektov na podporu výmeny študentov a vzdelávania. „Riešime podobné výzvy a bola by škoda nevyužiť potenciál, ktorý takáto spolupráca ponúka,“ upozornila Remišová.

Na Slovensku vznikajú viaceré zaujímavé projekty, ako napríklad revolučné batérie či vysokorýchlostné čipy, vďaka ktorým má byť na Slovensku postavený jeden z najvýkonnejších superpočítačov v Európe. Silnou stránkou Ukrajiny je IT sektor – u našich východných susedov sídli viac ako 4 000 technologických spoločností. Ukrajina sa dokonca umiestnila na 12. priečke v celosvetovom rebríčku exportu IT služieb, čo predstavuje štvrtinu ukrajinského exportu a 4% HDP. Má tiež bohaté skúsenosti v oblasti digitálnych služieb pre občanov.

Od roku 2019 majú ukrajinskí študenti možnosť študovať IT odbory na Slovensku. „Hovorili sme tiež o možnostiach, ako podporiť viac slovenských študentov, aby technologické odbory študovali na ukrajinských vysokých školách, z ktorých viaceré sa vo svetových rebríčkoch umiestňujú pred slovenskými univerzitami.“

Osobitná pozornosť na rokovaniach v Kyjeve bola venovaná kyberbezpečnosti. Tá bola jednou z hlavných tém digitálneho Diia Summitu, na ktorom vicepremiérka Remišová vystúpila. „Ukrajina dlhodobo čelí informačnej vojne, ktorá sa v posledných týždňoch ešte zintenzívnila. Jej súčasťou sú vážne kybernetické útoky, ktorých cieľom sa prednedávnom napríklad stali desiatky vládnych  stránok alebo energetický sektor. Ukrajinskí partneri vyjadrili záujem o posilnenie spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti, v ktorej má Slovensko veľmi dobré výsledky. Pred niekoľkými mesiacmi sme rozbehli napríklad spoločné školenia s Centrom NATO pre boj proti kyberhrozbám v Estónsku a Slovensko len ako 23. krajina sveta získalo prístup do globálnej databázy únikov prihlasovacích údajov užívateľských účtov. Kybernetická bezpečnosť je najdôležitejším predpokladom pre budovanie fungujúcich digitálnych služieb štátu. Občania musia mať absolútnu dôveru, že ich údaje, ktoré sú v systémoch, nikto nezneužije,“ uviedla ministerka informatizácie.„Dnešné rokovania na Ukrajine opäť ukázali, aké spoločné máme v mnohých oblastiach záujmy aj skúsenosti. Je potrebné, a bude to v prospech obidvoch štátov, aby sme zo vzájomnej spolupráce dokázali vyťažiť viac ako doteraz. Ukrajina potrebuje cítiť väčší záujem a podporu svojich západných partnerov vo všetkých oblastiach,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Značky: