Čistenie textilného nábytku patrí k najnáročnejším domácim prácam a zabrať dáva aj vtedy, ak ide o upratovanie kancelárií.
Sedačky, kreslá a stoličky sú vystavené každodennému používaniu, zachytávajú prach, mastné škvrny, detské nečistoty a zvyšky jedla. Profesionálne tepovanie síce prináša perfektný výsledok, no je mimoriadne finančne náročné. Našťastie existuje niekoľko overených domácich postupov, ako zvládnuť čistenie poťahov vlastnými silami.
Domáci čistič z bežných surovín
Jeden z najúčinnejších a najlacnejších spôsobov predstavuje príprava vlastného čistiaceho roztoku. Zmiešajte teplú vodu a pridajte kvapku tekutého mydla. Tento roztok dokáže perfektne odstrániť väčšinu škvŕn. Naneste ho šetrne pomocou jemnej handričky a následne vyčistený povrch dôkladne osušte.
Špeciálne textilné čistiace utierky
Nejde síce o veľmi ekologické riešenie, no ak potrebujete textilný nábytok vyčistiť naozaj rýchlo, ide o skvelú pomôcku. Hovoríme o špeciálnych čistiacich utierkach určených práve na textil, ktoré nájdete prakticky v každej drogérii. Sú napustené špeciálnou čistiacou látkou, pričom umožňujú rýchle a efektívne odstránenie nečistôt bez použitia akýchkoľvek ďalších prostriedkov.
Parný čistič ako efektívny pomocník
Parný čistič predstavuje skvele riešenie pre domácnosti aj firmy, ktoré chcú dôkladné čistenie bez chemických prípravkov. Horúca para dokáže veľmi účinne odstrániť nielen špinu, ale aj mikroorganizmy. Čistenie parou je zároveň šetrné k materiálu a okrem toho sa mimoriadne ľahko používa. Svoje uplatnenie si nájde prakticky všade od domácností, cez kancelárie až po ambulancie, takže s parným čističom neraz „behá“ v ruke aj zdravotnícky asistent Rakusko.
Impregnácia ako prevencia
Ak sa chcete vyhnúť náročnému čisteniu, máte ešte jednu možnosť, a to je impregnácia. Ide o kľúčový krok, ktorý pomáha chrániť poťahy pred znečistením. Impregnačný sprej vytvorí na povrchu ochrannú vrstvu, ktorá prenikanie nečistôt do povrchu výrazne sťažuje a zároveň uľahčuje následné čistenie.