Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Rozvoj regiónov je prioritou podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej. Vicepremiérka pokračuje vo svojich výjazdoch po slovenských regiónoch s dôrazom na návštevu menej rozvinutých okresov. Dnes zavítala do Košického samosprávneho kraja (KSK), kde sa stretla s jeho predsedom Rastislavom Trnkom. Takisto navštívila aj mesto Gelnica, kde sa stretla s jeho primátorom a hovorili o pomoci najmenej rozvinutým regiónom. 

Vicepremiérka postupne navštívi všetky župy a regióny s osobitným dôrazom na najmenej rozvinuté okresy. Regionálny rozvoj treba robiť v spolupráci s regiónmi, pretože ľudia v nich najlepšie vedia, aké sú najpálčivejšie problémy, ktoré treba riešiť. S predsedom Košického kraja počas spoločného stretnutia vicepremiérka hovorila o prioritách a potrebách, ktoré sú kľúčové aj s výhľadom na nadchádzajúce programové obdobie pre čerpanie eurofondov.

“Rozvoj regiónov je pre mňa priorita a je prioritou aj nového ministerstva. Som rada, že som navštívila Košický kraj, ktorý bol dlhodobo odsúvaný na okraj, ale pritom je krajom príležitostí, má veľký potenciál pre cestovný ruch, ale čo je dôležité, je tu obrovský ľudský kapitál, rozvíjajúca sa komunita – IT valley, ktorá má tiež veľký potenciál pre rozvoj regiónu,” vyhlásila Remišová.

Podpredsedníčka vlády SR hovorila s predsedom KSK o prioritách v novom programovom období, ktoré by mali zohľadňovať potreby všetkých regiónov a mali by byť nasmerované na to, aby sa regionálne rozdiely znižovali. Zároveň deklarovala potrebu zabrániť strate pracovných miest, aby do regiónov a krajov, kde je veľa zaostávajúcich okresov, boli pritiahnuté investície pre lepšie a kvalitnejšie pracovné miesta.

Ako skonštatovala Remišová, “Treba sa dobre pripraviť na nové programové obdobie, investovať do rozvoja infraštruktúry, do inovatívnych a zelených technológií, potrebujeme sa zbaviť ekologických záťaží, ktoré znepríjemňujú život obyvateľom a potrebujeme dať príležitosť ľuďom, aby mali kvalitné školy, kvalitné vzdelanie a kvalitné služby štátu, ako je napríklad zdravotníctvo. Čaká nás veľa práce, avšak verím, že východ nebude zabudnutým miestom, kde nič nie je, ale bude to prosperujúci región, pretože tento potenciál má.”

Vicepremiérka navštívila aj mesto Gelnica, kde sa stretla s jeho primátorom a ďalšími predstaviteľmi. Práve okres Gelnica patrí medzi najmenej rozvinuté, preto vicepremiérka hovorila o možnostiach štátu efektívnejšie a lepšie priniesť zmysluplnú podporu mestu a celému okresu. V rámci návštevy absolvovala prehliadku obnoveného Banského múzea, ktoré je národnou pamiatkou. Hovorila aj o neefektívnom a nespravodlivom rozdeľovaní finančných prostriedkov v predchádzajúcich obdobiach a deklarovala vôľu nastaviť systém inak. “Problémom regionálnych príspevkov za bývalej vlády bolo, že sa rozdeľovali po straníckej linke. Peniaze budeme rozdeľovať regiónom, územiam, mestám a obciam, ktoré to potrebujú a vedia využiť,” uzavrela Remišová.

Značky: