Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Polícia má na stole ďalší prípad – tentoraz ide o IT zmluvu za desiatky miliónov eur. Ministerka informatizácie Veronika Remišová dala Najvyššiemu kontrolného úradu skontrolovať viaceré sporné projekty z obdobia minulej vlády. NKÚ na základe výsledkov kontroly podáva trestné oznámenie.

Po nedávnom zásahu NAKA v sídle Finančnej správy má polícia na stole aj vyšetrovanie ďalšej utajovanej zmluvy. Projekt z oblasti kybernetickej bezpečnosti kontroloval Najvyšší kontrolný úrad, ktorý následne podal trestné oznámenie Prezídiu policajného zboru. Ide o kontrolu projektu „Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe“, ktorý realizovala predchádzajúca vláda. Celková hodnota projektu predstavovala sumu viac ako 44 miliónov eur. Spájaná je s firmou Alison Slovakia, súčasná vláda zmluvy s touto firmou zdedila. Podľa slove Veroniky Remišovej bola utajovaná zmluva v odnote okolo 44 miliónov eur podpísaná za vedenia rezortu Richardom Rašim.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová dala krátko po svojom nástupe do funkcie vykonať audit viacerých sporných projektov. „Po zmene vlády sme iniciovali interné audity, ktoré boli zamerané aj na projekty v utajenom režime. Na základe toho bola vykonaná tiež kontrola Najvyššieho kontrolného úradu, ktorá zistila viacero závažných skutočností,” uviedla Remišová.

Kontrola NKÚ v časti, za ktorú bol zodpovedný Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu počas vlády Petra Pellegriniho, ukázala viacero pochybení, ktoré NKÚ vyhodnotil aj ako podozrenia zo spáchania trestného činu. „Oficiálne informácie od Najvyššieho kontrolného úradu uvádzajú také skutočnosti, ako napríklad možné machinácie pri verejnom obstarávaní, alebo porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku,“ doplnila vicepremiérka.

Ako ďalej uviedla, zistenia NKÚ potvrdzujú, že jej požiadavky na transparentnosť a dôslednú kontrolu veľkých IT projektov boli oprávnené. „Po nástupe na ministerstvo som jasne deklarovala stopku rôznym vybavovačom a korupčným praktikám, ktoré, žiaľ, počas pôsobenia minulých vlád zrejme fungovali naprieč celou štátnou správou. Pri citlivých zmluvách je situácia o to zložitejšia, že väčšina z nich bola uzatvorená v utajenom režime, s nedostatočnou kontrolou zo strany verejnosti. Spoločne s NKÚ preto chceme definovať nové postupy tak, aby sa podobné veľké zmluvy zbytočne neuzatvárali v utajenom režime a boli pod transparentnou kontrolou verejnosti. Verím, že v boji proti korupcii vo veľkých štátnych tendroch budeme úspešní, aby peniaze nešli do vreciek rôznym oligarchom a vybavovačom, ale na dobré a zmysluplné projekty pre ľudí,” uzavrela Remišová.

Do redakcie sme dostali aj vyjadrenie Richarda Rašiho:

Ministerka Remišová dnes opäť pospájala nespojiteľné, len aby si mohla urobiť tlačovku. Všetci si pamätáme, ako Veronika Remišová pred rokom upozornila na tajné zariadenia, ktoré patrili zrejme vojenskému spravodajstvu a mohla tým narušiť bezpečnosť vládnej siete Govnet. Dnes pani Remišová spochybnila projekt, na ktorom spolupracuje Slovenská informačná služba, Vojenské spravodajstvo, Národný bezpečnostný úrad a sekcia kybernetickej bezpečnosti jej ministerstva a ktorý má ochrániť vládny kybernetický priestor. Ide o projekt, ktorý pripravovali experti v danej oblasti, pričom ministerka Remišová sa o kybernetickú bezpečnosť Slovenska nezaujímala 15 mesiacov od nástupu do funkcie a jediné, čo spravila, že za generálneho riaditeľa tejto mimoriadne dôležitej sekcie dosadila člena predsedníctva svojej strany.

 

Značky: