Aktuálne testujeme zariadenie AB IPBox PRISMCUBE RUBY a treba povedať, že ide o mimoriadne podarené multimediálne centrum.

Je to kombinácia dvoch zariadení v jednom – satelitný prijímač a multimediálne centrum na platforme XBMC. V podstate je to Linuxové zariadenie, ktoré sa dá prepojiť do domácej siete buď cez ethernet alebo zabudované Wi-Fi. Spolupracuje s mobilnými telefónmi iOS i Android a nie je problém k nemu pripojiť sieťový disk, na ktorom máte svoju zbierku (prirodzene legálnych) videí.

Pre tých, ktorým sa nechce čítať, je tu naše video s predstavením všetkého potrebného k tomuto  zariadeniu:

Satelitný prijímač

V tejto časti popíšeme vlastnosti tohto zariadenia z pohľadu satelitného prijímača.

PrismCubeRubyXBMC

AB IPBix PrismCubeRuby v režime XBMC

Zariadenie má tradičné pripojovacie konektory, najdôležitejšie sú HDMI a Ethernet, je tu však aj USB 2.0 pre externý disk či USB kľúč a optický výstup zvuku. Na prednej strane je displej na zopbrazenie napr. naladeného programu a CI slot i čítačka kódovacích kariet.

PrismCubeRuby-2

Prepojovacie porty na zadnej strane PrismCube Ruby

V spodnej časti pod krytom sa nachádza SSD disk, my sme mali kapacitu 1 TB, čo je fajn hlavne na nahrávky a rýchlu prácu s nimi. Môžete ale použiť akýkoľvek 2,5″ disk.

PrismCubeRuby

Disk pre nahrávky sa nachádza v spodnej časti zariadenia

S naladením satelitných programov nebudete mať problém, pokiaľ viete aspoň niečo o vašej satelitnej anténe. Programy sa vyhľadávajú automaticky.

Veľkou výhodou je zobrazenie zoznamu kanálov spolu s názvami programov, čo výrazne urýchľuje výber vhodného programu na sledovanie. EPG sa dá zobraziť aj v podobe mriežky a priamo z nej sa dá zadať povel na nahrávanie zvoleného programu. Nemusíte teda zadávať začiatok či koniec nahrávania, zariadenie sa postará samo.

PrismCubeRuby-4

EPG v podobe mriežky, pričom sme zadali povel na nahrávanie vybraného programu

Ďalšia super vlastnosť je zobrazenie obrazu v obraze (PiP). Treba povedať, že PRISMCUBE RUBY môže byť vybavené až dvoma DVB-S2 tunermi, a potom máte režim PiP úplne bez obmedzení. My sme mali tuner len jeden a vtedy si môžete pri výbere okna na zobrazenie druhého kanálu vyberať len z jedného transpondéru. Ale aj to postačuje na preskočenie reklám.

Ešte pripomeňme, že zariadenie podporuje timeshift, teda sa môžete vrátiť k rozpozeranému vysielaniu, aj keď vás vyruší telefonát alebo návšteva. Zariadenie podporuje aj permanentný timeshift, čo je účinný spôsob, ako sa vyhnúť reklame. Potiaľto je to teda satelitný prijímač, ale na túto časť nadväzuje XBMC prehrávač, ktorý dáva tomuto zariadeniu tú pravú silu.

XBMC multimediálne centrum

XBMC časť vám umožňuje inštalovať si doplnky, ktoré vyvíjajú nezávislí vývojári po celom svete. Je ich obrovské množstvo a sú zadarmo. Veľa z nich je po stránke autorských práv nelegálnych a je na vás, čo budete používať. Sledovanie nelegálneho vysielania môže byť trestné.

PrismCubeRuby-5

XBMC časť po inštalácii niektorý doplnkov

My sme si medzi doplnkami nainštalovali napr. YouTube, Facebook, Vimeo ale aj reláciu serveru Engadget. Nájdete tu aj aj archívy rôznych televízií či dokonca celé seriály. Všetko závisí od vašej preferencie a odvahy.

PrismCubeRuby-7

Takto funguje YouTube na PRISMCUBE RUBY, pričom sme zobrazili kanál serveru touchIT

Priznávame, že najviac času sme strávili práve pri serveri Engadget, kde sú videá spracované veľmi podobnou formou, ako to robíme v našej redakcii 🙂

PrismCubeRuby-6

Inštalácia doplnku Engadget

A teraz prichádza to najlepšie: môžete v režime obraz v obraze meniť aj vysielanie z doplnkov a živé vysielanie. Ak teda čakáte na koniec reklamného bloku a viete, že konkurenčné slovenské i české stanice vysielajú reklamný blok v rovnakom čase, vybabrete s tým tak, že si počas neho pozriete niečo z internetu. Modul PiP má pritom rýchlu voľbu na výmenu oboch zobrazených obrazov.

PrismCubeRuby-8

Režim obrazu v obraze, pričom sledujeme vysielanie z YouTube a súčasne v malom okne živé vysielanie

Ďalšie vlastnosti

Týmto všetkým ešte nekončíme. K PRISMCUBE RUBY sa dá pripojiť sieťový disk a z neho si vytvoriť multimediálnu zbierku. V prostredí Windows použite protokol SMB a dostanete sa k možnosti pridať filmy alebo hudobné albumy do vašej knižnice. Zariadenie k tomu ešte pridá ďalšie informácie a sprotredkuje pohodlný výber.

PrismCubeRuby-9

Ešte stále máte málo? Dobre, je tu ešte prepojenie so smartfónmi s iOS a Androidom. Skúšali sme Android a aplikáciu YATSE, ale videli sme spoluprácu s Apple iPhone a tá je ešte na lepšej úrovni.

Mobil2

V princípe zmeníte smartfón na diaľkové ovládanie a cez PRISMCUBE RUBY sme mohli prehrávať fotky alebo videá zo smartfónu na displeji televízora.

Mobil

No, ak by náhodou nestačilo, tak PRISMCUBE RUBY „vidíte“ z počítačov vo vašej sieti a môžete pristupovať k jeho obsahu alebo dopĺňať ho cez sieť.

PrismCuberRuby2

Viac informácií o tomto zariadení prinesieme v ďalšej recenzii. Pozrite si aj recenziu satelitného prijímača AB CryptoBox 652HD.

Zapožičal: AB-COM

Cena: 199 EUR

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.