O telefóne HTC One M9 sa toho už povedalo veľa, celosvetovo bol tento smartfón uvedený na výstave MWC v Barcelone a my sme predstavenie pokryli formou minúta po minúte.

Na prvý pohľad vyzerá One M9 veľmi podobne ako minuloročný model One M8, preto sme sa zástupcu spoločnosti HTC pýtali na rozdiely. Ako sme sa dozvedeli, aj v dizajne sú rozdiely. Je to celohliníkový telefón, pričom existuje aj možnosť mať kombináciu hliníka vo viacerých farbách a rámček telefónu a tlačidlá sa potom odlišujú od ostatnej časti telefónu. To pôsobí veľmi luxusne. One M9 je o niečo menší ako One M8, konkrétne je o 2 mm kratší a o 1 mm užší a to už stačí na to, aby sa pohodlnejšie držal v ruke.

HTC_event_039

Podstatným spôsobom bola vylepšená kvalita displeja a tiež BoomSound stereo reproduktorov. Je to prvý telefón, ktorý má certifikáciu DolbyAudio a to si treba vyskúšať v praxi. Vyskúšali sme si to a telefón hrá naozaj veľmi dobre.

Procesorovým základom je veľmi výkonný Qualcomm Snapdragon 810, ktorému sekunduje až 3 GB RAM. Na zadnej strane je úplne nový fotoaparát s rozlíšením 20 MPx a zafírovým sklíčkom proti poškriabaniu. Fotoaparát má tiež nový objektív a celkovo poskytuje veľmi dobrú kvalitu záberov. Na prednej strane je kamera s rozlíšením 5 MPx a technológiou UltraPixel. Je to tá istá technológia, akú používal fotoaparát v One M8 na zadnej strane a veľmi dobre si poradí s fotografiami pri nízkej úrovni svetla. Selfie z nočnej párty z HTC One M8 tak budú vyzerať veľmi dobre.

HTC_event_063 Vnútornej pamäti je 32 GB a je plne rozšíriteľná cez microSD kartu až do kapacity 2 TB (pokiaľ sa takáto microSD karta objaví na trhu). Je to telefón kategórie LTE 6, čo je prvý takýto telefón v ponuke spoločnosti HTC.

Zaujímavosťou sú profily používania, napr. vonku, doma a v práci. Napr. potom pri pohybe vonku máte iné aplikácie na rýchle spustenie, ako keď ste doma – napr. Facebook alebo Twitter. Ak ste v práci, potom máte na domácej stránke One M9 zvýraznené aplikácie ako kalendár, Google Drive a pod. Profily sa dajú meniť buď manuálne ale aj automaticky podľa aktuálnej polohy. Zaujímavá aplikácia je Themes. Tieto témy sa nachádzajú na cloude a dá sa z nich veľmi jednoducho vyberať. Témy potom kompletne zmenia dizajn používateľského rozhrania telefónu – systém ikon, pozadie, font textu ale aj dizajn ovládacích tlačidiel.

HTC_event_093

Ako príslušenstvo bola predstavená nová verzia obalu Dot View Case. Tá má transparentnú zadnú časť a teda každému sa môžete pochváliť, že už máte nový HTC One M9 s kovovým vyhotovením. Dajú sa využiť aj 8-bitové retro hry a zaujímavé oznámenia na tomto obale, ktoré sa dajú používať bez toho, aby ste museli obal otvoriť.

HTC_event_122

Špecialitou je automobilový režim, ktorý zobrazuje všetky funkcie telefónu vo zväčšenej podobe. Ak potiahnete troma prstami po ploche telefónu dole a máte MirrorLink vo vašom automobile, automaticky budete klonovať displej telefónu do displeja na palubnej doske auta. Dá sa to realizovať napr. aj v novom vozidle Škoda Fabia.

Pripomeňme, že tento telefón je už v ponuke niektorých operátorov na slovenskom trhu. Oficiálna cena vo voľnom predaji na Slovensku je 729 Eur.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.