Nuž, zdá sa, že je to pomaly fakt pravda. Prichádzajú 4K televízory, pre rok 2015 ich predstavil Samsung, Panasonic, Sharp, Philips a myslia to smrteľne vážne. Dobre, takže 4k obraz by sme ako tak vedeli zobraziť a teraz je tu taká istá otázka ako to bolo pri 3D. Odkiaľ zobrať ten bájny obsah, teda kde bude 4K vysielanie, keď napr. pri slovenských televíziách sme sa len nedávno dostali k HD rozlíšeniu. Od HD k FullHD vysielaniu je ešte poradne dlhá cesta a k 4K, teda 3840 × 2160 bodov veľmi ťažko predpokladať. Urobia výrobcovia znova na nás niečo také ako pri 3D, že všetko bolo, len filmov nikdy nebolo? No uvidíme.

Na našom stretnutí na prezentácii s firmami Samsung a Panasonic sme zistili, že ich cesta vedie cez dohody s partnermi, ktorí pracujú na internetovom vysielaní. YouTube, Amazon ale hlavne Netflix plánuje razantný prienik do 4K, chce to ale poriadne pripojenie na internet – ideálne optická linka. Netflix pritom plánuje prísť aj na Slovensku do konca budúceho roka – ako nám povedal vo februári hovorca tejto firmy, môže sa to stať kedykoľvek odteraz, najneskôr však za dva roky.

No dobre, lenže Netflix určite nebude zadarmo, niečo sa dá nájsť na YouTube, Amazon je na Slovensku dosť otázny. Prichádzajú však kamery pre 4K rozlíšenie, teda v takomto vysokom rozlíšení si pozriete vaše vlastné nahrávky. V našej redakcii sa pred týždňom objavila kamera Panasonic HC-X1000, ktorá naozaj takéto rozlíšenie poskytuje.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Na to, že to má byť taký veľký zázrak, tu viacero vecí nehrá. Jednak je to kamera dosť rozmerovo malá, dá sa ľahko prenášať, lebo je aj ľahká. Za druhé, na to aby to bola profi kamera jej obal je vyrobený z plastu, ktorý rozpoznáte na prvý pohľad. Nie, nepôsobí lacným dojmom, to určite nie, ale ak ju chytíte do ruky, plast rozpoznáte. Profesionálne kamery pritom zvyknú byť zo solídneho kovu. Profesionálne ale pôsobia ovládacie tlačidlá, ktorých je teda požehnane a tiež hneď tri otočné prstence okolo objektívu. Kamera sa veľmi dobre drží v ruke, či už za plastové držadlo alebo s tým, že ruku máte vloženú do koženého držadla kamery a máte ju pri očiach.

No a tretia vec je cena, ktorá je síce 2988 EUR s DPH, čo sa zdá byť veľa ale na profi a ešte pritom 4K kameru je to málo. Fígeľ je v tom, že X1000 vôbec nie je kamera pre profesionálov. Má to byť riešenie pre (bohatšie :)) rodiny, ktoré si budú v tomto rozlíšení nahrávať zábery napr. z domácej oslavy. Preto aj tá kompaktnosť, obal a cena.

Pozrite si hneď video, ktoré sme nakrútili s touto kamerou. Video bolo pôvodne nakrútené v rozlíšení 4K, pri strihu a publikácii na YouTube skonvertované do HD rozlíšenia. Slúži hlavne na to, aby ste si mohli urobiť predstavu o tom, ako vyzerá obraz i zvuk z kamery.

Dobre, tak ideme na to a pozrieme sa na ňu, čo vlastne dostávate. Za prvé treba povedať, že toto je kamera, ktorá má veľkosť snímača 1/2,3 palca – to je aj presne dôvod, prečo sa jej cena dostala na úroveň pod 3000 EUR. Kamera má vpredu zabudovaný mikrofón, ako sme si vyskúšali veľmi dobre chytá okolitý zvuk aj hlas. Ďalej sú tu dva XLR vstupy na externé mikrofóny.

PanasonicX1000-18

Displej s uhlopriečkou 3,5 palca je schovaný v prednej časti, je výklopný a dotykový. Osobne príliš nevítame dotykový displej za každých okolností, lebo s kamerou sa dostanete aj do zimy a budete mať na sebe rukavice. Ale veľa vecí sa dá ovládať aj tlačidlami. Pri silnom svetle sa hodí aj možnosť sledovania nakrúcaného obrazu cez okulár.

PanasonicX1000-22

Nahrávaný obraz sa ukladá na dve SD karty a tu vzniká problém. Ak chcete nahrávať v naozaj vysokej kvalite, teda 4K a 60 záberov za sekundu, tak toto musia byť fakt rýchle karty. Mali by byť od Panasonicu, typ U3, špeciálne určené pre rýchlej nahrávanie v 4K rozlíšení. Nebudú lacné a mali by ste mať dve a to s kapacitou 64 GB. Potom môžete ísť aj na celodenné nahrávanie bez obavy, že nebude mať kam nahrávať obraz. Konfigurovať sa dá, či sa obraz nahráva na tieto karty postupne alebo paralelne kvôli zálohe. Ak takéto SD karty nemáte, ostane vám možnosť nahrávania obrazu len napr. FullHD rozlíšení a aj to musia byť dosť rýchle karty.

PanasonicX1000-15
(Článok pokračuje na ďalšej stránke)

8.0 Veľmi dobré

Panasonic HC-X1000 je vynikajúca kamera, ktorý vám umožní nakrúcať 4K video pre domáce a poloprofesionálne potreby. Je dôkazom toho, že firmy to s týmto novým vysokým rozlíšením myslia smrteľne vážne

  • Dizajn a výbava 8
  • Konektivita 8
  • Kvalita obrazu 7
  • Softvérová výbava 8
  • Pomer výkon/Cena 9
1 2

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.