Turisti budú môcť pomocou Máp Google objavovať inšpirácie na návštevu prírodných, historických a kultúrnych krás Slovenska

Google obohatil službu Street View o ďalšie panoramatické snímky zo Slovenska. Používatelia tak budú môcť virtuálne navštíviť rôzne múzeá a historické pamiatky, národné parky, cirkevné stavby, či miesta určené pre zábavu a oddych v rámci špeciálnych Street View zbierok dostupných na Mapách Google. Unikátny drevený evanjelický artikulárny kostol v Kežmarku, ktorý je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO, je zároveň súčasťou projektu Divov Sveta. Google takisto po prvýkrát zverejňuje najpopulárnejšie slovenské turistické destinácie ako aj slovenské Street View panorámy, ktoré najviac zaujali používateľov Máp Google.

Internet je dôležitým nástrojom rozvoja turizmu a Slováci ho využívajú v plnej miere, čo potvrdzuje štatistika, že iba 2% Slovákov vyhľadáva a nakupuje hotelové pobyty bez použitia internetu. Na druhej strane až 95% vyhľadáva informácie o hotelových pobytoch online. Keď sa Slováci rozhodujú, kam vycestovať, jediným ďalším relevantným zdrojom informácií mimo internetu sú odporúčania rodiny, priateľov a známych (38%).

Evanjelický kostol Hybe

Evanjelický kostol Hybe

Slováci sa stále častejšie pripájajú na internet cez mobilné zariadenia, pričom až 70% Slovákov už vlastní 2 a viac zariadení pripojených na internet a napríklad  pri cestovaní a na prístup k mapám denne používa smartfón viac ako pätina Slovákov.

Draškovičov kaštiel v Čachticiach

Draškovičov kaštiel v Čachticiach

Google pri snímaní krajiny opäť využil špeciálny Street View batoh tzv. Trekker, s ktorým sa vydal do slovenských národných parkov a zavítal tak aj do Veľkej Fatry, Malej Fatry, Slovenského krasu, Pienin, Polonín, ako aj na Muránsku Planinu. V interiéroch bol na snímanie použitý špeciálny Street View vozík tzv. Trolley, vďaka ktorému si budú môcť používatelia pozrieť aj expozície Trenčianskeho múzea, vrátane Trenčianskeho hradu a Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach ako aj Slovenského technického múzea v Košiciach, vrátane Múzea kinematografie rodiny Schusterovej, či Múzea letectva.

Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej

Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej

Významnou pamiatkou zaradenou do špeciálnych zbierok je drevený evanjelický artikulárny kostol v Kežmarku, ktorý bol v roku 2008 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Zároveň sa tento unikátny kostol stal súčasťou projektu World Wonders (Divy Sveta) Kultúrneho inštitútu Google. Používatelia sa budú môcť virtuálne preniesť aj na Hrad Branč, či do historickej budovy Štátneho divadla Košice. Z cirkevných stavieb sú ďalej dostupné napríklad Banskobystrická kalvária, či Evanjelický kostol Svätý Kríž – Lazisko.

GoogleTlac-4Za oddychom a zábavou sa môžu používatelia vydať do ZOO v Spišskej Novej Vsi, na Zlaté piesky, Baťov kanál, či na Jazero v Košiciach.

Najzobrazovanejšie Street View panorámy, Slovensko 2015

GoogleTlac-3Najvyhľadávanejšie cieľové destinácie na Slovensku v kategórii „prírodné krásy a kultúrne pamiatky“ na Mapách Google

 1. Spišský hrad
 2. Bojnický zámok
 3. Slovenský Raj
 4. Hrad Červený Kameň
 5. Demänovská jaskyňa slobody
 6. Bratislavský hrad
 7. Dobšinská ľadová jaskyňa
 8. Belianska jaskyňa
 9. Roháče – Spálená dolina
 10. Oravský hrad

GoogleTlac-2Najvyhľadávanejšie cieľové destinácie na Slovensku v kategórii „zábava a oddych“ Mapách Google

 1. Aquapark Tatralandia
 2. Letisko M. R. Štefánika
 3. Jasná Nízke Tatry
 4. Slovakia Ring
 5. Zimný štadión Ondreja Nepelu
 6. Letisko Košice
 7. ZOO Bojnice
 8. Aquapark Oravice – Termy Orawice – Meander Thermal
 9. Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra
 10. ZOO Bratislava

GoogleTlacNajpopulárnejšie Street View zábery Slovenska špeciálnych zbierkach na Mapách Google

 1. Popradské pleso
 2. Aquapark Tatralandia
 3. Vysoké Tatry
 4. Nízke Tatry
 5. Jazierka lásky
 6. Spišský hrad
 7. ZOO Bojnice
 8. Bardejov
 9. Gino Paradise Bešeňová
 10. Kúpele Piešťany

Fotografie špeciálnych zbierok vo vysokom rozlíšení nájdete v online fotogalérii.

Špeciálne zbierky sú dostupné v rámci Záberov na Mapách Google. Zoznam lokalít špeciálnych zbierok  Street View je dostupný tu.

 Štatistiky

 • Mapy Google využíva mesačne viac ako jedna miliarda používateľov
 • Google už zmapoval 200 krajín a teritórií, vrátane Severnej Kórei
 • Aplikácia Mapy Google bola stiahnutá už viac ako miliardu krát na zariadeniach s operačným systémom Android
 • Mapy Google poskytujú kumulovane viac ako miliardu kilometrov v rámci popisov trás každý deň
 • Približne 1 z 5 vyhľadávaní je spojené s polohou
 • 30% z mobilných vyhľadávaní je spojených s polohou
 • Mapy Google poskytujú popis trasy v 199 krajinách, zahŕňajú cesty, ktorých kumulovaná dĺžka je viac ako 51 miliónov kilometrov.
 • Google poskytuje údaje o verejnej doprave v 70 krajinách a v takmer 18 000 mestách.
 • Služba Street View je dostupná v 66 krajinách, vrátane Antarktídy a Arktídy

Street View na Slovensku

 • V apríli 2012 začína Google so snímaním pre službu Street View – využíva špeciálne Street View autá
 • V októbri 2012 Google zverejňuje panoramatické snímky slovenských miest a obcí
 • Počas leta 2013 Google sníma ďalšie historické, kultúrne a prírodné krásy Slovenska – využíva pritom špeciálne Street View zariadenia ako Trojkolku a Trekker (batoh)
 • Vo februári 2014 sprístupňuje panoramatické snímky v rámci špeciálnych zbierok – Slovenský výber – vrátane Vysokých Tatier, Oravského hradu a dokonca aj vybraných jaskýň
 • V lete 2014 sa vydáva Google aj s Trekkerom na plavbu po Dunaji – Trekker je umiestený na čele výletnej lode ms Treasures
 • V marci 2015 sprístupňuje panoramatické snímky Dunaja zo 6 krajín, vrátane Slovenska

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.