Spoločnosť Hewlett Packard Enterprise s firma PLAUT Slovensko pripravujú pre Slovensko projekt, v rámci ktorého sa bude dať použiť mobilné zariadenie ako univerzálny prostriedok na overenie totožnosti, ale aj možnosti platby voči štátnym orgánom. Pozreli sme si projekt MultiPass. 

multipass-4

V rámci projektu MultiPass existuje špeciálna microSD karta. Okrem pamäťového priestoru sú na nej umiestnené aj bezpečnostné prvky, ktoré umožnia prihlásenie sa napr. na server www.Slovensko.sk, ale dá sa s ním preukázať aj pri kontrole v teréne napr. policajnej hliadke. Súčasťou tejto microSD karty je aj NFC anténa, ktorá umožňuje komunikovať s telefónom cez túto službu aj vtedy, ak telefón nie je pôvodne vybavený podporou pre NFC.

multipass

MicroSD kartu vyvíjala spoločnosť SMK Logomotion Corporation.

multipass-2

Pritom sa používajú overovacie zariadenia, ktoré už policajné hliadky používajú.

multipass

Overenie občana a jeho dokladov pozostáva z dvoch krokov – za prvé je to načítania QR kódu z vášho telefónu a následne priblížite zariadenie na nadviazanie bezdrôtovej komunikácie medzi bezpečnostným čipom microSD karty a mobilom policajta.

multipass-5

Počas bezdrôtovej komunikácie cez NFC sa overí pravosť dokladov pomocou špeciálnych algoritmov a protokolov.

multipass-6

Tiež je možné napr. vodičovi po prekročením maximálnej povolenej rýchlosti priamo na mieste aj vystaviť pokutový blok, preveriť kartu vodiča a pripísať nové porušenie pravidiel do centrálnej evidencie.

multipass-7

O tom, aký priestupok bol zapísaný a kto ho zapísal je vodič informovaný, rovnako dostane aj potvrdenie o zaplatení pokuty. Platbu je množné vykonať na mieste prevodom z účtu.

multipass-8

Pozrite si video, ktoré presne ukazuje, ako systém MultiPass funguje. Video sme nakrútili na kongrese ITAPA v stánku spoločnosti Hewlett Packard Enterprise. Ľudí, ktorých uvidíte na videu pritom priamo vyvíjajú toto riešenie, realizuje sa teda na Slovensku.

Takýmto spôsobom sa bude dať aj z tabletu prihlásiť na stránku eSlovensko.sk a realizovať z neho ďalšie operácie. V tablete ale musí byť vložené spomenutá microSD karta.

multipass-9

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.