V roamingu ako doma platí pre paušály Happy aj Easy karty.

Slovak Telekom oficiálne oznámil zmeny, ktoré súvisia s „koncom roamingu v EÚ“ k 15. júnu 2017. Zákazníci tohto operátora budú môcť využívať minúty, správy či dáta z paušálov v krajinách EÚ ako doma a pri predplatených kartách sa budú uplatňovať rovnaké ceny ako na Slovensku.

Nová verzia roamingu bude automaticky aktivovaná zákazníkom Easy kariet, paušálov Bez záväzkov a Happy i pre programy Mobilného internetu. Detaily nájdete v článku aj našom video rozhovore:

Paušály Happy k dispozícii naplno aj v EÚ, vrátane všetkých predplatených dát

Pri mesačných paušáloch Happy budú môcť používatelia využívať od 15. júna 2017 voľné minúty, SMS a dátové balíčky naplno vo všetkých krajinách EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku a Islande. Voľné minúty do všetkých sietí budú k dispozícii na volania v 30 štátoch. Prijímanie hovorov bude bezplatné.

V spomenutých krajinách bude možné bez príplatkov čerpať aj predplatené dáta. Týka sa to celých dátových balíkov, vrátane extra dát, ktorými operátor nedávno navyšoval balíky paušálov Happy. V krajinách EÚ, Nórsku, Lichtenštajnsku a Islande je možné bez príplatkov využívať aj extra dátové balíčky, napr. 1 GB za 5,99 eur.

Výnimkou sú denné dátové balíčky. V ich prípade sa aplikujú roamingové príplatky nasledovne:

Balíček 1 GB na 24 hodín za 1 €: do 0,21 GB sú prenesené dáta bez príplatku, následne je účtovaný príplatok vo výške 0,009 € za MB.

Neobmedzený internet na 24 hodín za 4,99 €: do 1,08 GB sú dáta bez príplatkov, následne je účtovaný príplatok vo výške 0,009 € za MB

Predplatené karty Easy a Juro s cenami ako doma

Pri Easy kartách sa budú uplatňovať v krajinách EÚ rovnaké ceny ako doma. Easy Pecka ponúkne odchádzajúce volania za 9 centov, SMS za 6 centov a 1 MB dát za 10 centov. Aj tu platia bezplatné prichádzajúce volania. K dispozícii sú tri dátové balíčky (Surf 100, Surf 500, Surf 1000), voľné balíčky minút či SMS – i tie budú platiť v rámci EÚ.

Pokiaľ používate Easy Pecku a dátový balík nemáte, na Slovensku sa aplikuje Denný strop na dáta vo výške 50 centov s FUP na úrovni 200 MB. Inak povedané, za dáta nezaplatíte viac ako 50 centov za deň a môžete preniesť až 200 MB dát.

V roamingu bude denný strop fungovať podobne. Stále platí cena 1 MB dát za 10 centov a strop vo výške 50 centov, v rámci ktorého môžete bez ďalšieho príplatku preniesť až 110 MB. Ak prenesiete viac dát, nad rámec 110 MB vám bude účtovaný roamingový príplatok vo výške 0,009 € za MB.

V prípade karty Juro bude platiť doma aj v zahraničí cena 5 centov za minútu / SMS / MMS / 1 MB dát, resp. výhodnejšia cena 2 centy po aktivácii karty alebo dobití kreditu v hodnote 5 eur a viac. Platnosť 2-centových cien je vždy 30 dní, takže ak si budete na mesačnej báze vždy nabíjať kredit vo výške aspoň 5 eur, budeme mať k dispozícii stále cenu vo výške 2 centy.  

Dátová služba Mobilný internet S, M a L s roamingovým FUP

Telekom má v portfóliu aj čisto dátové služby Mobilný internet S, M a L. Tie neumožňujú telefonovať či posielať SMS správy, umožňujú iba dátovať. Aj tieto služby bude možné využívať v zahraničí, pričom sa aplikuje roamingový FUP nasledovne:

Mobilný internet S s balíkom 1 GB za 5,99 eur – Všetky dáta je možné využiť v roamingu bez ďalších príplatkov

Mobilný internet M s balíkom 5 GB za 17,99 eur – 3,9 GB je možné využiť v roamingu bez ďalších príplatkov, následne sa účtuje roamingový príplatok vo výške 0,009 € za MB

Mobilný internet S s balíkom 15 GB za 29,99 eur – 6,5 GB je možné využiť v roamingu bez ďalších príplatkov, následne sa účtuje roamingový príplatok vo výške 0,009 € za MB

Ochrana pred zneužívaním roamingu

Cieľom novej vlny regulácie je umožniť využívanie služieb v krajinách EÚ ako doma, nie permanentný roaming. Telekom oznámil, že môže sledovať využívanie služieb, aby nedošlo k ich zneužívaniu a vyhodnotiť prevádzku zákazníkov. Netýka sa spravidla zákazníkov, ktorí idú napríklad na dovolenky či výlety do zahraničia. Pokiaľ by došlo k prekročeniu stanoveného objemu služieb, je možné účtovať určené príplatky pri volaniach, správach a dátach.

Telekom v našom rozhovore prezradil, že 4 mesiace bude monitorovať prevádzku. Ak by používateľ využíval služby viac v zahraničí ako doma (preniesol za dané obdobie 51% a viac jednotiek – hovory, dáta, SMS v EÚ), upozorní ho a v prípade, že nezmení svoje správanie, môže mu prípadne aplikovať roamingové príplatky alebo inak riešiť situáciu. Ochrana pred zneužívaním roamingu bude aplikovaná na individuálnej báze.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit