Samsung Galaxy S9 a S9+ sa zameriavajú na kvalitu fotoaparátu. Pozrite si aj video, ktoré popisuje všetky vlastnosti tohto revolučného telefónu.  A nezabudnite odoberať náš kanál

Hovorila o tom už aj pozvánka na uvedenie tohto telefónu na trh. Nové telefóny sú zamerané na superspomalené zábery, fotografie by mali dobre vyzerať aj pri zlých svetelných podmienkach. Samsung k tomu pribalil aj emoji, ktoré využívajú rozšírenú realitu. Úniky sa nemýlili, takmer všetko o tomto asi najočakávanejšom telefónu už pred časom (asi riadene) uniklo. 

Samsung v predvečer otvorenia výstavy MWC v Barcelone predstavil novinárom smartfóny Samsung Galaxy S9 a S9+. Tieto telefóny by mali zmeniť spôsob ako dnes komunikujeme, zdieľame informácie a vnímame svet. Nové telefóny vychádzajú z toho, že sa stále viac vyjadrujeme sa pomocou fotografií, videí a emoji, a sú tak vybavené fotoaparátom nového typu. Na Slovensku budú Galaxy S9 a S9+ k dispozícii v dvoch verziách – 64 GB (v predaji od 16. marca 2018) a 256 GB (v predaji od 23. marca 2018).

Oba modely budú dostupné v troch farebných verziách – Midnight Black, Coral Blue a úplne novej farbe Lilac Purple. Odporúčaná maloobchodná cena modelu Galaxy S9 bude 849 Eur (64 GB) a 949 Eur (256 GB), a modelu Galaxy S9+ 949 Eur (64 GB) a 1049 Eur (256 GB). Áno, snímač odtlačku prsta je pod fotoaparátom tak, ako je to v prípade Galaxy A8.

Na Slovensku je možné si smartfóny Samsung Galaxy S9 a S9+ v 64 GB verzii predobjednať s ponukou dodania až o 7 dní skôr pred oficiálnym spustením predaja a navyše prostredníctvom stránky www.novysamsung.sk odpredať používaný telefón a k výkupnej cene získať bonus v výške 100 Eur.

Smartfóny Galaxy S9 a S9+ obsahujú objektív s novinkou – tou je variabilná clona. To je základom kvalitných fotiek aj v zlých svetelných podmienkach, možnosť snímania superspomalených záberov a vytváranie animovaných emoji za pomoci rozšírenej reality.

Samsung využil svoji spoluprácu s AKG a v Galaxy S9 a S9+ je výkonná stereofónna reprosústava s podporou technológie priestorového zvuku Dolby Atmos. Z minulosti zostal zachovaný  bezrámikový Infinity displej, to je pri vlajkovej lodi od Samsungu už tradícia. Smartfóny Galaxy S9 a S9+ budú navyše vybavené novou aplikáciou SmartThings, ktorá prepája súčasné služby spoločnosti Samsung v oblasti IoT do jedného celku.

Nová koncepcia fotoaparátu

Fotoaparát je dnes popri dizajne, značke, výdrži na batériu a cene najdôležitejším prvkom pri výbere telefónu. Ľudia sa chcú vyjadriť pomocou kvalitných záberov a nástrojov, ktoré im umožnia vyjadriť vlastný príbeh. Práve preto prichádza snímač Super Speed Dual Pixel so špeciálnym výpočtovým výkonom a pamäťou, ktorý dokáže skombinovať až 12 snímok do jednej výslednej fotografie a zaistiť tak vysokú kvalitu obrazu.

Fotoaparát v prístrojoch Galaxy S9 a S9+ obsahuje nasledujúce funkcie:

  • Snímanie superspomalených záberov: Takto sa dajú bežné okamihy podať dramatickým spôsobom. Galaxy S9 a S9 + pritom umožňuje až 960 snímok za sekundu. Smartfóny S9 a S9+ ponúkajú aj inteligentnú funkciu automatickej detekcie pohybu, ktorá rozpozná pohyb na snímke a automaticky spustí nahrávanie . To je uľahčenie práce, lebo teraz stačí len správne nastaviť kompozíciu a dej sa nahrá vtedy, keď sa začne odohrávať. Po nasnímaní superspomalených záberov si môžete zvoliť hudbu na pozadí z 35 rôznych možností alebo k videu priradiť melódiu zo zoznamu obľúbených skladieb. Jednoduchým poklopaním teraz môžete vytvárať, upravovať a zdieľať súbory vo formáte GIF a využiť pri tom tri hravé režimy slučky na opakované prehrávanie záznamu. 0,2 sekundová sekvencia trvá vo výsledku 6,4 sekundy prehrávania a v rámci jedného videa môžete mať 20 takýchto sekvencií
  • Fotoaparát do zlých svetelných podmienok: Tajomstvom každej kvalitnej fotografie je správne svetlo. Zaujímavé fotky však vznikajú práce za zlých svetelných podmienok. Väčšina smartfónov je vybavená pevnou clonou, ktorá sa nedokáže prispôsobiť stavu, keď je málo ale naopak veľa svetla a fotografie sú potom zrnité alebo vyblednuté. Rovnako ako sa dúhovka v ľudskom oku rozťahuje a zmršťuje, tak aj variabilná clona od Samsungu mení a vpúšťa v tmavom prostredí viac svetla a za jasných podmienok menej svetla. Zmena clony je z F1.5 na F2.4 a naopak a vytvára v akomkoľvek prostredí a akejkoľvek dennej dobe ostré a jasné snímky.
  • Animované emoji s rozšírenou realitou: S9 a S9+ umožňujú používateľom vytvárať emoji, ktoré budú vyzerať, znieť a chovať sa rovnako ako oni. Funkcia emotikonov využívajúcich rozšírenú realitu (tzv. AR Emoji) využíva algoritmus strojového učenia sa na základe dát, ktorý analyzuje dvojrozmerný obraz používateľa, zmapuje viac než 100 tvárových rysov a následne vytvorí trojrozmerný model. Ten sa dokáže vyjadrovať a napodobňovať výrazy, ako napr. mrkanie alebo kývanie, čím umožňuje personalizáciu animovanej osoby. S funkciou Animované emoji môžete zdieľať svoje skutočné pocity nielen vo videu, ale aj v nálepke vo formáte animovaných obrazových súborov (AGIF). To znamená, že sa dajú emotikony zdieľať na väčšine platforiem pre okamžité správy ako je napr. Facebook Messanger.
  • Bixby: Inteligentná platforma spoločnosti Samsung integrovaná do fotoaparátu poskytuje prostredníctvom rozšírenej reality a technológií deep learning užitočné informácie o okolí svojho používateľa. Pomocou detekcie a rozpoznávania objektov v reálnom čase platforma Bixby dodáva informácie priamo do obrazu, na ktorý fotoaparát mieri. Používatelia tak môžu pomocou okamžitého prekladu nechať v reálnom čase preložiť cudzojazyčné texty (zatiaľ bez podpory slovenčiny) alebo prepočítať cenu v cudzej mene, dozvedieť sa informácie o svojom okolí, zakúpiť si výrobky, ktoré vidia pred sebou, alebo si po celý deň počítať kalorický príjem.

Zariadenie pre online životný štýl

Ako prvé smartfóny, ktoré podporujú novú aplikáciu SmartThings, sú Galaxy S9 a S9+ centrálnym zariadením na správu online životného štýlu  – doma, v kancelárii alebo na ceste. Aplikácia SmartThings bude mať premiéru v smartfónoch S9 a S9+ a bude sa pripájať k iným zariadeniam od Samsungu ale i k zariadeniam  ďalších výrobcov.

Nám, ktorí sme neustále v pohybe, má uľahčiť mobilný životný štýl ďalšia generácia dokovacej stanice Samsung. Tá umožní používať smartfón v kombinácii s veľkou štandardnou obrazovkou. Vďaka novému dokovaciemu systému Dex Pad môžete jednoducho pripojiť Galaxy S9 a S9+ k väčšiemu monitoru, klávesnici a myši a rozšíriť tak mobilný zážitok o možnosť používateľsky prívetivejšej úpravy dokumentov ale aj hranie hier na plnohodnotnej obrazovke. Pomocou dokovacej stanice Dex Pad sa dá S9 a S9+ premeniť na dotykovú klávesnicu a touchpad. Dokovací systém Dex Pad bude na Slovensku dostupný v priebehu apríla za odporúčanú maloobchodnú cenu 99 Eur.

To najlepšie ako štandard v balíku Galaxy Foundation

S9 a S9+ podporujú rýchle bezdrôtové nabíjanie a majú odolnosť voči vode a prachu so stupňom krytia IP68. TO k vlajkovej lodi akosi už nevyhnutne patrí. Smartfóny Galaxy S9 a S9+ idú ešte o kúsok ďalej. Prístroje teraz podporujú rozšíriteľnosť pamäte až na 400 GB a sú vybavené aplikačnými procesormi, ktoré ponúkajú vysoký výkon a sofistikované spracovanie obrazu. Dáta sú chránené najnovšou bezpečnostnou platformou Samsung Knox 3.1 , ktorá spĺňa parametre obranného priemyslu. Prístroje Galaxy S9 a S9+ podporujú tri rôzne možnosti biometrického overenia totožnosti – rozpoznávanie očnej dúhovky, odtlačkov prstov a tváre. Zariadenia podporujú funkciu Intelligent Scan, čo je nový spôsob overenia totožnosti. Ten využíva kombináciu snímania očnej dúhovky a technológiu rozpoznávania tváre na to, ako odomkol smartfón rýchlo a pohodlne v akomkoľvek prostredí. Smartfóny Galaxy S9 a S9+ predstavujú aj funkciu Dedicated Fingerprint, ktorá vám dá možnosť použiť na prístup k zabezpečenej zložke odtlačok iného prsta, než toho, aký bol použitý na odomknutie smartfónu.

Zariadenia Galaxy S9 a S9+ posúvajú na vyššiu úroveň aj starostlivosť o zdravie, pretože poskytujú bohatšie a presnejšie informácie o zdravotnom stave používateľa. Tento snímač umožňuje telefónom Galaxy S9 a S9+ sledovať faktor záťaže srdca používateľa a to v reálnom čase.

Samsung Galaxy S9 a S9+ – technické špecifikácie:

 Galaxy S9Galaxy S9+
OSAndroid 8 (Oreo)
Displej5,8-palcový zakrivený Super AMOLED s rozlíšením Quad HD+, 18,5:9[1],[2] (570ppi)6,2-palcový zakrivený Super AMOLED s rozlíšením Quad HD+, 18,5:97, 8 (529 ppi)

 

Telo147,7 x 68,7 x 8,5 mm, 163 g, IP68[3]158,1 x 73,8 x 8,5 mm, 189 g, IP689
FotoaparátZadny: Snímač Super Speed Dual Pixel 12MP AF s OIS (F1.5/F2.4)

Predný: 8MP AF (F1.7)

Zadný: Duálny fotoaparát s duálnym OIS

–          Širokouhlý: Snímač Super Speed Dual Pixel 12MP AF (F1.5/F2.4)

–          Teleobjektív: Snímač 12MP AF (F2.4)

–          Predný: 8 MP AF (F1.7)

Aplikačný procesorExnyos9810, 10nm, 64bitový, osemjadrový procesor

(2,7 GHz Quad + 1,7 GHz Quad) [4]

Pamäť4 GB RAM

64/256 GB + slot pre Micro SD (až 400 GB)[5]

6 GB RAM

64/256 GB + slot pre Micro SD (až 400 GB)11

SIM kartaJedna SIM: Nano SIM

Dve SIM (hybridná SIM): Nano SIM + Nano SIM alebo slot pre microSD[6]

Batéria3 000 mAh3 500 mAh
Rýchle káblové nabíjanie kompatibilné so štandardom QC 2.0

Bezdrôtové nabíjanie kompatibilné so štandardmi WPC a PMA

SieteVylepšená 4X4 MIMO / CA, LAA, LTE kat. 18
KonektivitaWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5 GHz), VHT80 MU-MIMO, 1024QAM, Bluetooth® v 5.0 (LE až 2 Mb/s), ANT+, USB typ C, NFC, poloha (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou)[7]
Platby NFC, MST
SnímačeSnímač očnej dúhovky, snímač tlaku, akcelerometer, barometer, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, geomagnetický snímač, Hallov snímač, snímač tepovej frekvencie, snímač blízkosti, svetelný snímač RGB
OverovanieZámka: vzor, PIN, heslo

Biometrická zámka: snímač očnej dúhovky, snímač odtlačkov prstov, rozpoznávanie tváre, Intelligent Scan: multimodálne biometrické overenie so snímaním očnej dúhovky a rozpoznanie tváre

AudioStereofónne reproduktory vyladené od AKG, priestorový zvuk s technológiou Dolby Atmos,

Formáty prehrávaného zvuku: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF

VideoMP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

[1] Obrazovka meraná uhlopriečne ako celý obdĺžnik bez odpočítania zaoblených rohov.

[2] Východiskové rozlíšenie je Full HD+; je možné ho však v nastaveniach zmeniť na Quad HD+ (WQHD+)

[3] Na základe testov urobených ponorením do sladkej vody do hĺbky 1,5 m na dobu až 30 minút.

[4] Môže sa líšiť podľa trhov a mobilných operátorov.

[5] Môže sa líšiť podľa trhov a mobilných operátorov. Veľkosť užívateľskej pamäte je menšia než celková kapacita pamäte, pretože časť úložiska využíva operačný systém a softvér vykonávajúci rôzne funkcie zariadenia. Skutočná veľkosť užívateľskej pamäte sa bude líšiť podľa operátora a po aktualizácii softvéru sa môže zmeniť.

[6] Verzia pre jednu SIM kartu bude dostupná u mobilných operátorov, verzia pre dve SIM karty na voľnom trhu.

[7] Pokrytie systémov Galileo a BeiDou môže byť obmedzené.

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.