Bezkontaktné platby sú budúcnosť. Kto raz zaplatil bezkontaktnou kartou, stickerom (nálepka na mobil) alebo cez telefón, ľahko si na ne zvykol. Najstarší fanúšik takýchto platieb na Slovensku má viac ako 90 rokov a aktívne tento spôsob využíva. Je to predsa len netradičný údaj a vedenie banky VÚB si túto skutočnosť si skutočne preverila.

Slovensko je podľa bánk aj kartových spoločností priekopníkom v oblasti mobilných platieb, kým napríklad v Taliansku sú používatelia podstatne konzervatívnejší. U nás je 1300 klientov nad 60 rokov, ktorí platia bezkontaktne a až 24% držiteľov stickerov je nad 50 rokov. Najnižšia platba uskutočnená nálepkou/mobilom (v štatistike nie je rozlíšené) bola 0,01 EUR a najvyššia 1000 EUR. Najaktívnejší používateľ vykonal za rok 720 takýchto transakcií.

Zmena návykov

Nie je nijak náročné privyknúť používateľov na nové spôsoby platieb. Sú totiž rýchle a minimálne rovnako bezpečné ako platenie kartou so zadávaním PIN kódu. V praxi sa ale hovorí, že sú bezpečnejšie.

V súčasnosti badať trend platenie tzv. Person-to-Person, ktorý bol zároveň predstavovaný tento roky na mobilnom kongrese v Barcelone. Facebook, WhatsApp ale aj iné sociálne siete a ich aplikácie budú podporovať platby medzi používateľmi. Pôjde o upgrade platieb Viamo a pod. V zásade nebudete potrebovať poznať mobilné číslo používateľa, stačí si ho vyhľadať vo vašom okruhu priateľov na sociálnych sieťach a môžete mu poslať peniaze. Ide o špeciálne aplikovanú technológiu Fastacasch, ktorá bude spojovacím mostom medzi platobnými partnermi a sociálnymi sieťami.

DSCN2372

Podľa spoločnosti Visa je predpoklad, že všetky transakcie do roku 2020 sa budú robiť cez smartfóny a nim podobnými zariadeniami. Je to krok, ktorému sa kartové spoločnosti brániť nebudú a priamo ho chcú podporovať, minimálne Visa, ostatné na tento trend budú určite reagovať. Inšpirujú sa taktiež výrokom Steva Jobsa, ktorý tvrdil, že ľudia presne nevedia čo chcú, po kým im to niekto neukáže.

Na Slovensku začala evolúciu v platení VÚB banka v roku 2011, kedy vydala prvú bezkontaktnú kartu Visa Inspire. V roku 2013 nasledovalo vydanie bezkontaktnej platobnej nálepky Visa Inspire Wave2Pay a v takisto v novembri 2014 bolo spustené platenie cez mobilnú aplikáciu. Do marca tohto roka si získalo viac ako 1100 používateľov.

DSCN2386
DSCN2387
DSCN2388

Podľa výskumov banky je preukázané, že ľudia chcú platiť cez mobilné telefóny. Narastá počet smartfónov medzi používateľmi a medzi prvé lastovičky s podporou platby cez NFC a mobil už patria aj parkovacie automaty.

„Bezkontaktný mýtus“

Limit na platbu je do 20 EUR. To je typické vyhlásenie mnohých používateľov. Pravda je však taká že bezkontaktne zaplatíte akúkoľvek sumu do limitu na vašej platobnej karte alebo nastavenom v mobilnej aplikácii. Len je potrebné zadať PIN kód. Nič iné sa nemení. Výhodou platieb cez mobil je práve to, že PIN kód si zadáte vopred a pri pokladni sa už nemusíte zadávať PIN kód. Ďalší mýtus, ktorý sme vyvrátili hneď v úvode článku je, že mobilné a bezkontaktné platby sú len pre mladých.

Wave2Pay

Nová aplikácia na mobilné platby je dostupná pre používateľov s operačným systémom Android 4.4 a NFC funkciou v telefóne. Na linke VÚB dostane používateľ kompletné informácie o tejto aplikácii a spôsobe využitia. Podľa zástupcov VÚB je na každej pobočke minimálne jeden vyškolený pracovník, ktorý túto aplikáciu ovláda. Používatelia si môžu ísť aktivovať platby mobilom kedykoľvek.

Od VÚB sme dostali kompatibilný telefón, ohľadne aktivácie nás budú kontaktovať pracovníci pobočky. Čoskoro prinesieme ostré informácie a dojmy z platenia takýmto spôsobom.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.